Spotify ve Substack İşbirliği Podcast Dünyasında Yepyeni Bir Dönem

Spotify Substack İşbirliği Podcast Dünyasında Yeni Bir Dönem
S potify ve Substack İşbirliği Podcast Dünyasında Yeni Bir Dönem

Popüler yayın platformu Spotify, kısa süre önce yaptığı duyuruyla Substack podcast yaratıcıları için önemli bir işbirliğine imza attı. Bu işbirliği ile Substack podcast oluşturucuları, programlarını Spotify üzerinden dağıtabilecekleri birkaç tıklama ile bu imkandan yararlanabilecekler. Spotify'ın geniş kitlelere ulaşma hedefi doğrultusunda gerçekleştirdiği bu hamle, özellikle geçen yılın sonunda özel podcast hedeflerini geniş dağıtım olanakları lehine revize etmesinin ardından, platformun içerik kütüphanesinin genişlemesine önemli katkılar sağlayabilir.

Spotify'da dinleme deneyimini daha da zenginleştiren bu işbirliği ile Substack podcast'lerine özel olarak "kilitli" veya "ücretli" etiketleri eklenecek. Bu içeriklere erişebilmek için kullanıcıların Substack hesaplarını Spotify ile entegre etmeleri gerekecek. Bazı Substack podcast'leri ücretsiz olarak erişilebilir olacak ve bu içeriklere entegre olduktan hemen sonra dinlenebilecek. Ücretli programlar içinse, dinleyicilerin bu içeriklere erişebilmek için öncelikle Substack üzerinden abonelik satın almaları gerekecek.

Önemli bir nokta ise, Spotify Premium aboneliğine sahip olmayan kullanıcıların da aynı şekilde Substack içeriklerine erişebilecek olmaları. Spotify, bu işbirliği ile podcast yaratıcılarının içeriklerinin, abone tabanlarının ve gelirlerinin tamamen kontrolünü ellerinde tutabilmelerini sağlayacak. Podcast oluşturucuları, yaratıcı hesap ayarları içerisinden Spotify ile senkronize olma seçeneğini seçerek, tüm mevcut ve gelecekteki programlarını anında bu platformda yayınlayabilecekler.

Bu işbirliği aynı zamanda Spotify'ın sunduğu "Spotify Açık Erişim API" üzerine kurulmuş durumda. Bu API'a ait olan yayıncılar, Calm, The Economist, Freakonomics Radio, Patreon, Dateline NBC ve The Wall Street Journal gibi isimler de bulunmakta. Spotify'ın 2023 yılının sonunda 602 milyon aylık aktif kullanıcı ve 236 milyon premium aboneye sahip olduğunu düşündüğümüzde, bu işbirliğinin yaratıcılara sunduğu potansiyeli daha iyi anlayabiliyoruz.

Bu işbirliğiyle, Spotify ve Substack, podcast dünyasında yeni bir döneme imza atıyor. Yaratıcı içerik üreticilerine daha geniş kitlelere erişme olanağı tanıyan bu hamle, hem dinleyicilere yeni içerikler sunacak hem de yaratıcılarına geniş kitlelere ulaşma fırsatı sunacak.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ