Picsart ve Getty Yapay Zeka ve Lisanslı Görüntülerle Yeni Adım

Telif Hakkı Endişelerine Son Picsart x Getty AI İle Güvende
G örsel düzenleme platformu Picsart, popüler bir fotoğraf düzenleme platformu olan Getty ile birlikte lisanslı stok görüntülerle eğitilen bir yapay zeka görüntü oluşturucusu geliştirdi. Şirketler, mevcut platformlara alternatif olarak "sorumlu, ticari güvenli" bir seçenek olarak adlandırıyorlar. Model tarafından oluşturulan görüntüler tam ticari haklara sahip olacak, bu da yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin telif hakkı yasalarını ihlal etme endişelerini gidermesi bekleniyor.


Hizmet yalnızca ücretli Picsart abonelerine sunulacak ve tüm bu gelişme Adobe'nin Firefly AI modelini hatırlatıyor. Bu oluşturucu da stok görüntülerle eğitilmiş olsa da sadece bu tür görüntülere odaklı değil. Adobe, kullanıcıları tüketici tepkileri yayılmaya başladığında, AI modellerini eğitmek ve kullanmak için insanların çalışmalarına erişebileceğini belirten hizmet şartlarını güncelledi. Şirket, tepkiler yayılmasına başlayınca hızla hizmet şartlarını düzeltti.

Picsart ve Getty, tamamen lisanslı stok görüntülere odaklanarak herhangi bir karşı tepkiyi önlemeyi umuyor bu sayede düzenli Picsart kullanıcıları, oluşturdukları eserlerinin eğitim ve oluşturma amaçları için model tarafından alınma riskiyle karşı karşıya kalmayacak. Getty Images'dan CPO Grant Farhall, bir blog yazısında şunları yazdı "Yaratıcıların vizyonlarını hayata geçirmelerine izin verirken en yüksek ticari güvenlik standartlarını korumalarına izin verir."

Ayrıca, Getty'nin bu konuda adil oynadığı da görünüyor profesyonel fotoğrafların çalışmalarının zorla kullanılmasından endişe duyanlar için. Şirkete ulaştık ve bir temsilci, "veri setine dahil edilen yaratıcıları yıllık bazda tazmin ediyoruz" dedi. En azından bu güzel bir gelişme!Picsart x Getty Images modeli bu yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya çıkacak, ancak net bir lansman tarihi bulunmuyor. Picsart'ın API hizmetleri aracılığıyla erişilebilir olacak.

Bu gelişmelerle birlikte, telif hakkı ihlalleri ve profesyonel yaratıcıların hakları konusundaki endişeleri gidermeye yönelik bir adım atılmış gibi görünüyor. Görünüşe göre Getty, sorumlu bir yaklaşımla hareket ediyor ve bu gelişmeleri heyecanla bekleyen pek çok kişi var. Bu platformların ilerleyen dönemde nasıl kullanıma sunulacağını ve sektöre nasıl etki edeceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.