Eğitimde Teknoloji Yönetimi Okul ve Devlet Yetkililerinin Aldığı Sıkı Politikalar

Teknoloji ve Eğitim Akıllı Telefon Politikaları Son Gelişmeler
H er gün yeni bir teknoloji haberi ve gelişmesiyle karşılaşıyoruz. Ancak bazı haberler, teknolojinin etkilerini ve kullanımını sorgulamamıza neden oluyor. Bunun en güncel örneklerinden biri ise İngiltere'deki Eton Koleji'nin akıllı telefon politikası.

Eton Koleji, Prens William ve Harry, Ian Fleming ve Tom Hiddleston gibi ünlü mezunlara ev sahipliği yapmış, tarihi ve seçkin bir İngiliz yatılı okulu olarak bilinir. Fakat Eton Koleji, eylül ayından itibaren birinci sınıf öğrencileri için yeni bir mobil telefon politikası yürürlüğe koyacak. Bu politikaya göre öğrenciler, akıllı telefonlarını evde bırakacak ancak SIM kartlarını yanlarında taşıyacaklar ve okulda eski tip, çevrimdışı bir Nokia cep telefonuna takacaklar. Bu telefon sadece telefon görüşmeleri yapmaya ve metin mesajları göndermeye izin verecek.


İngiliz yatılı okulunun bu politikası, İngiliz hükümetinin okul yöneticilerine, öğrencilere okul günleri boyunca akıllı telefon yasakları getirme konusundaki rehberlikleri doğrultusunda alınmış bir karar. Bu karar, öğrencilerin derse olan dikkatlerini arttırmayı ve daha fazla şey öğrenmelerini amaçlıyor.

Bu durum, akıllı telefon yasaklarının ve yönergelerinin Amerikan okul bölgelerine de sızmaya başladığını gösteriyor. Govspend'den elde edilen verilere göre, 41 eyalette en az bir okul bölgesinin, öğrencilerin okula gittiklerinde akıllı telefonlarını manyetik mühürlü Yondr torbalarına koymalarını gerektiren bir kuralı bulunuyor.

Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi, öğrenciler için okul genelinde bir telefon yasağı getirdi ve bu da Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un benzer bir yasayı eyalet düzeyinde uygulamak için çağrıda bulunmasına neden oldu.Bu gelişmelerin yanı sıra New York Kenti'nin ilkokul müdürü David Banks, önümüzdeki haftalarda bir telefon yasağı getirmeyi planladığını söyledi. New York Valisi Kathy Hochul ise öğrencilerin sadece internet erişimi olmayan telefonları taşımalarını sağlayacak iki yeni yasa tasarısının eyalet meclisi ile çalıştığını belirtti.

Ayrıca, Florida'da da (evet, 10 milyon Florida Adamı'nın ev sahibi olduğu Florida) öğrencilere okullarda akıllı telefon yasağı getirilmiş ve okulların öğrencilere Wifi ağlarında sosyal medyaya erişimlerini engellemeleri zorunlu hale getirilmiş durumda.

Bu gelişmeler, teknolojinin eğitim ortamlarında nasıl kullanılması gerektiği ve öğrencilerin akıllı telefonlarının etkileriyle ilgili tartışmaları beraberinde getiriyor. Okul yönetimleri ve devlet yetkilileri, teknolojinin eğitim sürecine entegrasyonu konusunda sıkı politikalar geliştirirken, bu konunun eğitim ve öğrenme süreci üzerindeki etkileri daha fazla tartışılmaya devam edecek gibi görünüyor.