Steam, Yapay Zeka İçeren Oyunlara Yönelik Yeni Kurallarını Duyurdu

Steam Yapay Zeka Kuralları Geliştiriciler İçin Yol Haritası
S team, Yapay Zeka İçeren Oyunlara Yönelik Yeni Kurallarını Duyurdu

Oyun endüstrisinin dev platformu Valve, Steam oyun platformuna yapay zeka içeren oyunları eklemek için yeni kurallarını duyurdu. Şirketin geliştiriciler için içerik anket formunu güncelleyerek yapay zeka kullanımını detaylandırmasını istediği ilk adım, yapay zeka araçlarının oyunlarda sanat, kod, ses veya diğer içerikleri üretmek için nasıl kullanıldığını geliştiricilere sormak. Bu süreçte, geliştiricilerin yasalara aykırı ya da başkasının telif hakkını ihlal eden hiçbir içerik eklememeleri gerekiyor. Valve, her oyunu ayrı ayrı değerlendirecek ve geliştiricilerin sunduğu bilgilerin doğruluğunu kontrol edecek.

Canlı üretilen yapay zeka içeriği için, geliştiriciler oyunlarının yasa dışı bir içerik üretmemesi için hangi koruma tedbirlerini aldıklarını Valve'a bildirmek zorunda. Valve, tüm içerikleri gerçek zamanlı kontrol edemeyeceği için, oyuncuların kolayca bir rapor gönderebileceği yeni bir sistem başlatıyor. Eğer bir oyuncu, oyunun uygun olmayan bir içerik oluşturduğunu düşünüyorsa, Steam'in yeni oyun içi ekranıyla şirketi bilgilendirebilecek.

Valve, geliştiricilerin oyunlarının hangi türde yapay zeka içeriğine sahip olduğunu Steam mağaza sayfalarında açıkça belirterek oyuncularla şeffaf olacak. Şirket, bu yeni kuralların, yapay zeka alanındaki riskleri anlama ve azaltma çabalarının bir sonucu olduğunu açıkladı. Geçen yıl, Valve, geliştiricilerin şikayet etmesi üzerine, yapay zeka içeriğini değerlendirme sürecine nasıl dahil edeceklerini hala çalıştıklarını itiraf etmişti. Yeni bir yazısında Valve, yapay zeka teknolojisinin hızla gelişen ve yasal olarak net olmayan bir alan olduğunu belirtti. Şirket, şu an için canlı üretilen yetişkin cinsel içerikli oyunları yayımlayamayacaklarını, ancak teknoloji ve yasal konular hakkında daha fazla bilgi edindikçe kurallarını gözden geçireceklerini vurguladı.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ