Suno, Udio ve AI Müzik Üretimi Telif Haklarına İlişkin Sorunlar

RIAA Dava AI Jeneratörleri ve Telif Hakları İhlali İddiaları
M üzik Endüstrisi ve Yapay Zeka Büyük Müzik Şirketleri AI Geliştiricilerine Karşı Harekete Geçiyor

Müzik sektörü, AI başlatıcılarına karşı yasal adımlar atarak, telif haklarının ihlal edildiğine inanıyor. Universal Music Group, Warner Music Group ve Sony Music Group, suno ve Udio adlı AI müzik üreticileri hakkında "büyük ölçekte" telif hakları ihlali iddiasıyla dava açtı.

Recording Industry Association of America (RIAA), bu davaları başlattı ve "AI teknolojisinin telif hukukundan muaf tutan veya AI şirketlerini kurallara uymaktan kurtaran hiçbir şeyin olmadığını" kanıtlamak istiyor. ABD federal mahkemesindeki müzik şirketlerinin davaları, Suno ve Udio'nun telif haklarına sahip parçalarını internetten topladığı iddiasında bulunuyor. AI şirketlerine karşı açılan davalarda gelecekteki kullanımlara yönelik men ve her ihlal edilmiş eser için 150.000 dolarlık zarar talep ediliyor.

Suno AI ve Udio AI (Sonuncusu Uncharted Labs tarafından işletiliyor) metin girdilerine dayalı müzik üreten yazılımı olan startup'lar. RIAA, bu servislerin ürettikleri parçaların mevcut eserlere korkunç benzerlikte olduğunu iddia ediyor ve bu durumun telif haklarına sahip eserler üzerine eğitildikleri anlamına geldiğini belirtiyor. AI şirketlerinin telif hakkı eserler üzerinde eğitildiklerini reddetmediklerini, bunun yerine eğitimlerinin "gizli iş sırları" ve standart endüstri uygulamaları olduğunu söyleyerek kendilerini koruduklarını da iddia ediyor.


RIAA'ya göre, davalarda AI jeneratörlerinin, The Temptations'ın "My Girl," Green Day'in "American Idiot" ve Mariah Carey'in "All I Want for Christmas Is You" gibi parçalara benzer şarkılar ürettiği iddia ediliyor. Ayrıca AI servislerinin Lin Manuel Miranda, Bruce Springsteen, Michael Jackson ve ABBA gibi sanatçıların seslerini ayırt edilemeyecek şekilde ürettiği belirtiliyor.

Dava dosyasında iddia edilen bir örneğe göre, AI aracının, Chuck Berry'in öncü eseri "Johnny B. Goode" ile neredeyse aynı şekilde ses çıkaran bir şarkı ürettiği belirtiliyor. RIAA, jeneratörün "1950'ler rock and roll, ritim ve blues, 12 bar blues, rockabilly, enerjik erkek vokalist, şarkıcı gitarist" ve Berry'in bazı sözleriyle birlikte kullanıldığı belirtilen talimatla neredeyse mükemmel bir şekilde orijinal parçayı ürettiğini iddia ediyor.

RIAA'nın argümanı, AI'nın telif haklarıyla korunan eserler üzerinde eğitilmesine karşı olmadığını, ancak etik olmayan ve izinsiz bir şekilde bu eğitimin yapılmasının yasa dışı olduğunu savunuyor. Kayıt endüstrisi, AI şirketlerine karşı yasal yollarla müzik lisanslamaya yönelik anlaşmalar üzerinde çalışıyor. Bu anlaşmalar, Universal ve SoundLabs arasında yapılan bir anlaşmayı da içeriyor ve bu anlaşma, şarkıcıların sahipliğini ve çıktısını kontrol etmelerine izin verirken, SoundLabs'a sanatçılar için vokal modelleri oluşturma hakkı veriyor. Universal ayrıca YouTube ile bir AI lisanslama ve telif hakları anlaşması yapmıştır.Teknoloji şirketi Suno'nun kurucu ortağı Mikey Shulman, Nisan ayında şirketin iş uygulamalarının "yasal" ve "diğer insanların yaptığı şeye oldukça uygun olduğunu" söyledi. RIAA'nın davalara öncülük ettiği büyük müzik şirketleri, AI endüstrisinin, eğitim yöntemlerinin hesaba katılmadan, sorumlu tutulamayacak kadar yaygın hale gelmeye çalıştığı görülmektedir.

Bloomberg'e göre Shulman, "Çalışmalarımızı hukuki ve endüstri standartlarına uygun olduğundan emin olmak için avukatlarla çok yakından çalışıyoruz" dedi ve "Eğer yasa değişirse, açıkçası işimizi bir şekilde değiştireceğiz" şeklinde konuştu.

Müzik endüstrisinin hassas dengeyi korumak ve AI teknolojisiyle uyumlu bir ilişki kurmak istediğini gösteren davaya karşı Suno'nun yanıtı ve AI endüstrisinin genel durumu, teknoloji ve telif hakları arasındaki karmaşık ilişkinin ortasında bulunuyor. Uzun ve karmaşık hukuki süreç ve teknoloji endüstrisindeki hızlı değişimler, bu konunun ilerleyen dönemde nasıl bir gelişme göstereceği konusunda belirsizlik yaratıyor. AI'nın müzik endüstrisindeki rolüne dair bu gelişmeler, telif hakları, lisanslama ve etik meselelerinin önemli tartışma konuları haline gelmeye devam edecek gibi görünüyor.