GTA 6'nın Sızdırılan Görüntüleri Nedeniyle Süresiz Hastaneye Yatırıldı

Rockstar’ın GTA 6 Hack Olayı Genç Hackerın Sırları
O yun dünyasının devi Rockstar Games'in Grand Theft Auto VI oyununun sızdırılan görüntülerini internete yayan genç hacker, Londra'daki bir mahkeme tarafından süresiz olarak hastaneye yatırılmasına karar verildi. 18 yaşındaki Arion Kurtaj, sadece Amazon Fire TV Stick, akıllı telefon, klavye ve fare kullanarak polis gözetimi altındayken bir Travelodge otelinden Rockstar'ın sunucularını ele geçirmişti. (Hemen tekrar tutuklandı.) Kurtaj, Lasus$ uluslararası hacker grubunun merkezi bir üyesiydi.

Doktorlar, Kurtaj'ın otizm spektrumunda yer alan bir rahatsızlığa sahip olduğu için yargılanamayacağına karar verdi. Bu kararın ardından jüri, onun suç işleyip işlemediğini değil, suç işleme kasıtının olup olmadığını belirlemekle görevlendirildi. Zihinsel sağlık değerlendirmesi sonucunda Kurtaj'ın "cybercrime"e geri dönmeyi istediğine dair bir niyetini sürdürdüğü belirtildiğinden, hakim halkın güvenliği için hala yüksek bir risk oluşturduğuna karar verdi. Mahkeme ayrıca, polis gözetimindeyken Kurtaj'ın şiddet içerdiği iddia edilen olayları ve yaralanmalara neden olduğu raporları da dinledi. Bu nedenle Kurtaj artık bir hastane hapishanesine gönderilecek.

Rockstar'ın, hack'in şirkete 5 milyon dolar ve binlerce saatlik personel zamanına mal olduğunu iddia etmesine rağmen, Kurtaj'ın avukatları, GTA 6 fragmanının sadece ilk dört gününde 128 milyon izlenmeye ulaşmasının, Kurtaj'ın hack'inin ciddi bir zarara yol açmadığını kanıtladığını savundu.

Aynı davadan suçlu bulunan ikinci Lapsus$ üyesinin ismi kamuoyuna açıklanmadı çünkü bir çocuktu. İsminin açıklanmayan hacker, Kurtaj ve diğer Lapsus$ üyeleriyle işbirliği yaparak Nvidia ve telefon şirketi BT/EE'yi ele geçirmek ve veri çalmakla suçlandı ve 4 milyon dolarlık fidye talep ettiler. On sekiz ay yoğun gözetim altında gençlik rehabilite düzeni kapsamında cezalandırılan bu çocuğa VPN kullanımı da yasaklandı.

Bu iki suç ortağı, Lapsus$ üyeleri olarak mahkum edilen ilk kişiler oldu. Yetkililer, grubun diğer "dijital haydutlarının" (çoğunlukla İngiltere ve Brezilya'daki gençlerden oluştuğu düşünülen) halen firarda olduğuna inanıyorlar. Etkilenen şirketlerden hiçbirinin ödeme yapmayı kabul ettiği için hackerların fidye taleplerinden hangi türde bir getiri elde ettiği net değil.


Fortnite ve Fallout Buluşmasının Heyecan Verici Detayları | Oyun

Melih ÖZKAŞ

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ