Qualcomm Snapdragon X Elite Windows’ta DaVinci Resolve Kullanımı

Qualcomm'un Snapdragon X Elite'iyle Windows DaVinci Resolve
İ nce gücünü Intel'i korkutacak kadar etkili bir şekilde sergileyen, Qualcomm'un en son Snapdragon X Elite'i ile çalışan Windows PC'ler, içerik üreticileri için güçlü cazibe oluşturuyor. Ancak mevcut bir sorun olan uygulama eksikliği, Blackmagic Design'ın popüler (ve ücretsiz) video düzenleme ve efekt yazılımı DaVinci Resolve 19 (beta 3)’nün, yeni çipte çalışan Windows makinelerini desteklediğini duyurarak bu sorunu çözmeye yönelik bir adım attı.

Blackmagic Design basın açıklamasında şunları belirtti "DaVinci Resolve 19 beta 3 artık Qualcomm'un yeni birleşik CPU, NPU ve GPU işlemcisini destekliyor, Snapdragon X Elite. DaVinci Resolve, DaVinci Neural AI Engine'in performansını optimize etmek için ayarlanmıştır ve bu yeni işlemciyi kullanan bilgisayarlarda NPU hızlandırma, magic mask gibi AI araçları için müşterilere %4,7x daha hızlı performans ve smart reframe gibi araçlar için %2x daha hızlı performans sağlar."


Qualcomm'un Snapdragon X Elite'iyle Windows DaVinci Resolve - 2

Intel PC'lerinde ve Mac'lerde bulunan tüm DaVinci Resolve 19 araçları, Qualcomm platformunda da mevcuttur. Bunlar, "ColorSlice" renk düzeltme aracı, Ultra NR gürültü azaltma, Intellitrack AI hareket takibi ve stabilizasyon, ses "ducks" ve daha fazlasını içerir. Bunların çoğu AI tarafından desteklendiği için, kullanıcılar Snapdragon X Elite'in nöral motorunun (NPU) hemen hemen her dizüstü bilgisayar işlemcisini geride bıraktığından faydalanmalıdır.

Snapdragon X Elite ayrıca olağanüstü çoklu iş parçacıklı CPU performansına sahiptir ve birçok Intel işlemciyi ve Apple'ın M3'ünü geride bırakır. VPU (video işleme birimi), AV1, VP9, HEVC (H.265) ve H.264 kodlama ve kod çözme (10 bit'e kadar) sunar, böylece kullanıcılar çoğu doğal kamera formatıyla çalışabilir ve YouTube ve diğer platformlar için hızlı bir şekilde kodlama yapabilir.Grafik performansı biraz zayıf nokta olsa da, performansı yalnızca Intel'in Core Ultra 7'siyle aynı seviyede ve çoğu profesyonel GPU'nun oldukça altındadır. Öte yandan, Apple M3 GPU'su (MacBook Air'de) %31'lik geniş bir marjla onu geçer. Bu da, GPU'ya bağlı DaVinci Resolve efektleri, kodlama ve diğer işlemlerin, Wintel ve MacBook M3 makinelerine kıyasla yavaş olabileceği anlamına gelir.

Yine de, hafif bir yol makinesi isteyen içerik üreticileri için Apple'ın dizüstü bilgisayarlarına yetişebilecek iyi bir haber. DaVinci Resolve 19'un Windows için Arm üzerinde Snapdragon X Elite ile public beta 3 versiyonu, şimdi Blackmagic Design web sitesinden indirilebilir.

Bu gelişme, içerik oluşturucularının daha hızlı, verimli ve taşınabilir bir deneyim için heyecanlanmaları için iyi bir neden olabilir.