Biden CHIPS Yasası Samsung ve Diğer Teknoloji Devleri ABD'ye Taşınıyor

Samsung ve Diğer Devler ABD Taşınıyor | Biden CHIPS Yasası
B iden'in CHIPS Yasası Samsung ve Diğer Teknoloji Devleri Üretimlerini ABD'ye Taşıyor!

ABD Başkanı Biden'in bugüne kadar en büyük teknoloji hamlesi olarak nitelendirilen CHIPS Yasası, beklenen sonuçlarını vermeye başlıyor. Bu kapsamda, Samsung'un Texas'taki yatırımını iki katına çıkarma kararı alması, sektörde büyük yankı uyandırdı. Wall Street Journal'ın haberine göre, bu kararla birlikte Samsung'un Texas eyaletindeki çip üretim sektörüne toplamda 44 milyar dolarlık yatırım yapmış olacak. Geçtiğimiz yıllarda 20 milyar dolarlık yatırım yaparak bir fabrika inşa eden Samsung, şimdi bu alanda daha da iddialı adımlar atmayı planlıyor.

Bu iddialı genişleme planı, yeni bir çip üretim tesisi, ambalajlama tesisleri ve araştırma geliştirme alanlarından oluşacak. Tüm bu tesisler, mevcut yarıiletken tesisinin bulunduğu Taylor, Texas bölgesinde veya yakınında kurulacak. Halihazırda faaliyete geçmeyen mevcut üretim merkezi, bu yılın ilerleyen dönemlerinde "hayati öneme sahip mantık çipleri" üretimine başlayacak. Coğrafi olarak, Taylor'ın Austin'e yaklaşık 40 dakikalık bir sürüş mesafesinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Eğer bu plan gerçekleşirse, Biden yönetimi için büyük bir başarı olacak. CHIPS Yasası'nın ana hedeflerinden biri, küresel çip üreticilerini ABD topraklarında fabrika kurmaya çekmek. Bu doğrultuda Washington, Samsung'a karşı teşvik amacıyla 6 milyar doların üzerinde bir fon tahsis etmeyi planlıyor.

CHIPS Yasası, federal hükümetin, yerel harcamaları teşvik etmek üzere birçok teknoloji şirketine fon sağlama ve kredi imkanı sunmasına olanak tanıyor. Şubat ayında, çok uluslu yarıiletken şirketi GlobalFoundries, otomotiv, havacılık, savunma ve yapay zeka endüstrileri için çip üretimi yapacak yeni bir fabrika inşa etmek için 1.5 milyar dolarlık hibe ve 1.6 milyar dolarlık kredi almaya hak kazandı. Bu fabrika, New York'taki Malta'da kurulacak.

Daha yakın bir zamanda Intel, CHIPS programı kapsamında bugüne kadar en büyük hibe olan 8.5 milyar dolara kadar hak kazandı ve çeşitli ABD'deki faaliyetlerini sürdürmek için bu parayı kullanacak. Şirket, Arizona'da iki yeni fabrika, Ohio'da iki fabrika, New Mexico'da iki mevcut fabrikayı modernize etme ve Oregon'da bir lokasyonu genişletme planları yapmaktadır. Tüm bu projelerin toplamda 100 milyar dolarlık bir ABD çip üretimine yatırım yapılmasını öngördüğü belirtiliyor. Söz konusu projelerin 20.000 inşaat ve 10.000 üretim işi yaratağı bekleniyor.

Biden yönetimi, CHIPS ve Bilim Yasası'nı 2022 yılında imzalayarak, ABD'nin yerli yarıiletken araştırma ve üretimini teşvik etmeyi ve Çin tedarikçilerine olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu kapsamda, şirketlere eyalet içi üretimi genişleterek 52 milyar dolarlık vergi indirimleri ve fon sağlanması planlanıyor.

Bu gelişmeler, ABD'nin teknoloji endüstrisindeki yerini güçlendirdiği gibi, yerel istihdam da ciddi oranda artış göstermektedir. Ayrıca, bu süreçte teknoloji devlerinin ABD'ye yatırım yapmaları, küresel bir ekonomik denge oluşturulmasına da katkı sağlayacaktır.

Samsung'un Texas'taki yatırımıyla başlayan bu süreç,


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ