Sony'nin PlayStation VR2 için PC Uyum Adaptörü Fiyatı ve Detayları!

PlayStation VR2 PC Uyum Adaptörü Hakkında Son Gelişmeler!
S ony, bu yılın başlarında PlayStation VR2'nin bir PC uyumluluk adaptörü üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Ve şimdi, 7 Ağustos'ta şirket, tahmini olarak 60 dolarlık bir fiyatla bir PC adaptörünü piyasaya sürecek.

Sony'nin Playstation VR2'nin PC'lerle çalışmasını sağlayan bir adaptör üzerinde çalıştığına dair yeni gelişmeler ortaya çıktı. Başlangıçta, bağlantı nasıl çalışacak hakkında detaylar verilmemişti (PS VR2, doğal olarak tek bir USB C kablosu kullanıyor) fakat Sony bu konuda netlik sağladı. Adaptör, bir DisplayPort 1.4 uyumlu porta bağlanacak, ancak kendi DisplayPort kablonuzu temin etmeniz gerekecek. Adaptörde ayrıca bir USB bağlantısı ve oyun görüntülerinizi yakalamak veya odadaki diğer kişilerle görmek istiyorsanız HDMI çıkışı bulunuyor.


Ayrıca, bilgisayarınızın da uygun olması gerekecek. Sistem en az 8GB belleğe sahip olmalı ve Intel Core i5 7600 veya AMD Ryzen 3 3100 işlemciye sahip, Zen 2 veya sonrası mimariyi desteklemeli. Grafik kartı tarafında ise en az bir NVIDIA GeForce RTX 3060 veya AMD Radeon RX 6600XT öneriliyor, ancak en düşük seviyede bir NVIDIA GeForce GTX 1650 veya AMD Radeon RX 5500XT de kabul edilebilir düzeyde olacaktır. Bilgisayarınız ayrıca en az Bluetooth 4.0 veya sonrasını desteklemelidir.

Eğer sisteminiz tüm bu gereksinimleri karşılıyorsa, Half Life Alyx gibi oyunları PS VR2 üzerinde oynayabileceksiniz. Adaptör, kullanıcılara binlerce Steam VR oyununa erişim sağlayacak ve PlayStation 5 üzerinden PS VR2 için mevcut olanlardan kat kat fazlasına ulaşma imkanı sunacak.Sony, PC'de oynarken bazı PS VR2 özelliklerinin mevcut olmayacağını da belirtiyor. Bunlar arasında headset geri bildirimi, göz takibi, adaptif tetikleyiciler ve haptik geribildirim (daha genel bir titreşim hariç) bulunmuyor. Hayal kırıklığına uğratan bir diğer unsur ise HDR desteğinin olmayacak olması. Ancak, 4K görsellerin, 110 derecelik bir görüş alanının, parmak dokunuş algılamanın ve kişinin etrafını görebilmesinin desteklendiği belirtiliyor. Ayrıca, oyunun desteklediği takdirde, foveal işleme (göz takibi olmadan) ve 3D ses de sunulacak.

Biz PS VR2'nin VR oyunları için harika bir kulaklık olduğunu düşünüyoruz ve incelememizde 84 puan verdik, ancak fiyatından dolayı bazı çekincelerimiz de oldu. Kulaklık genellikle 550 dolara mal oluyor, ancak 12 Haziran'a kadar Sony'nin Oyun Günleri indirimi kapsamında 100 dolar indirimli olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca, Horizon Mountain Call oyunu ile birlikte sunulan paket ekstra 50 dolarlık bir maliyetle satın alınabiliyor.