Porsche Taycan Turbo GT Gücün ve Performansın Buluşması

Porsche Taycan Turbo GT Elektrikli Otomobilde Yeni Bir Dönem
P orsche, Taycan elektrikli sedanına oldukça başarılı bir otomobil daha ekliyor. Elektrikli Porsche'un orta yaş güncellemesi kapsamında, performans ağacının en üstünde yer alan ve adıyla uyumlu bir şekilde Taycan Turbo GT adını alan yeni bir model yer alıyor. Bu, satın alabileceğiniz en güçlü Taycan olup, zirve çıkışı 1.092 beygir gücüne (815 kW) çıkarmış ve Almanya'daki uzmanlar araçtan yaklaşık 72 kg (157 lbs) ağırlık kesmişlerdir.
Gözleri kırpıp duran Porsche gözlemcisi muhtemelen daha hızlı bir Taycan'ın yolda olduğunu biliyordu. Ocak ayında, üreticinin kamuflajını taşıyan ve "isimsiz üretim öncesi prototip" olarak tanımlanan Taycan Turbo GT, Nürburgring Nordschleife'de 705.55'lik bir süreyle tur atarak Tesla'nın Model S Plaid'inin en iyi süresinden 20 saniye daha hızlı (ve önceki en hızlı versiyon olan Taycan Turbo S'den 26 saniye daha hızlı) olduğunu gösterdi.
Artık kamuflajsız ve gururla Turbo GT adını taşıyan ve yeni yükseltilmiş Taycan görünümüne sahip bir otomobil olarak, California'daki Laguna Seca pistinde yeni bir rekor kırdı. Geliştirme sürücüsü Lars Kern'in direksiyonunda, Taycan Turbo GT 2.2 mil (3.6 km)lik pisti 127.87 süreyle dolaştı ve bu, pistteki bir seri üretim elektrikli araçlar için bir pist rekorudur.
Güç çıkışı normal kullanımda 777 beygir gücü (580 kW), ancak hızlanma kontrolünü devreye sokarsanız, bu sürekli 1.019 beygir gücüne (760 Nm) ve 1.092 beygir gücüne kadar birkaç saniye süreyle maksimum güç sağlar. Ve Porsche'nin Formula E programı burada bazı etkilere sahip olmuştur Sürüş sırasında 10 saniyelik patlamalar için gücü artıran "saldırı modunu" devreye alabilirsiniz. Porsche, saldırı modunu pistte kolay bir kullanım için direksiyon simidindeki bir yelpaze ile devreye almak ya da devre dışı bırakmak üzere ayarlamıştır.
Derideki değişiklikler arasında, yükseltilmiş Taycan'lar için ortak olan yeni bir arka tahrik ünitesi bulunmaktadır. Ancak Turbo GT için, Taycan Turbo S'deki 600 V invertör yerine 900 V'ye kadar kapasiteli yeni bir silikon karbid darbe invertörü bulunmaktadır. İki hızlı şanzıman da Turbo GT'nin 1.340 Nm torkuna dayanacak şekilde yükseltilmiştir.

Ağırlık ve güç eklemek için Weissach paketi ile Turbo GT'yi belirtmeniz gerekecek. Bu, daha ağır trim parçalarını karbon fiber ile değiştirir, daha ince cam, daha hafif bir ses sistemi kullanır ve arka bagajın otomatik kapanmasını, iki şarj portundan birini ve hatta arka hoparlörleri bırakırken bahsedilen 72 kg'ı tasarruf etmek için çalışır.

Her ne kadar hepsi bununla gelmek istese de bu biraz pahalı. 2025 Taycan Turbo GT, bu yaz sergilerde satışa çıktığında 230.000 dolarlık bir fiyatla başlayacak.

Yeni Taycan Turbo GT'ye alışmanın zamanı geldiği gibi görünüyor!


Fortnite ve Fallout Buluşmasının Heyecan Verici Detayları | Oyun

Melih ÖZKAŞ

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ