Premiere Pro'nun Yeni Zeka Özellikleri Video Düzenleme Devrim!

Premiere Pro AI Teknolojisi ile Yeni Özellikler Geliyor!
G eçtiğimiz yıl, Adobe, SenseiAI'nin üzerine inşa ettiği en son jeneratif yapay zeka modeli olan Firefly'ı piyasaya sürdü. Şimdi ise şirket, bu teknolojinin video düzenleme uygulaması Premiere Pro'da nasıl kullanılacağını gösteriyor. Erken bir sızıntıda, bu yılın ilerleyen dönemlerinde gelecek olan bazı temel özellikleri, nesne ekleme ve kaldırma, jeneratif uzatma ve metinden videoya dönüştürme gibi gösterdi.

Yeni özellikler, video temizliğinin yaygın ve zorlu bir görev olduğu için muhtemelen popüler olacak. İlk özellik olan "Jeneratif Uzatma", neredeyse her düzenlemeye yüzleşen editörlerin karşılaştığı bir sorunu ele alıyor çok kısa klipler. Adobe, "Klipleri uzatmak için eklemeleri sorunsuzca yaparak, düzenlerin zamanlamasını mükemmel hale getirmeyi ve yumuşak geçişler eklemeyi kolaylaştırmak" diyor. Bu, yapay zekayı kullanarak ekstra medya oluşturarak bir düzeni veya geçişi kapatmaya yardımcı oluyor.

Başka yaygın bir sorun, istenmeyen nesnelerin kaldırılması veya eklenmesi zor olan gereksiz unsurlardır. Premiere Pro'nun "Nesne Ekleme ve Kaldırma" özelliği, yine Firefly'ın jeneratif yapay zekasını kullanarak bu soruna çözüm sunuyor. Adobe, "Basitçe nesneleri seçin ve takip edin, sonra onları değiştirin. İstenmeyen öğeleri kaldırın, bir aktörün kıyafetini değiştirin veya bir tablo veya fotogerçekçi çiçek gibi set süslemeleri ekleyin" diyor.


 


Premiere Pro AI Teknolojisi ile Yeni Özellikler Geliyor! - 2

Adobe, bazı örnekler gösteriyor. Bir metin girdisi (Firefly tarafından oluşturulan) aracılığıyla bir çantaya bir yığın elmas ekliyor. Ayrıca çirkin bir elektrik kutusunu kaldırıyor, bir saat yüzünü değiştiriyor ve bir karakterin kostümüne bir kravat ekliyor.

Şirket ayrıca özel yapay zeka modellerini içe aktarma yolunu da gösterdi. Bunlardan biri olan Pika, Generatif Uzatma'yı güçlendiren şeydir, diğeri (OpenAI'den Sora) otomatik olarak B Roll (video klipleri) oluşturabilir. Bu, potansiyel olarak binlerce işi ortadan kaldırabileceği için tartışmalı olacak, ancak Adobe, videoda "şu anda erken araştırma aşamasında" olduğunu belirtti. Şirket, bu tür kliplere "içerik kimlikleri" ekleyeceğini belirtiyor, böylece AI tarafından oluşturulan içeriği ve modelin arkasındaki şirketi görebilirsiniz.

Benzer bir özellik de "Metinden Video'ya" mevcut, size uygulama içinde tamamen yeni görüntüler oluşturmanıza izin veriyor. Adobe, "Basitçe bir metin girişi yapın veya referans görselleri yükleyin. Bu klipler, fikir üretmek ve storyboard oluşturmak veya canlı çekim görüntüleri için B roll oluşturmak için kullanılabilir" diyor. Şirket, bu özelliği oldukça hızlı bir şekilde ticarileştirmeye başlıyor, çünkü jeneratif AI video birkaç ay önce ortaya çıktı.


Premiere Pro AI Teknolojisi ile Yeni Özellikler Geliyor! - 3

Bu özellikler bu yılın ilerleyen zamanlarında gelecek, ancak Adobe, Mayıs ayında tüm kullanıcılara güncellemeler de sunuyor. Bunlar arasında geçişleri daha kolay hale getirmek için etkileşimli solma kolları, ses kategorisi etiketleme ile Esansiyel Ses rozeti, etki rozetleri ve zaman çizelgesinde yeniden tasarlanmış dalga formları bulunuyor.

Adobe'un bu yeni özellikleriyle Premiere Pro'nun video düzenleme deneyiminde büyük bir değişim yaşanacak gibi görünüyor. Jeneratif yapay zeka teknolojileri, editörlerin iş yükünü azaltarak ve daha hızlı, daha verimli düzenlemeler yapmalarına olanak tanıyarak, video düzenleme alanında devrim niteliğinde bir adım olabilir.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ