Boeing'in Starliner Kapsülü Uzay İstasyonu'na Bağlanma Macerası

Starliner Kapsülü'nün ISS Bağlantısı Son Dakika Sorunları
B oeing’un Starliner kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla bağlandı, ancak son dakika sorunlarıyla karşılaşmadan değil. Şirketin ilk mürettebatlı test uçuşu, çeşitli iticilerin arızalanması nedeniyle ilk denemesini kaçırdıktan sonra 1334’te ET’de ISS ile bağlantı sağladı. Astronotlar Barry "Butch" Wilmore ve Sunita "Suni" Williams, Dünya'ya dönmeden önce ISS üzerinde sekiz gün geçirmeyi planlıyor.

Kapsül, Hint Okyanusu üzerindeki yaklaşık 260 millik bir yörüngede ISS ile bağlandı. İkili şu anda gezegeni saatte 17,500 mil hızla dönüyor.


Starliner Kapsülü'nün ISS Bağlantısı Son Dakika Sorunları - 2

"Gökyüzündeki büyük şehre bağlı olmak güzel," Wilmore, başarılı bağlantıdan sonra Houston'daki görev kontrolüne iletişim kurdu. Kapsül, dört Amerikalı astronot ve üç Rus kozmonot tarafından talep edilen yaklaşık 300 pound yiyecek ve diğer malzemeler de dahil olmak üzere 760 pound kargo taşıyor.

Bağlantı başlangıçta 1215 PM ET için planlanmıştı, ancak beş Starliner’ın 28 reaksiyon kontrol iticisinden beşi devre dışı kaldıktan sonra gecikti. Bazıları helyum tahrik sızıntısı nedeniyle kaybedildi. NASA ve Boeing, kaybın görevi tehlikeye atmamasına karar verdi ve Wilmore ve Williams üç tanesini yeniden başlattı, ilerlemek için yeterli yedeklilik sağlayarak işlemi devam ettirdi.

Çarşamba günü, fırlatma ve yükselme sırasında küçük bir helyum sızıntısı tespit edildi. Daha sonra iki sızıntı daha ortaya çıktı.Sorunlar, Boeing’in kapsüllerini düzenli uçuşlar için onaylatma çabalarının zorluklarını yansıtıyor. Farklı sorunlar ve gecikmeler, orbital uçuş testi sorunları, valf sorunları, yazılım hataları ve sorunlu bir paraşüt sistemi de dahil olmak üzere Starliner’ı etkiledi. Boeing’in rakibi SpaceX, 2020 yılında yaklaşık olarak Starliner görevinin aslında başlaması planlanan sırada ilk kez ISS’e ulaştı.

Boeing, NASA sertifikasyonu alarak SpaceX’in yanında ISS'e düzenli bir ulaşım sağlamak istiyor. Hükümet ajansı, özel sektör feribotlarının rutin seyahatler yapmasını istedi. Boeing’in zorluklara rağmen, sonunda hedefine ulaşabileceği belirtiliyor.