Siri'nin Yeni Zeka Dalgası: WWDC'de Görücüye Çıkan Özellikler

Siri'nin Apple Intelligence Yetenekleri ve Daha Fazlası
A pple'ın Apple Assitant (Siri) yenilikleriyle ilgili heyecan verici gelişmeler WWDC'de görücüye çıktı. Yeni yapay zeka destekli becerileri sayesinde Siri, kullanıcılara geniş bir yelpazede yeni sorguları anlayacak ve eylemlerde bulunabilecek.

Yenilenen Siri, cihazınızdaki uygulamaları daha iyi anlayacak ve kullanıcı etkinliklerinize dayanarak 100'den fazla eylemi gerçekleştirebilecek. Örneğin, Siri'den Fotoğraflar uygulamanızdaki belirli fotoğrafları veya anıları göstermesini, ya da Mail uygulamasındaki bir e postadan beklenen bir teslimatın takip detaylarını bulmasını isteyebileceksiniz. Siri ayrıca, kişiler kartına adres eklemek, bir fotoğrafı düzenlemek veya notlarınızın özetini e posta olarak paylaşmak gibi bazı görevleri yerine getirebilecek.


Siri'nin Apple Intelligence Yetenekleri ve Daha Fazlası - 2

Üçüncü taraf geliştiriciler de Siri'nin yeni yeteneklerinden yararlanabilecek. Yeni "app intents framework" sayesinde, geliştiriciler Apple Intelligence'a erişebilecek ve belirli eylemleri Siri ile uyumlu hale getirebilecek.

Şirket, Siri'nin yeni yapay zeka yeteneklerinin, aksi takdirde sıkıcı olan görevler için büyük bir zaman tasarrufu sağlayabileceğini belirtti. Örnek olarak, çevrimiçi bir formda ehliyet numarasını doldurmanın gerekliliği verildi. Fotoğrafları kendiniz aramak yerine Siri'ye sorabilir ve ehliyetinizin resmini bulup numarayı alıp formu doldurabilir. Siri ayrıca, mesaj ve e postalarınızdaki detaylara dayalı soruları yanıtlayabilir ve önceden paylaşılmış bir rezervasyon için güncel uçuş takibini sağlayabilir.



Siri ile yapılan sohbetler artık sadece sesle etkileşimli olmayacak. Apple, "type to Siri" özelliğini ekleyerek, diğer üretilmiş yapay zeka chatbot deneyimlerine daha yakın hale getiriyor. Siri ile sohbet ettiğinizde, asistanın mükemmel şekilde konulmadığında da yanıt verebilmesi sağlanacak. Siri'nin, hava durumu gibi konularda konuşmacının kelime dağarcığında hata yaptığında bile yanıt vereceği demo gösteriminde yapıldı. Assist ayrıca, "Bir belge taramam gerek" gibi iPhone yetenekleri hakkında yardım ve yanıt verebilecek.

Ayrıca, Apple'ın OpenAI ortaklığı sayesinde, Siri, bazı metin tabanlı sorgular için chatGPT'yi kullanabilecek. Kullanıcılar, yeni "type to Siri" arayüzü içinde chatGPT'den bir yanıt almayı tercih edebilecek.

Apple, yeni Siri yeteneklerinin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceğini belirtmedi ancak yenilenen Siri'nin iPhone, iPad ve Mac'e geleceğini duyurdu. Yenilenen Siri, Apple'ın "kişisel zeka"ya yönelik adımlarının bir parçasıdır ve şirketin "önemli bir adım" olarak nitelendirdiği.