Sosyal Medya Uyarı Etiketi: US Surgeon General’ın Görüşleri

Sosyal Medyada Çocuk Güvenliği Uyarı Etiketi Zamanı!
A BD’deki Sağlık Bakanı, Vivek Murthy, sosyal medyanın gençlerin zihinsel sağlığı üzerindeki olası etkileri hakkında sigara ve diğer tütün ürünlerindeki uyarılar gibi bir uyarı etiketiyle gelmesi gerektiğini söylüyor. Murthy, The New York Times’ta yayımlanan bir makalesinde, sosyal medyanın gençlerin zihinsel sağlık krizine "önemli katkıda bulunduğunu" ifade etti.
Murthy, "Sosyal medyanın ergenler için önemli zihinsel sağlık zararlarıyla ilişkili olduğunu belirten bir bakan genel uyarı etiketi koymanın zamanı geldi. Kongre eylemi gerektiren bir bakan genel uyarı etiketi, düzenli olarak ebeveynleri ve ergenleri sosyal medyanın güvenli olduğu kanıtlanmamış olan bir platform olduğunu hatırlatır" diye yazdı.


Bu, Murthy'nin sosyal medyanın zihinsel sağlık konularıyla ilgili endişelerini dile getirdiği ilk kez değil. Geçen yıl benzer argümanlar geliştiren bir bildiri yayınlamış ve sosyal medyanın ergen zihinsel sağlığı için "derin bir risk" oluşturduğunu söylemişti. Murthy'nin en son yazısında, yüksek sosyal medya kullanımının, anksiyete ve depresyon riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu gösteren bir çalışmayı ve neredeyse yarısının “sosyal medyanın vücutları hakkında kendilerini kötü hissettirdiğini” bildiren bir ankete gönderme yaptı.Murthy, uyarı etiketlerinin, Kongre'nin işbirliği olmadan gerçekleşemeyeceğini belirtiyor. Bu konuda hangi tür destek alabileceği ise belirsiz, ancak ülke genelinde, ergen güvenliği konusunda sosyal medya şirketlerine sıkı önlemler alma eğiliminde olan bazı politikacılar destek göstermiştir

Ayrıca uyarı etiketlerinin yalnız başına sosyal medyayı daha güvenli hale getirmeyeceğini, ancak ebeveynleri, okulları, doktorları ve diğerleri daha iyi bilgilendireceğini belirtiyor. "Ebeveynlerin tıklayacakları bir emniyet kemeri, takacakları bir kask veya güvendikleri uzmanların bu platformların çocuklarımız için güvenli olduğunu araştırdığı ve garantiye aldığı bir durum yok" diye yazdı. “Orada sadece ebeveynler ve çocukları var, kendi başlarına çözmeye çalışıyorlar, dünyanın en iyi ürün mühendisleri ve en iyi kaynaklara sahip şirketlerle başa çıkıyorlar.