Sony Honda Mobility AFEELA Konsepti Otomotiv Devrim Potansiyel!

Sony Honda Mobility'nin Yeni AFEELA Konsepti | Otomotiv
G ünümüzde otomotiv endüstrisi hızla değişen bir dönemden geçiyor. Şirketler elektrikli araç menzilini artırma ve yeniden enerji verme konseptimizi yeniden tanımlama konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar. Ayrıca sürücü yardım teknolojisini sürekli olarak geliştirirken, araçların sürücülerinin bir uzantısı haline gelmesini sağlamanın yollarını arıyorlar.

Sony Honda Mobility'nin (SHM) AFEELA lüks sedan konsepti ile temel amaçlarından biri de bu. İki Japon kurumunun bu geniş sedan konseptine nasıl bir bilgi birikimi kattıklarını görmek için son zamanlarda SHM tarafından AFEELA'yı bizzat incelemeye davet edildim. Halen prototip aşamasında olduğu için fiyat, menzil ve şarj süreleri gibi belirli önemli bilgiler açıklanmamıştı. Ancak, bu iki kurumun bilgi birikimini bu geniş sedan üzerine koyduklarını görmek yine de değerliydi.

Büyük Sedanlar Hala İhtişamlı

Üreticisinden bağımsız olarak, büyük sedanlara karşı bir sempatim var ve AFEELA'nın bu yolculuğa devam etmesini çok güzel buluyorum. Araç şık, aerodinamik tasarım dilinin geniş sedan paketlemesi ile modern bir birleşimi. AFEELA personeli, aracın cam çerçevesine yakın bir yere gizlenmiş bir düğmeyi bastığında, büyük ön sürücü kapısı geniş bir şekilde açıldı ve çok davetkar bir ortam ortaya çıktı. B sütununa entegre edilmiş bir yüz tanıma kamerası bulunuyor ve bu sayede açılma ve kapanma işlemleri daha da sorunsuz hale geliyor.

İç mekan minimalist ve ferah, merkezi konsolda tek bir düğme bulunuyor muhtemelen park, ileri ve geri için ve alışılmış bir direksiyon yerine, AFEELA personelinin tarifsiz bir bakış açısı sunan bir ekran gösteren bir direksiyon bulunuyor. Bu ekranın hemen sağında, geniş bir eğlence sistemi ekranı bulunuyor ve altında kendi dedike tutucusuna sahip bir Sony oyun kumandası bulunuyor.

Ön ve arka koltuk alanları geniş, genel malzeme kalitesi oldukça hoş ve esnek beyaz deri ile döşenmiş. Görünürlük genellikle iyidir aracın yüksek kupe hattı, sizi lüksün bir koza gibi içine oturtturuyor. Arka koltuk yolcuları her biri panoramik bir ekran alırken, ben orada pek fazla zaman geçirmedim ve mevcut üniteler işlevsizdi.

Geniş Bir Kullanıcı Arayüzü

AFEELA'nın üç temel direği bulunuyor artırma, otonomi ve bağlılık. Artırma, aracın sahibine göre değişip uyarlanabileceği anlamına gelir ve herhangi bir kişiliğe uygun farklı temalar mevcuttur. Sony'nin Gran Turismo oyunu, renkler ve çeşitli sesleri daha fazla heyecan verici hale getirerek AFEELA'nın arayüzünü değiştiren bir tema olarak mevcuttur. Bunun dışında, farkları ve hızlı bir şekilde öğretebilen herhangi bir binek araç üzerine, geliştiricilerin özel yazılım oluşturabilecek bir platform bulundurmak hiç kimse bunu yapmıyor ve gerçekten yenilikçi bir adım.


 


Sony Honda Mobility'nin Yeni AFEELA Konsepti | Otomotiv - 2

Otonomi ve Bağlılık

"Otonomi" direği için, AFEELA'nın bir dizi sensörü, kamera ve LIDAR tarayıcıları, biraz periskopun tepesinden sızıyor. "Hepsi, saniyede 800 trilyon işlemin yapılabildiği sistemimizle birlikte çalışacaklar," dedi bir temsilci. Sensörler Qualcomm'dan gelmekte ve AFEELA, Makine Öğrenimi tabanlı yapay zeka geliştirmek için Microsoft ile ortaklık yapmaktadır, bu da Level 2.5 otonomiye kadar yükselebilir. Son olarak, bağlılık konusunda AFEELA, yazılım geliştiricileri için bir kum havuzu olanağı sunuyor. "Değiştirmek istediğiniz bir şey varsa veya eklemek istediğiniz bir şey varsa, bu mümkün. Bu herhangi bir diğer üreticinin aksine sabitlenmemiştir," dedi bir temsilci.

Beklemek ve Görmek

AFEELA personeli birçok kesin detay sunamamış olmasına rağmen, SHM'nin 2025'te 2026 teslimatları için sipariş almaya başlayacağını söyledi. Bu zaman çizelgesi iddialı görünse de, her iki markanın da büyük ölçekli üretim konusunda birkaç şey bildiği ve non legacy otomobil üreticilerinin karşılaştığı aynı engellerle karşılaşmayabileceği kaydedilmelidir.

Ürün formunda teknoloji dizisinin nasıl görüneceği henüz belirsiz, özellikle ABD'de, ancak konseptin yeni EV pazarının güçlü bir nişini yakalaması kanıtlanabilir. Hatta diğer markaların teknoloji odaklı tüketicilerinin ilgisini çekebilir. "Tasarımı öğrenmekte sorun yaşayan bazı Tesla sahipleri geldi ve endişelerinden biri, bir kere güncellediklerinde geri dönememeleriydi ," dedi bir temsilci. "Onlar zaten yerinde olan sistemi öğrenmekle sorunlar yaşadılar. Bizim aracımızın, özellikle de Sony etkisi nedeniyle, kullanıcı deneyimi en iyisi. Bu deneyimi kimin hızlıca öğrenebileceği bir araca koymak büyük bir artı. Daha da ileri gitmek için, geliştiricilerin özel yazılım oluşturabileceği bir platforma sahip olmak hiç kimse bunu yapmıyor ve gerçekten yenilikçi bir adım."


Sony Honda Mobility'nin Yeni AFEELA Konsepti | Otomotiv - 3

Yeni gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Bu açıklama ve inceleme sonucunda, AFEELA'nın pazarlama çeyreğiyle kaplı olduğunu gözlemledim. Ancak, prototip seviyesinde dahi heyecan veren bir araç olma potansiyeli taşıdığını itiraf etmeliyim. Görünüşe göre, AFEELA sadece bir otomobilden daha fazlası olabilir.

Bu deneme, potansiyel bir alıcıya kapı açma telkininde bulunmak için değil, aksine, Sony Honda Mobility çiftine destek vermek amacıyla yapıldı bu da, bu otomobilin tamamen şarj edilmiş olana kadar ansızın ortaya çıkacağını üzerimize borçlandırabilir. Bu şirketlerin, biraz deneysel ve radikal olmanın ötesine geçmiş olmaları çok da şaşırtıcı değil. AFEELA'nın yolda gözden kaçırılacak bir şey olmayacağı kesin... Beklemeye değer mi? Kesinlikle...

Bu incelemeden sonra, Sony Honda Mobility'nin AFEELA konsept aracının otomotiv dünyasını çok ciddi şekilde sarsabilecek bir potansiyel taşıdığını düşünüyorum. AFEELA, otomotiv teknolojisinin geleceğini şekillendirebilecek oldukça iddialı bir konsept olarak karşımıza çıkıyor. Gelişmeleri heyecanla bekleyeceğiz.


Sony Honda Mobility'nin Yeni AFEELA Konsepti | Otomotiv - 4

Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ