Polestar 3 Sürdürülebilirlik ve Performansın Buluştuğu Nokta

Polestar 3 Elektrikli SUV Dalında Yenilikçi Çözümler
2 024, Polestar için büyük bir yıl olacak gibi görünüyor. Volvo'dan 2017 yılında bağımsız bir performans elektrik markası olarak ayrılan Polestar, öncelikle düşük hacimli şarj edilebilir hibrit GT modeli ile karşımıza çıkmış ve sadece 1500 araç üretmişti. Daha sonra ise Compakt dört kapılı Polestar 2 modeli, Google'ın otomotiv hizmetlerini derinlemesine entegre eden ilk araçlardan birisi olmuştu. Ancak şimdi çoğu Polestar müşterisinin beklediği araçlar, yani SUV'lerin zamanı geldi. Ve Polestar 3 modeli ile bu başlıyor. Fiyatı ise 73,400 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Volvo, Polestar'daki hisselerini satmış olsa da (ana şirketi Geely, Polestar'ın tek kurumsal sahibi olarak kalmış durumda), iki şirket teknoloji ve platformları paylaşmaya devam edecekler. Polestar 3, Volvo EX90 ile aynı SPA2 mimarisi üzerine inşa edilmiş durumda ve her ikisi de bu yıl Volvo'nun Güney Karolina fabrikasında üretilecek.


Polestar 3 Elektrikli SUV Dalında Yenilikçi Çözümler - 2

şirketin kısa bir süre içinde ne kadar yol aldığının bir göstergesi olarak Polestar 3, 2020'de tanıtıldığında Polestar 2'den daha az karbon salınımı üretiyor.

İlk etapta uzun menzilli çift motorlu versiyonla kullanıma sunulacak olan aracın biri ön diğeri arka olmak üzere ayrı ayrı derecelendirilmiş ve her ikisi de 360 kW'lık güç üretiyor. Arka sürücü birimi güç dağıtımı yapabilmek için debriyaj tabanlı tork vektörlemeye sahip ve sürücü motorun sağ ve soluna eşit olmayan bir şekilde güç dağıtabiliyor. Ayrıca, karayolunda seyir halindeyken daha iyi verimlilik için her iki arka tekerleği de devre dışı bırakabiliyor. Aracın motorları gücünü CATL'den 111 kWh'lık bir lityum iyon pil paketinden alıyor ve bu da aracın EPA menzilini 315 mil (507 km) olarak belirtiyor. Şarj süreleri ise DC hızlı şarjda yüzde 10 ila 80 arasında 250 kW'a kadar 30 dakika veya seviye 2 şarj cihazı kullanımında 11 saat.


Polestar 3 Elektrikli SUV Dalında Yenilikçi Çözümler - 3

Ekstra 6,000 dolar karşılığında uzun menzilli çift motor aynı zamanda Performans Paketi ile de seçilebiliyor, bu da gücü 380 kW'a ve torku 910 Nm'a yükseltiyor. Bu da aracın 0 62 mil/s saati (0 100 km/s) 4.7 saniyeye düşürerek elektronik olarak sınırlı 130 mph'li (201 km/s) aynı hıza sahip iken, daha yüksek güç çıkışı ve Performans Paketi'nin 22 inçlik tekerlekleri, EPA menzilini yalnızca 279 mil (449 km) olarak belirtiyor.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında, uzun menzilli tek motorlu Polestar 3'ün de kullanıma sunulması bekleniyor.

Aracın sürücü için minimal bir ana gösterge paneli bulunuyor.


Polestar 3 Elektrikli SUV Dalında Yenilikçi Çözümler - 4