Samsung SD Express Standardını Destekleyen Yeni MicroSD Duyurdu

Samsung’un SD Express Kartları ile Yüksek Hızlı Depolama
B aşta küçük depolama birimlerini (fiziksel olarak) tercih edenler için büyük bir haber var Samsung, SD Express standardını destekleyen ilk microSD kartlarının örneklerini gönderdiğini duyurdu. Bu kartlar, sürekli okuma hızlarını 800MB/s'ye kadar yükseltecek. Bu, mevcut SD kartların oldukça üzerinde bir hız demek. Şu anki SD kartlar genellikle 80MB veya 90MB/s (ucuz standart kartlar için) ile sınırlı kalırken, en hızlı UHS II uyumlu profesyonel kartlar için ise yaklaşık 250MB/s'ye kadar çıkabiliyor.

Samsung'un belirttiği gibi, 800MB/s hızı bu minik SD Express kartları, eski SATA SSD'lerde mümkün olan hızların oldukça üzerine çıkararak, bu kartların PC'ler veya SD Express standardını destekleyebilen tek kart bilgisayarlar için birincil depolama cihazları olarak daha kullanışlı hale gelmesini sağlayabilir. Samsung şu anda "bu yılın ilerleyen zamanlarında satışa sunulacak" olan 256GB'lık bir SD Express kartının örneklemesini yapıyor.

2024'te yapılmış bir teknoloji şirketi duyurusu olduğu için Samsung'un, zorunlu olarak, AI hakkında da bahsettiğini belirtmek gerekir. Ancak kartların, "daha hızlı olmaları" dışında özellikle yaratıcı AI görevleri için özellikle uygun olmalarını sağlayan herhangi bir özellik bulunmuyor. Telefonlara veya bilgisayarlara ek depolama eklemek, yerel olarak daha büyük dil modellerini saklamak gibi, cihaz üzerinde yaratıcı AI için yararlı olabilir ancak şu an için, işletim sistemlerinde veya tarayıcılarda yaratıcı AI özellikleri sunan çoğu yazılım şirketi, ağ tabanlı işlemleri tercih ediyor.

SD Express standardı nedir tekrar?

SD Express standardı, SD kartlarının bir adet PCIe bant genişliğinden faydalanmasına izin verir ve teorik hızlarını UHS I standardının 104MB/s'lik sınırının ya da UHS II'nin 312MB/s'lik kotasının oldukça üzerine çıkar. SD Express özellikleri son olarak Ekim 2023'te güncellendi ve PCIe 3.0'den 4.0'a yükseltildi ayrıca, 150MB ile 600MB/s arasında okuma/yazma hızlarına sahip dört hız sınıfını tanımlar ki bu Samsung kartlarının iddia ettiği bir hedefi aşabildiğini öne sürüyorlar.

Ancak orijinal SD Express versiyonu 2018'in ortalarına dayanıyor, SD özelliklerinin 7.0 sürümüne eklendiğinde. Ancak şimdiye kadar SD kart üreticileri ve cihaz üreticileri tarafından benimsenmesi yavaş veya hiç olmamıştır. AData, satın alabileceğiniz 256GB ve 512GB kapasiteli tam boyutta SD Express kartları yapıyor, ancak başka bir şey yok. Lexar, 2021'de duyurduğu ancak hiçbir zaman piyasaya sürülmeyen bazı kartlar duyurdu. Ve eğer bir kartınız olsaydı, yüksek hızlardan faydalanabilen cihazları bulmak konusunda zorluk yaşardınız, çünkü çoğu kamera, telefon ve bilgisayar, daha yaygın olan UHS standardını tercih etmiştir.

SD Express benimsemenin engellerinden biri, kartın ve cihazın vaat edilen hızlardan faydalanabilmesi için SD Express'ı desteklemesi gerekir bir SD Express kartı, standart UHS I SD kart yuvasına takıldığında, UHS I hızlarla sınırlı kalacaktır. Ve hem yuvaların hem de kartların görsel olarak aynı olması nedeniyle, hangi yuvanın hangi hızları desteklediğini belirlemek her zaman kolay olmaz.

Bu SD Express kartlarını yüksek hızlarda büyük miktarda veri taşımak veya bir bilgisayarda ana depolama cihazı olarak kullanırken ısı, majör bir kısıtlayıcı faktör olabilir (örneğin bir Raspberry Pi veya diğer tek kart bilgisayarlarında olduğu gibi). Bir mikroSD kart yuvası içinde bu tür bir şey için hiçbir yer bulunmadığından, Samsung'un yeni kartlarının sürekli okuma/yazma hızları, iddia edilen 800MB/s maksimumdan biraz daha düşük olabilir.

SD Express özellikleri, ısıyı makul seviyelerde tutmak için mekanizmalara sahiptir. Samsung ayrıca, kartlarının sıcaklıklarını yönetmeyi vaat eden "Dinamik Termal Koruma" teknolojisinden bahseder, ancak bu özelliğin SD Express özelliklerinde zaten bulunan şeyden farklı olup olmadığı net değildir.

Samsung'un SD Express kartlarına dahil olması, formatın patlamasını ya da daha geniş bir harici depolama pazarında geçerli bir niş haline gelmesini sağlayabilir. Kesinlikle SSD benzeri hızlara sahip bir SD kart boyutunda bir paketin kullanışlı olabileceği bir senaryoyu düşünmek zor değil. Ancak SD kartlar, genellikle ucuz olmaları, geniş uyumlulukları ve video kaydetme, fotoğraf çekme ve oyun yükleme gibi işler için yeterince hızlı olmaları nedeniyle kullanışlıdır. SD Express kartların, tüm bu kutuları işaretleyebilmesi için daha uzun bir yolu var.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ