Sony PlayStation Portal: PS5 Deneyimini Taşımak İçin Yeni Bir Adım

Sony PlayStation Portal: Evdeki Oyun Deneyimini Genişletiyor
S ony, konsol oyunlarını televizyonunuzun dışına taşımak için yeni yollar arayışında. Bu yeni keşiflerden biri olan PlayStation VR 2'nin ardından, şimdi de PlayStation Portal ile karşımızda. 200 dolarlık (19.000 ile 24.000 TL arasında fiyatları ) bu taşınabilir cihaz, PS5 deneyimini bir el oyun konsolu formunda, evinizde başka bir odaya taşıma fikrini sunuyor. Ancak, beklenenden daha sınırlı bir ürün olduğunu belirtmekte fayda var.

Uzun bir süre boyunca Portal'ı deneyimleme fırsatım oldu ve pek çok özelliğini beğendim. Kontrolleri oldukça başarılı, ekranı büyük ve keskin ancak akış kalitesi zaman zaman sıkıntılı. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, bu cihaz oldukça ilginç ve farklı bir yapısı var. Sony, bir zamanlar kendi taşınabilir oyun konsollarını üreten bir şirketti (hatırlatmak gerekirse, Vita gibi) fakat şimdi tek başına bir el oyun konsolu gibi görünüyor olsa da aslında öyle değil. Portal, oyunları tek başına oynayamıyor, onları PS5'ten yayınlayarak oynatıyor. Adeta bir PS5 kontrolcüsüne ortada bir ekran eklenmiş gibi düşünebilirsiniz.

Portal, evinizin herhangi bir köşesinden PS5 oyunlarını oynamak için en iyi seçenek olabilir, ancak Sony'nin bu fikri daha da geliştirmesi gerekiyor. Bu cihaz, gerçekten de PS Remote Play uygulamasıyla bir telefon veya tablet üzerinde, Sony'nin akıllı kontrolcüsüyle elde edebileceğiniz akış özellikleri için özel olarak tasarlanmış gibi. Sony, Portal'ın ekranı ve kontrolcüleriyle deneyimi biraz geliştirdi, ancak akış kalitesinde büyük bir fark görmek zor.

Daha İyi ve Büyük

İlk defa kutusundan çıkarırken, tuhaf göründüğünü düşündüm. Temiz ama tuhaf. Düz tablet benzeri ekran, tam bir oyun kontrolcüsünün iki yarısı arasına sıkıştırılmış durumda, eski Sony hatlarına sahip bazı eğimli kontürlerle. USB-C şarj portu gizlenmiş gibi alt kısımda yer alıyor. Özellikle taşınabilir görünmüyor. Garip bir şekli var ve dahili bir kılıfı yok. İleri doğru uzanan kavramalarıyla biraz da Sony'nin bir Batarang'ı gibi. Yine de, evinizi terk etmek için değil.

Bu, Nintendo Wii U GamePad'e Sony'nin yanıtıdır. Belki hatırlarsınız, aynı şekilde TV ekranından uzakta oyun oynamak için bir yol sunmuştu. Mükemmel video kalitesine sahipti ancak Wii U'ya yakın olması gerekiyordu. Portal, PS5 konsolunuzun oyunlarını Wi-Fi sinyali olan herhangi bir yerde yayınlayabilir. Zaten PS Remote Play gibi çalışıyor, ancak en güvenilir şekilde ev bağlantınızda çalışacak şekilde tasarlanmış.

O zaman neden bir Portal almalısınız? Sonuçta, Backbone One gibi telefonlar için uygun takılabilir oyun kontrolcüleri var ve bunlar da taşınabilir PS5 oyun cihazları olarak çalışabiliyor. Şimdiye kadar bir Backbone One'da oynadıktan sonra, Sony'nin Portal'ın büyük bir farkı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim: Portal'ın kontrolcüsü çok daha üstün.

Kontroller, Portal'ın eğlenceli hissettiren yanı. Kavramalar, tuşlar, analoglar - hepsi gerçek bir PS5 için DualSense gibi hissediyor. Haptik geribildirimler var ve tetikleyiciler aynı geri bildirim kuvvetine sahip. Bu, oyunlarımı oynama şeklimde büyük bir fark yaratıyor ve bu yüzden ergen oğlum kendi oyunlarını oynamak için Backbone One gibi cihazları sevmiyor. Çoğu taşınabilir seçenek, standart bir kontrolcü gibi hissettirmiyor. Ama Portal hissettiriyor.

Ancak haptik geribildirimlerle ilgili bir not: Normal bir DualSense'ten biraz farklı hissettiriyorlar. Titreşim motorları bazen gürültülü olabiliyor ve kullandığım oyunlarda ellerimde daha az ince hissettiriyorlar. Yine de, daha önce hiç akış tabanlı bir taşınabilir cihazda böyle bir haptik hissetmemiştim, bu yüzden buradaki kalite büyük bir artı.

Portal'ın PS5 oyunlarını yayınlama şekli, Portal'ın en büyük dezavantajı. Bu, gerçek PS5'te oynamak kadar pürüzsüz bir deneyim sunmuyor. Yayınlanan kare hızları, akıcılık ve genel oynanabilirlik oldukça değişkenlik göstermekte. Tabi çokta kötü değil, kullanılabilir bir seviyede, ve yazılım daha da belki daha iyi gelişebilir, ancak şimdiye kadar kalitesi tutarsız biraz. Bazen harika oluyor süper denecek kadar , bazen sadece ehh işte. Bu konuda yaşadığınız deneyim kesinlikle farklı olabilir.
 

Ses seçenekleri ne yazık ki sınırlı

Portal üzerindeki hoparlörler iyi, ancak kulaklık kullanmak isterseniz ki muhakkak keyif için isteriz bunu ya kablolu bir şeyleri 3.5mm jak üzerinden bağlamanız ya da Sony'nin kablosuz bağlantı için Pulse kulak içi kulaklıklarını veya kulak üstü kulaklıklarını kullanmanız gerekecek. Normal Bluetooth sesinin desteklenmemesi felaket şekilde can sıkıcı.

Portal ile gönderilen Pulse Explore kablosuz kulak içi kulaklıklarını kurduk, Aralık ayında da 200 dolarlık bir fiyatla sunulacaklar. Onlar kalın kulak içi kulaklıklar ve yine, Portal'a bağlanmak için PlayStation Link adlı özel bir kablosuz ses protokolü kullanıyorlar, eşleşmeyi tek bir düğme basışıyla gerçekleştiriyorlar (Portal'ın bu ilk kurulumu yapmak için kendi düğmesi var). Doğrudan PS5'te oyun oynamak için, PlayStation'ın eski Pulse kulaklıklarına benzer bir USB dongle kullanıyorlar. Ayrıca normal Bluetooth kulak içi kulaklık olarak da kullanılabilirler, ancak bunu denemedim. Porta'larda kullanıldıklarında hizmete uygun ve ses kalitesi iyi, ancak AirPods Pro ile alışmış kulaklarım için özellikle dikkate değer bir performans sunmuyorlar.

 

Sonuç Olarak

Biraz ağır bir cihaz, 60 hz ekran zaten ps da yüksek hz' li oyun mevcut değil cihazda herhangi bir işletim sistemi yok uzaktan ps5 içinde ekranı büyük olması güzel ama işin sonucu çok çok lazım olan bir cihaz mı ?
Kesinlikle çok gerekli değil içinde işletim sistemi vs olsa steam deck gibi bağımsız oyunları dışarıda oynama imkanı vs olsa evet büyük ekranla keyifli olacaktır  eldeki duruşu hissatı güzel ama dediğimiz gibi işletim sistemi olmadığı için çok çok gerekli olduğunu düşünmüyoruz.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ