Snapchat AR Objektifleri Artık Masaüstünde İletişimde Bir Dönem Başlıyor!

Snapchat AR Objektifleri Artık Chrome Üzerinden Kullanılabilir
2 020'de evde kaldığımız ve günün çoğunu video görüşmeleriyle geçirmek zorunda kaldığımız dönemde, bazı şirketler artırılmış gerçeklik filtreleri ve arka plan değiştirme seçenekleri ile iletişimi canlandırmaya çalışmışlardı. Belki de birkaç kişiyi birkaç kez gülümsetmeye sebep olmuşlardır. Pandeminin karamsarlığından insanları çıkardığını iddia etmek zor olsa da, bu filtreler genel olarak hayatımızda kaldı.

Ancak bu durum Snap'in durumuyla tam olarak örtüşmüyor. Şirketin geçen yıl sonlandırdığı bir masaüstü kamera uygulaması ve bunun yanında AR objektifler bulunmaktaydı. Şimdi ise Snap, AR objektiflerini Google Chrome eklentisi aracılığıyla masaüstü ortama taşıyor.


Snapchat Camera for Chrome, direk olarak web kamerası üzerinde AR objektifleri kullanmanızı sağlıyor. Bu sayede video görüşmeleri, canlı yayınlar, video kayıtları gibi çeşitli platformlarda bu objektifleri kullanabilirsiniz. Önceki masaüstü uygulamasının aksine, objektifleri kullanabilmek için bir Snapchat hesabına giriş yapmanız gerekiyor. Kendi özelleştirilmiş objektiflerinizi de kullanabileceksiniz.

Chrome'a objektifleri taşımak size daha fazla esneklik sağlayacak olsa da, masaüstünden tamamen kaybolmadılar. Microsoft Teams geçen yıl bu filtreleri kullanmaya başlamıştı.AR objektifleri uzun süredir Snapchat'in kimliğinin bir parçası haline gelmiş durumda. Bu özellik, uçucu görsel mesajların yanı sıra uygulamanın dikkat çekici özelliklerinden biri olmuştur. Bu nedenle Snap için bu objektifleri mümkün olduğunca geniş bir alanda kullanmak mantıklı bir adım. Arkadaşlarınızla Discord üzerinde olan bir görüşmede atmosferi biraz canlandırmak için bu objektifleri kullanmak mantıklı olabilir ancak ciddi bir konferans görüşmesinde, bir yıldız ışını efekti veya sanal bir kurbağa başlığı takılı birini düşünmek zor.

Tüm bu gelişmeler, Snapchat'in AR teknolojisinin masaüstü ortamda da yaygınlaşmaya başladığını gösteriyor. Kullanıcılar artık AR objektiflerini masaüstü tarayıcıları üzerinden kullanabilecek ve iletişimlerine renk katabilecek.