Rus Mahkemesi Meta Sözcüsü Andy Stone'a Altı Yıl Hapis Cezası Verdi

Rusya Meta Sözcüsü Andy Stone'a Hapis Cezası Verdi
R usya'nın askeri mahkemesi, Meta sözcüsü Andy Stone'a karşı "terörü açıkça savunmak" suçlamasıyla yapılan bir duruşma sonucunda, Stone'a altı yıl hapis cezası verdi. Reuters'ın aktardığı bilgilere göre, Stone'ın avukatı beraat talebinde bulundu ve cezanın temyiz edilmesi planlanıyor.

Rus yetkililer, Stone'u birkaç ay önce arananlar listesine alarak suçlamalarla hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve Şubat ayında terörle ilgili birkaç suçlamayla birlikte Stone'a karşı tutuklama emri çıkarmıştı. Mahkeme, Stone'un iddia edilen "terörist faaliyetleri teşvik etmek, terörist faaliyetler için halka açık çağrıda bulunmak, terörizmi haklı çıkarmak veya terörün propagandasını yapmak ve aşırıcı faaliyetler için halka açık çağrıda bulunmak" suçlamalarını gerekçe gösterdi.

Bu adım, Rusya'nın 2022 Mart ayında Meta hakkında soruşturma başlatmasının ardından geldi. Rus yetkililer, Stone'un Rus ordusuna karşı şiddet çağrısını yasak kaldırdıktan sonra aşırıcı faaliyetleri kışkırtmakla suçladı. Bu süre zarfında Stone, Meta'nın platformlarında şiddet kışkırtmak için önce kaldırılacak olan bazı gönderilere "geçici olarak" izin verildiğini, ancak şirketin hala "Rus sivillere karşı inandırıcı şiddet çağrılarını yasaklayacağını" belirtti.

Her durumda, Stone'un aslında Rusya'da bir süre hapis yatacağı pek olası görünmüyor, eğer o ülkeye veya bu ülke ile iade anlaşması olan bir ülkeye seyahat etmezse. Başka bir ülkede (genellikle casusluk veya hackleme ile ilgili suçlamalar için) suçlanan veya ceza alan bir kişinin bu sonuçlarla asla uğraşması yaygın bir durum değil.

Rusya, Meta'yı aşırıcı bir örgüt olarak tanımladı ve Ukrayna'yı işgal etmeye başladıktan kısa bir süre sonra Facebook ve Instagram'a erişimi engelledi.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ