Qualcomm X Plus Yeni Nesil Ekonomik Laptop İşlemcisi

Qualcomm'un Yeni Oryon İşlemcisi X Plus | Teknoloji Harikası
Q ualcomm, dünya genelinde tanınan bir teknoloji devi olarak, Laptop cihazları için duyurduğu yeni nesil işlemci serisini genişletmeye devam ediyor. Ekim ayında duyurulan Snapdragon X Elite'le birlikte, şimdi de X Plus modeliyle pazarda yer alacak. 4nm işlemci mimarisi ve Arm tabanlı Oryon CPU mimarisi üzerine kurulan X Plus, daha ekonomik ve geniş kesime hitap eden laptop modelleri için geliştirildi. Bu yeni işlemci, diğer rakiplerinin stratejilerine paralel bir şekilde, premium segmentteki X Elite'le birlikte yer alacak. X Elite'ün 12 CPU çekirdeğine karşılık, X Plus modelinde 10 CPU çekirdeği bulunuyor ve saat hızları da X Elite'e göre biraz düşük seviyede, 3.4Ghz'lik bir hızla çalışıyor.

Ancak, X Plus'un Hexagon NPU özelliği sayesinde 45 TOPS'lik makine öğrenimi performansı sunuyor olması oldukça dikkat çekici. Microsoft'un son zamanlarda yaptığı açıklamada, dizüstü bilgisayarlarının, bazı elementleri özellikle Copilot AI servisini cihaz üzerinde çalıştırabilmek için en az 40 TOPS'ye ihtiyaç duyacağını belirtmişti. Qualcomm, ayrıca güç verimliliği konusunda da iddialı, X Plus işlemci, aynı watt değerinde çalıştığında Intel Core Ultra 7 155H işlemcisine göre %37 daha hızlı CPU performansı sunuyor. Ayrıca diğer Arm tabanlı işlemcilere karşı da iddialı olan Qualcomm, X Plus'un çoklu iş parçacıklı CPU görevlerinde Apple'ın M3 işlemcisine göre %10 daha hızlı olduğunu iddia ediyor.


Qualcomm'un Yeni Oryon İşlemcisi X Plus | Teknoloji Harikası - 2

Ancak hayal kırıklığı yaratacak nokta, X Plus'un ikinci yarıda yani 2024'ün ikinci yarısında tüketicilerle buluşması bekleniyor olması. Ancak, ön inceleme etkinliğinde Qualcomm'un referans cihazları üzerinde bazı testler yapıldı ve X Plus, çoklu çekirdekli performansında Geekbench'te 12,905 puan, Cinebench 2024'te ise 852 puan aldı.

Bu, Qualcomm'un Oryon mimarisini kullanan ikinci ve daha ekonomik işlemcisine dair umut verici bir gösterim. Ancak gerçek test, X Plus'un gerçek tüketici donanımlarında nasıl performans sergileyeceğiyle olacak. Çünkü etkileyici benchmark verilerine sahip olsa da, bu işlemcilerin hala Apple'ın macOS'ı kadar sorunsuz bir geçiş yapamayan Windows ile de uyumlu çalışması gerekecek.


Qualcomm'un Yeni Oryon İşlemcisi X Plus | Teknoloji Harikası - 3

Ancak, Snapdragon PC'lerde Windows'a verilen destek ve Google gibi büyük firmaların Qualcomm'un laptop işlemcileriyle çalışarak Chrome üzerinde "dramatik performans artışları" getirmeye yönelik çalışmaları, bu sefer işlerin daha sorunsuz olabileceğine işaret ediyor. Görünüşe göre, Qualcomm'un X Plus işlemcisi, laptop dünyasında heyecan verici bir soluk getirecek gibi duruyor.


Qualcomm'un Yeni Oryon İşlemcisi X Plus | Teknoloji Harikası - 4

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ