Google Podcasts Kapanıyor Podcast Dünyasında Büyük Değişim

Podcast Dünyasında Google Podcasts'un Kapanışı | Teknoloji
G oogle Podcasts Hizmeti Kapanıyor Podcast Dünyasında Yeni Bir Dönem Başlıyor

Google Podcasts'un kendisiyle özdeşleşmiş podcast hizmeti yarın, 2 Nisan'da kapanıyor ve mevcut kullanıcılar hala serviste bulunan herhangi bir aboneliği Temmuz'a kadar dışa aktarabiliyor. Google, kapanma kararını aslında Eylül ayında duyurmuş ve son birkaç gündür Google Podcasts sitesi ve uygulamasına kapanma bildirimleri yayınlamış durumda.

Google Podcasts, Google Listen (2009 2012) ve Google Play Music Podcasts (2016 2020) gibi Google'ın üçüncü podcast hizmetiydi. Bu kapanma, Google'ın medya birleşimini YouTube markası altında podcast uygulaması No. 4 olan YouTube Podcasts için yol açacak.

Google Podcasts'un her zaman zorlu bir geçmişi oldu. Sekiz yıllık varoluşuna rağmen belki de yalnızca yarısı kadar bir süre için etkili bir podcast uygulaması haline gelebildi. Proje, Google Arama ekibinin podcast içeriğini indeksleme isteğiyle doğdu. Bu, 2016'da podcast araması yapıldığında Google Arama sonuçlarında gömülü bir oynatıcı gösteriyordu. Ancak bu, yalnızca google.com ve Android arama uygulamasında çalışıyordu.

Aslında bir podcast'e abone olma, 2018'de, yani iki yıl sonra mümkün hale geldi. Kullanıcılar, uygulamayı açarak abone oldukları şovların en son bölümlerini görebiliyordu. Ancak bunların hepsi yine Google Arama uygulamasındaydı ve özellikle Google'ın zaten güçlü bir podcast ekosistemine sahip olduğu ana müzik uygulaması Google Play Music'in bulunduğu bir durumda kimseye mantıklı gelmiyordu. Bir ay sonra, Play Store'da resmi bir "Google Podcasts" uygulaması başlattı ve uygulamanın anlamlı olmasına biraz daha yardımcı oldu, ancak aslında "uygulama", Google Arama uygulamasındaki podcast arayüzüne giden bir bağlantıydı. Bu aynı zamanda podcast oynatıcısının başka bir Google Arama projesi olan Google Home akıllı hoparlörüyle entegre olduğu ilk podcast oynatıcısıydı.

Kısacası, Google Podcasts, Google'ın düzensizliğinin en büyük örneklerinden biriydi. Google Play Music Podcasts ile birlikte Google, aynı hafta içinde iki rekabetçi ve bağlantısız podcast hizmeti başlattı! Google Arama ekibinin bir podcast uygulaması inşa etmek için net bir nedeni ve net bir vizyonu yoktu şirket içinde biraz ters giden bir durumdu. Ağır gelişim süreci ile birlikte, Google Podcasts'un aslında hiç var olmaması gerektiği hissine kapılabilirsiniz.

Özetle, Google Podcasts'un kapanması, podcast dünyasında yepyeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Google'ın podcast hizmetlerini YouTube markası altında konsolide etmeye yönelik adımları, podcast dinleyicileri ve içerik üreticileri için yeni fırsatlar doğurabilir. Bu değişimlerin podcast endüstrisine nasıl yansıyacağını takip etmek heyecan verici olacak.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT