NASA Gözü Kulağı Boeing Starliner! Uzay Tarihine Yolculuk Başlıyor

Starliner ISS İlk İnsanlı Uçuşunu Gerçekleştirmeye Hazırlanıyor
A merikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın (National Aeronautics and Space Administration) Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) astronot taşıma konusundaki güvenilirliği ve bağımsızlığı sağlamak adına yıllardır devam eden bir sürecin önemli bir aşamasına gelindi. Boeing’in Starliner adlı müretteat kapsülü, uzun yıllardır süren aksaklıklar ve maliyet aşımları sonrasında nihayet insanlı uçuşunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Boeing ve SpaceX, 10 yıl önce NASA'nın ticari müretteat programı kapsamında ABD topraklarından ISS'e astronot taşıyabilecek bir uzay aracı geliştirmek için seçilmişti. Boeing'e CST 100 (Starliner) için 4.2 milyar dolarlık, SpaceX'e ise Crew Dragon için 2.6 milyar dolarlık sabit fiyatlı sözleşme verilmişti.

İlk etapta 2017 tarihi hedeflenmiş olsa da, SpaceX 2020 yılında kendi müretteat taşımalı uçuşunu gerçekleştirmeyi başarmıştı. Ancak Boeing, Starliner kapsülünü yörüngeye göndermekte zorlanmıştı. Ancak 6 Mayıs itibarıyla nihayet kapsülün insanlı uçuşu gerçekleşecek.

Starliner şu an Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'nün 41 Numaralı Fırlatma Kompleksi'nde ULA Atlas V roketine bağlı durumda ve ISS'ye giden yolda atılacak. Kapsülün Pazartesi günü saat 2234'te kalkışı planlanmış durumda. Kapsülde iki NASA astronotu bulunacak Komutan Butch Wilmore ve pilot Suni Williams.

Bu uçuş sadece Starliner'ın ilk insanlı uçuşu değil, aynı zamanda kapsülün sadece üçüncü uçuşu olacak. Bu test, 2022'nin baharında yaptığı ikinci Yörüngesel Uçuş Testi sırasında ISS'ye ulaşma, kenetlenme ve ayrılma yeteneğini başarıyla göstermişti. Daha önce 2019'daki denemesinde, Starliner, yazılım sorunu nedeniyle ISS'ye tam ulaşamamıştı. Ancak Boeing, o zamanlarda uçtan uca test yapmama kararı aldığı için bu sorunları gözden kaçırmıştı.

Bu süreçte Boeing ve Starliner kapsülü, başka sorunlarla da karşılaştı. 2018'de bir test sırasında toksik yakıt sızıntısı yaşandı. Sonrasında korozyon, itki sistemindeki valfleri yapıştırdı ve Boeing'in 2021'de yapmayı planladığı fırlatmayı geciktirdi. Geçtiğimiz yaz yazılım issue'ları, fırlatma planlarını sekteye uğrattı ve ekip, yanıcı bir mil bandını çıkarmak zorunda kaldı.

Boeing, Starliner'ın yanı sıra bu süreçte diğer konularda da sıkıntılar yaşadı. Özellikle 737 Max serisinde 2018 ve 2019'da meydana gelen iki ölümcül kaza sonrasında, uçaklarının güvenliğine yönelik artan eleştirilere maruz kaldı. Son olarak, Ocak ayında bir 737 Max 9'un uçuş sırasında paneli düştü ve acil iniş yapmak zorunda kaldı.


Starliner ISS İlk İnsanlı Uçuşunu Gerçekleştirmeye Hazırlanıyor - 2

6 Mayıs uçuşu, Starliner'ın ISS için NASA'nın kullanabileceği bir müretteat ulaşım sistemi olarak sertifikalandırılmasına büyük bir adımı işaret ediyor. Bu, uzay ajansına her zaman bir yedek seçeneğinin olacağı anlamına geliyor hem Crew Dragon hem de Starliner işler durumda olacak, böylece herhangi bir aksilik durumunda diğerine geçilebilecek.

Starliner'ın ISS'ye ulaşması yaklaşık 24 saat alacak ve bu bir test uçuşu olduğu için mürettebatın her aşamada sistem ve ekipman kontrolleri yapması gerekecek. Starliner otonom olarak çalışabiliyor olmasına rağmen, mürettebat manuel kontrolleri test edecek ve manuel abort senaryoları için hazır olduğundan emin olacak. Starliner ISS'e kenetlendikten sonra astronotlar, mevcut mürettebatla birlikte yaklaşık bir hafta geçirecekler.

Ardından, ISS'den ayrılacak ve Starliner'ı geri döşe ve iniş testine tabi tutacaklar. Güneybatı ABD'de birkaç potansiyel iniş alanı seçildi, bunlar arasında New Mexico'daki White Sands Füze Menzili de bulunuyor.


Starliner ISS İlk İnsanlı Uçuşunu Gerçekleştirmeye Hazırlanıyor - 3

Wilmore ve Williams, Starliner'ın ilk uçuşu için yıllarca eğitim aldılar. NASA'nın Ticari Müretteat Programı Müdürü Steve Stich "Bunun bir test uçuşu olduğu unutulmamalı, beklenmeyen zorluklarla karşılaşabiliriz ve bu ilk insanlı uçuştan çok şey öğrenilecek" dedi.

6 Mayıs'ta Starliner beklenmedik bir nedenden dolayı fırlatılamazsa, 7, 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde yedek fırlatma imkanları olacak. Uçuş sona erdikten ve astronotlar evlerine döndükten sonra, NASA kapsülün gelecekteki ISS görevleri için sertifikalandırılmasına başlayacak. Starliner'ın göreve başlaması için hedeflenen tarih 2025.

Uçuş öncesinde NASA yetkilileri, kapsülün ve yolculuğunu yönetecek olan takımların görev için iyi bir şekilde hazırlandığına dair güvenlerini dile getirdi. Astronotlar da Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ne varırken bu düşünceleri teyit ettiler.

6 Mayıs'taki uçuş, Uzaydan Dönüşlerde Küresel Kullanıcılar İçin Destek Girişimi (Global User Support for Return) ile teknik ve uçu evraklarının güvenirliğini simüle etmek ve onaylamak üzere Bakanlık ve Google Cloud arasında bir anlaşma imzalanan küresel bir anlaşmayla uyumlu olacak.Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT