Uzaydaki Büyük Heyecan: Soyuz Roketi Fırlatması Durdu!

Soyuz Roketi Fırlatma Girişimi Durduruldu | Bilim haberleri
U zayda Büyük Heyecan Soyuz Roketi Fırlatma Girişimi Durduruldu!

Bu hafta Perşembe günü, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmek üzere Soyuz roketiyle fırlatılması planlanan üç kişilik bir ekip hayal kırıklığına uğradı. Fırlatma, roketin motorlarını ateşleme sırasında belirsiz nedenlerden dolayı planlanan kalkış zamanından yaklaşık 20 saniye önce durduruldu. Fırlatmadan hemen sonra, Soyuz roketini destekleyen yer sistemlerinde bir sorun olduğuna dair doğrulanmamış raporlar alındı.

NASA astronotu Tracy C. Dyson, Roscosmos kozmonotu Oleg Novitskiy ve Belaruslu uzay yolcusu Marina Vasilevskaya'nın bulunduğu Soyuz uzay aracı, Kazakistan'daki Baykonur Kozmodromu'ndan 1321 UTC'de (yerel saate göre 1821) havalanması planlanan Soyuz MS 25 misyonu için hazırlanmıştı.

Bu tür ertelenmeler ender görülür. Soyuz roketi ve fırlatma sistemleri genellikle sağlamdır hava koşullarından bağımsız olarak fırlatılırlar kar fırtınası sırasında bir roket fırlatılırken izlemek oldukça heyecan verici olabilir. Ruslar, bu roketle ilgili oldukça fazla deneyime sahiptir. Sovyetler Birliği ve Rusya, 1966'daki çıkışından bu yana, bir dizi varyantla 2,000'den fazla Soyuz roketi fırlatmıştır.

Uzun Bir Yolculuk

Mürettebat, erteleme sırasında büyük bir tehlike altında değildi, ancak uzay istasyonuna olan yolculukları biraz gecikecek ve daha uzun sürebilecek. Yörünge dinamikleri göz önüne alındığında, mürettebatın, perşembe günü havalanıştan sadece üç saat sonra uzaya ulaşması bekleniyordu bu, "hızlı buluşma" senaryosu olarak bilinen bir durumdu.

Şimdi, arızanın çözülmesine bağlı olarak aracın en erken fırlatma penceresi Cumartesi gününe denk gelse de, bir Cumartesi fırlatması, uzay istasyonuna çok daha uzun bir yolculuk anlamına gelecek ve bağlantının pazartesi günü gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, maalesef, üç kişilik mürettebatın daracık Soyuz uzay aracında uzun bir süre kalması anlamına geliyor.

NASA yorumcusu Rob Navias'a göre, Cumartesi günü bir fırlatmanın gerçekleşmesi, maalesef, SpaceX'in sonrasındaki bir tedarik görevi fırlatmasını etkilemeyecek. Bu, NASA için uzay istasyonuna gerçekleştirilecek 30. ticari tedarik misyonu olacak ve Florida'dan 1655 civarında ET (2055 UTC) kalkış yapması beklenen bir Cargo Dragon uzay aracının cumartesi sabahı bağlanması planlanıyor.

Özellikle bu, bir Dragon'un SpaceX'in Florida'daki en eski platformu, Space Launch Complex 40'tan fırlatılacağı ilk kez olacak. Bir astronotların bu yılın ilerleyen dönemlerinde başlayacak olan fırlatmalarını kolaylaştırmak için burada bir mürettebat kulesi kurulmuştur.

Uzaydaki heyecan dolu gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Uzay keşifleri nedeniyle ortaya çıkan zorluklara rağmen, insanlı ve insansız görevlerle ilgili bu tür gecikmeler, uzay seyahati teknolojisi ve operasyonları hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayacaktır. SpaceX'in tedarik misyonu başarıyla tamamlanacak ve uzay istasyonuna önemli malzemelerin ulaştırılması sağlanacak. Uzaydaki bu heyecanlı süreçte yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ