Portakal ve Mandalina Lezzetli Meyveler Arasındaki Kimyasal Sırlar

Tatlı Portakalların Gizemi Yeni Araştırma Geni Tespit Etti
P ortakal suyu ABD'de bu şekilde etiketlenmeli %90'ı tatlı portakal veya Citrus sinensis olmalıdır. Bu nedenle ABD'deki narenciye üreticileri uzun süredir %90 Citrus sinensis dikmektedir. Ancak bu çeşit, narenciye sıcaklık hastalığına neden olan bakterilere son derece duyarlıdır ve Florida'da neredeyse tek türlü yetiştirilen ürünü ciddi şekilde etkilemiştir. Bu hastalığı kontrol etmenin henüz bir yolu bulunmamaktadır ancak en etkili yöntem, hastalığa dirençli narenciye çeşitlerini bulmak ve onları tatlı portakalla çiftleştirerek hastalığa direnç kazandırmaktır.

Tatlı portakallar mandalina ve pomelo'nun melezidir ve genetik olarak çok çeşitli değildir. Ancak bildiğimiz herhangi bir hastalığa dirençli narenciye, tatlı portakal gibi tat vermez, bu nedenle onunla çiftleştirildiğinde meyve ve su tatları bozulur. Ancak bu yan tatları tanımlamak ve nicelendirmek zor olmuştur, çünkü doğru portakal tadı için gerekli bileşenleri tanımlamak ve nicelendirmek zor olmuştur.

Şimdi, ABD Tarımsal Araştırma Servisi'ndeki araştırmacılar, 179 farklı narenciye kombinasyonunu portakallar, mandalineler ve çeşitli melezler kapsayan kapsamlı bir kimyasal değerlendirme gerçekleştirdi ve onların kimyasal bileşimlerini, "eğitimli bir panel" tarafından yapılan portakal ve mandalina sularındaki tat değerlendirmeleriyle çapraz referanslandırdı.

Bir istatistiksel model tarafından, portakal lezzetini mandalina lezzetinden ayırt etmede önemli olan 26 bileşik belirlendi. Bunlardan bazıları portakal lezzeti ile pozitif olarak ilişkilendirildi, yani bileşiğin daha fazla olması demek daha fazla portakal lezzeti demekti. Diğerleri ise negatif olarak ilişkilendirildi, yani bu bileşiklerin daha az olması suyun daha çok portakal tadında olmasını sağladı.

Bu çalışma, portakal lezzetini mandalina lezzetinden ayıran yedi kimyasal maddeyi ve bunların sentezini kontrol eden daha önce tanımlanmamış bir geni tespit etti. Bu genin aktivitesi, meyvenin olgunlaştıkça tetiklenmektedir.

Bu çalışma, lezzetli portakal melezlerinin üretilmesini kolaylaştıracaktır ve portakal lezzeti için DNA işaretçisi, meyve olgunlaşmadan önce hangi fidelerin en lezzetli meyveyi verdiğini belirlemek için kullanılabilir.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ