NASA'nın JWST ile Gördüğü Eşsiz Seyirlik Protostellar Akıntılar

Serpens Nebulası'nın Gizemli Yüzü JWST'nin Yeni Gözlemleri
N ASA'nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST) tarafından çekilen Serpens Nebulası'nın görüntüsü sadece büyüleyici gözükmemekle kalmıyor, aynı zamanda daha önce hiç görülmeyen bir fenomeni de kaydediyor. Yukarıdaki resimde görülen hizalanmış, uzun "protostellar akıntılar" sadece uzun zamandır var olan bir teoriyi desteklemekle kalmıyor ayrıca çevresindeki malzemenin dönen disklerinden hizalı bir şekilde fırlayan jetleri göstererek, oluşan yıldız kümelerinin aynı yönde döndüğüne dair kanıt sunuyor.

NASA, görüntünün sol üst kısmındaki parlak ve yumaklı çizgilerin, bir nebula içerisine çöken yıldız öncesi gaz bulutunun içe çöktüğünde ortaya çıkan dışarı doğru ateşlenen jetlerin neden olduğu şok dalgalarını temsil ettiğini belirtiyor. Oluşan yıldızlar yoğunlaştıkça ve daha hızlı dönmeye başladıkça, bazı malzeme diskle dik açılarda dışarı fırlıyor.

NASA Jet İtiş Laboratuvarı'ndan Klaus Pontoppidan'ın bir blog yazısında belirttiği gibi, "Astronomlar uzun zamandır bulutların yıldız oluşturmak için çöktüğünde, yıldızların genellikle aynı yönde döneceğini varsaymışlardır. Ancak, bu daha önce bu kadar doğrudan görülmemişti. Bu hizalanmış, uzun yapılar, yıldızların doğduğu temel yolu tarih öncesinden kaydetmiş durumda."


Serpens Nebulası'nın Gizemli Yüzü JWST'nin Yeni Gözlemleri - 2

Serpens Nebulası sadece bir ya da iki milyon yaşında ve Dünya'dan yaklaşık 1.300 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. NASA, görüntünün merkezindeki yoğun protostar kümesinin içerisinde, 100.000 yaşın altında yıldızlar olduğunu belirtiyor. Serpens, yıldızların içinde veya yakınında bulunan ışığı yansıtarak parlayan bir yansıma bulutudur.

JWST'nin Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam), yaklaşık 16 trilyon mil by 11 trilyon millik bir alanı kapsayan görüntüyü yakaladı. Tam resmin sol alt ve sol üst kısmında gördüğünüz siyah dikdörtgenler, eksik verileri temsil ediyor. NASA'nın bir sonraki adımı, teleskopun Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSpec) kullanarak Serpens Nebulası'nın kimyasal ayrışmasını incelemek.

Kullanıcı dostu şekilde hazırlanmış NASA'nın ayrıntılı videosunu aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.