Subaru Solterra Menzil Performansı: Gerçek Hayatta Test Edildi

Subaru Solterra Suv Yenilikçi Teknoloji ve Performansı
U zun yıllardır, Subaru ABD'de dört tekerlekten çekişli güç aktarım sistemleri ve her yere gidebilecek bir tutumla adını duyurarak, bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. WRX ve STI gibi ralliye uygun arabalar ABD'de oldukça popüler hale gelirken, son zamanlarda Subaru'nun STI gibi eğlenceli sürüşleri terk ederek Ascent gibi hacimli modeller ve Subaru Wilderness serileri gibi mevcut modellerin şişirilmiş versiyonlarına odaklandığı görülüyor.

Subaru'nun ilk elektrikli aracı olan 44,995 dolarlık Solterra, Toyota ile devam eden bir ortaklık sonucu geliştirilen bZ4X ile birlikte geliştirilmiştir. Toyota'nın aksine, Solterra'da tek motor seçeneği bulunmamaktadır. Tamamıyla dört tekerlekten çekişlidir ve her aksa birer adet olmak üzere eşit güçte 107 beygir gücünde (80 kW) sabit mıknatıslı elektrikli motorlar bulunmaktadır. Bu da size Subaru'dan bekleyebileceğiniz bazı, ama tüm, off road aktivitelerini yapabilme imkanı sunmaktadır.


 


Subaru Solterra Suv Yenilikçi Teknoloji ve Performansı - 2

Görünüş Aldatıcı

İlk bakışta Solterra, keskin hatlara sahip, teknoloji odaklı bir Crosstrek ve Impreza wagon'un çocuğu gibi görünmektedir. 8.3 inçlik yerden yüksekliği Outback veya Forester'dan biraz daha az olsa da Solterra, 184.6 inçlik (4,689 mm) uzunluğuyla markanın araç yelpazesinin tam ortasına yerleşmektedir. Oldukça kompakt bir SUV olan Solterra'nın kokpitinde rahat etmeye çalıştığınızda, benim gibi kısa boylu kişiler bile rahatsızlık hissedebilir. Uzun boylu kişilerin uzun yolculuklarda hoşlanacaklarını sanmıyorum.

Bu günlerde Subaru'nun standartları gibi iç mekân da plastik ve kumaşla dolu. Fiyatı neredeyse 55,000 dolar ( 1.800.000 TL + KDV + Diğer Vergiler )  olan bu en üst donanım Touring modelinde bile oldukça ucuz görünen bir ön panel bulunmakta. Kontroller yakın olsa da genel düzen oldukça can sıkıcı, merkezi multimedya sistemi gecikmeli tepki veriyor ve sürücü uyarı sistemi bir nedenle sürekli olarak 20 saniyede bir çınlıyor ve bağırıyordu. O kadar çok sürücü uyarısı ve tavsiyesi çıkıyordu ki sonunda onları dikkate almamayı tercih ettim, ki bu muhtemelen amaçlanan etki değil.


Subaru Solterra Suv Yenilikçi Teknoloji ve Performansı - 3

Menzil Meselesi

Solterra'nın 72.8 kWh'lik lityum iyon bataryasıyla tek şarjla Prenium donanım seviyesinde 228 mil (367 km) ve Limited ile Touring donanım seviyelerinde 222 mil (357 km) menzile sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Arabayla 10 günüm boyunca tek seferinde menzil göstergesi 201'i gösterirken fazladan 10 dakika sonra tekrar 200 mile geriledi. Normal şehir içi ve otoyol koşullarında yaklaşık 180 mil menzil elde ettim. Hava durumu klima çalıştırma gerektirdiğinde ise menzilden
5 ila 7 mil arasında kayıp yaşadım.

Görüldüğü gibi Solterra, oldukça iddialı bir yapıya sahip ve Subaru'nun elektrikli araçlar alanında da güçlü bir alternatif sunduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, Exor Live imzalı teknoloji destekli bu blog yazısı, Subaru Solterra'nın teknik ve performans özelliklerini ayrıntılı bir şekilde konu aldı. Siz de benzer şekilde profesyonel ve bilgilendirici içerik üretmek isterseniz, bana bir başlık ve konu belirtirseniz size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.


Subaru Solterra Suv Yenilikçi Teknoloji ve Performansı - 4

Yeni Trend Videolara Ses Efektleri Ekleyen Yapay Zeka Teknolojisi

Melih ÖZKAŞ

Overwatch Topluluğu, Roze Gold Mercy ve Pink Mercy

Melih ÖZKAŞ

McDonald's ve IBM Ortaklığı Sonlanıyor Yapay Zeka İptal!

Melih ÖZKAŞ

Logitech Keys To Go 2 İnce, Hafif ve Çok Yönlü Bir Seyahat Klavyesi

Melih ÖZKAŞ

Until Dawn Oyunundan Sinemaya İşte Oyuncu Kadrosu!

Hava ÖZKAŞ

Cybertruck Güvenlik Endişesi Tesla'nın Teslimatlarını Erteliyor

Ebru GÜNEŞ

Logitech MX Ink Karma Gerçeklikte Yaratıcı Dönüşüm

Melih ÖZKAŞ

Yenilenmiş Klasiğin Geri Dönüşü Lollipop Chainsaw RePop

Melih ÖZKAŞ