Razer Viper V3 Pro Yüksek Performanslı Kablosuz Oyun Faresi

Razer Viper V3 Pro Yüksek Performanslı Kablosuz Oyun Faresi
R azer, yüksek performanslı kablosuz oyun fareleri arasına son eklediği Viper V3 Pro ile dikkatleri üzerine topluyor. Peki, bir oyun faresini "yüksek performanslı" yapan nedir? Öncelikle, çoğunlukla süper hafif olması ve etkileyici kablosuz ve sensör teknolojisi ile donatılmış olması, bu da rekabetçi oyunlarda son derece hızlı tepki vermesini sağlıyor. Yaklaşık iki haftadır bu fareyi kullanıyorum ve Halo Infinite ve Apex Legends gibi oyunlarda neredeyse hiç gecikme hissetmedim.

Bu fareyi benzersiz kılan diğer bir özellik ise fiyatı Viper V3 Pro, ABD'de 160 dolar veya Avrupa'da 180 Euro karşılığında bugün satışa sunuluyor. Bu rakam şaşırtıcı gelmeyebilir, zira Razer'ın kendi tavsiye ettiği kablosuz fare olan DeathAdder V3 Pro da aynı fiyat aralığında bulunuyor. Ancak, kesinlikle ucuz bir ürün değil.

Gaming fare piyasasını takip edenler için şu özetlemeyi yapabiliriz Viper V3 Pro, geçen yılın orta segment fare modeli olan Viper V3 HyperSpeed ile neredeyse aynı şekle ve yumuşak dokunuşlu kaplamaya sahip, ancak 54 gram daha hafif, optik anahtarlar, teknik olarak üstün bir sensör ve birkaç küçük tasarım değişikliğiyle geliyor. Bu fare, 2022'nin popüler Viper V2 Pro modelinin devamı niteliğinde ve ergonomik olarak şekillendirilmiş olan DeathAdder V3 Pro'nun ambidextrous (her iki el ile kullanılabilen) versiyonu.

Genel kullanıcılar için bilinmesi gereken en önemli nokta ise, bu tarz farelerin öncelikli olarak rekabetçi oyunlar için tasarlanmış olmasıdır. Bu nedenle, Viper V3 Pro, günlük kullanım için daha pratik olabilecek özellikleri bilinçli olarak dışarıda bırakmıştır Bluetooth özelliği bulunmuyor, sadece iki yan tuşu var ve DPI ayarı fare tabanında yer alıyor. Kaydırma tekeri sağa veya sola eğilemiyor ve aydınlatma özelliği de bulunmuyor. Ancak, bu eksiklikler, fareyi bir espor aracı olarak düşündüğünüzde mantıklı görünüyor çünkü bu özellikler, ağırlığı azaltmakta ve yanlışlıkla tuşlara basmayı zorlaştırmaktadır.


 


Razer Viper V3 Pro Yüksek Performanslı Kablosuz Oyun Faresi - 2

Her oyun faresinde olduğu gibi, fare şekli Viper V3 Pro'nun en önemli özelliği. Bu fare, çoğu el büyüklüğüne uyacak şekilde tasarlanmıştır. Logitech'in G Pro X Superlight 2 modeline oldukça benzemekle birlikte biraz daha uzun ve düzdür. Orta kısmında hafifçe kabaran bir yükselti bulunurken, yanları parmaklarınızın üst kısımlarını kolayca karşılar. Ana tıklama düğmeleri oyuntuludur, hafif açılıdır ve yeterince büyüktür. Hiçbir açı agresif değildir. Razer, bu fareyi parmak ucu veya pençe kavrama ile kullanmanın daha etkili olduğunu belirtiyor ben de pençe kavrama kullanan biri olarak pek sorun yaşamıyorum. Ancak tasarım, avuç içi kavramaları için de oldukça rahattır. Toplamda ölçüleri 5.0 x 2.51 x 1.57 inç olarak belirlenmiştir.

Farenin kaplaması hoş ve pürüzsüzdür. Zamanla parmak izi bırakabilir, ancak çoğu kişi için yeterince kavrayıcı olmalıdır. (Razer, kutunun içinde kaydırma bandı olan bazı önceden kesilmiş kavrama bandı ekler.) Tüm cihaz oldukça sağlam bir yapıya sahiptir ve iki haftalık günlük kullanımda herhangi bir esneklik veya çatlama belirtisi yoktur.

Viper V3 Pro, en hafif oyun faresi olmayabilir, ancak 54g ağırlığında olması hafif olduğunu söylemek yanıltıcı olur. Özellikle üst ve alt gövdesinde herhangi bir kesik olmaksızın bu ağırlığı başarmıştır. Rakip oyun fareleri olan Pwnage Stormbreaker veya Pulsar X2V2 benzer şekilde hafif olsa da, iç kısımlarını daha çok toz ve kirin girme ihtimali bulunmaktadır.

Farenin ana tıklama düğmeleri hızlı, yapışkan değil ve optik anahtarlar kullanan bir cihaz için biraz daha yumuşaktır. Sol tıklama düğmesi gibi tam olarak dolgun bir sesi olmasa da, bu daha çok bir detaydır. Optik farelerin çoğu gibi, ana tıklama düğmeleri, mekanik anahtarlar kadar tatmin edici olmayabilir, ancak zamanla dayanıklılık sorunlarından kaçınması daha olasıdır. Ayrıca, Viper V3 Pro'nun yan düğmeleri ve kaydırma tekerine karşı Logitech'in faresine göre bir avantaja sahip olduğunu söyleyebilirim. Viper'ın tekeri daha gergin, daha sessiz ve dış yüzeyinde tutucu çıkıntıları varken yan düğmeleri Logitech'ten biraz daha sert değildir.


Razer Viper V3 Pro Yüksek Performanslı Kablosuz Oyun Faresi - 3

Performans açısından, Viper V3 Pro, Razer'ın yeni "Focus Pro 35K Optik Sensörü Gen 2" kullanmaktadır. Maksimum 35.000 DPI'ye ulaşabilir ve bu hassasiyeti 1 DPI artırımlarıyla ayarlayabilirsiniz. Maksimum 750 IPS hızı ve maksimum 70 G ivmesi ile birlikte gelir. Oyun fareleriyle genellikle bu tür yüksek rakamların kısmen pazarlama taktiği olduğunu unutmamak gerekir Birçok eski oyun faresi, sensör hassasiyeti ve tutarlılığı konusunda genellikle sorun yaşamaz.

Bu doğrultuda, fare, Razer'ın HyperPolling Kablosuz Dongle'ı ile birlikte gelir, ki bu tek başına 30 dolar değerindedir. Maksimum 8.000Hz anket oranı sunmasına rağmen, teknik olarak daha hassas hareketlere olanak tanır, ancak gerçek dünya performansı üzerinde ihmal edilebilir etkisi bulunur. Genellikle pil ömrünü azaltmaktadır Razer, Viper V3 Pro'nun 1000Hz anket oranında 95 saate kadar dayanabildiğini, ancak 8000Hz'de bu sürenin sadece 17 saat olduğunu belirtiyor.

Yine de, ben profesyonel seviyede bir oyuncu olmamama rağmen, Viper V3 Pro'nun tepki süresi veya bağlantı kalitesi konusunda pek fazla şikayet olacağını öngöremiyorum. Şekli, ağırlığı ve sensörü bununla birlikte rol oynamaktadır büyük PTFE ayaklar sayesinde fare pürüzsüz bir şekilde yüzeyler üzerinde kayar. Biraz daha az hoşuma giden şey ise, kutu içeriğinde bulunan kablodur sürükleme etkisini azaltmak için akıllıca bir şekilde açılı olmasına rağmen, en ince veya en esnek kablo olmadığını söyleyebilirim. Dongle'ın hala bir PC'den bir masa üzerine uzatma kablosu gerektirmesi de bir dezavantaj olarak görülebilir.

Yine de, rekabetçi oyunları ciddiye alan, ambidextrous bir şekli tercih eden ve bütçesi olanlar için Viper V3 Pro mutlaka göz atılması gereken bir ürün. Açıkça belirtmek gerekirse, özellikle kablolu bir modelle de sorun yaşamayacak olanlar için daha az maliyete sahip ve iyi performans gösterecek birkaç oyun faresi bulunmaktadır. Eğer hala memnun olduğunuz eski bir Viper modeliniz varsa, hemen yükseltme yapmanız gerekli değildir. Bir fare gibi, çoğu insanın sorunsuz bir şekilde yaşayabileceği bir Subaru'ya kıyasla, bu fare daha çok bir Ferrari'ye benzer. Ancak yine de, Ferrariler oldukça hoş araçlardır, değil mi? işte bu mouse da tam o şekilde oldukça hoş .


Razer Viper V3 Pro Yüksek Performanslı Kablosuz Oyun Faresi - 4

Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ