Play Store, Uzaktan Uygulama Kaldırma Özelliğiyle Geliyor

Play Store'da Yeni Uzaktan Uygulama Kaldırma Özelliği
P lay Store'un en pratik özelliklerinden biri uzaktan uygulama yükleme özelliğidir. Aynı Google hesabına bağlı olan birden fazla cihazınız varsa, Play Store'un "kur" düğmesi, o cihazlardan herhangi birini yükleme hedefi olarak seçmenize olanak tanır. Beğendiğiniz bir uygulama bulduğunuzda, tek bir cihazdan telefonunuzu, saatinizi, TV'nizi, tabletinizi, dizüstü bilgisayarınızı ve arabanızı hatta hepsini aynı anda kurmak harika olur. Dolayısıyla, tüm cihazlardan uygulama kaldırabilme yeteneğine de sahip olmak isteyebilirsiniz.

Play Store'a gelecek yeni özellik, tam olarak bunu yapmanıza izin verecek hesabınızdaki herhangi bir cihazdan uzaktan uygulama kaldırma. Yeni Android yama notlarında bu özelliğin ilk işareti bulunmakta, burada "Bağlı cihazlarda uygulama kaldırmanıza yardımcı bir yeni özellik" listeleniyor. Henüz etkinleştirilmiş gibi gözükmüyor, ancak haber sitesi TheSpAndroid, özelliğe ilişkin fotoğraflar paylaşarak beklentileri karşılar nitelikte bilgi veriyor. Play Store'u açıp bir uygulamayı kaldırmak, şu anda olduğu gibi kurulum yaparken olduğu gibi cihazları listelemenize olanak tanıyacak.

Görüntüsü öyle gözükse de Play Store üzerinden tüm kurulumlar aslında Android’in bildirim gönderme sistem üzerinden gerçekleşiyor. Varsayılan olarak, Play Store kur düğmesine basma eylemi, Google'ın mevcut cihazınıza bir uygulama bildirimi göndermesini talep eder, ancak uzaktan uygulama kurulumunun hedef cihazının açık ve kilidini açmış olmasına gerek yoktur. Herhangi bir bildirim gibi, cihaz internete bağlandığında ve bildirimi gördüğünde uyanacak ve genellikle "bir mesaj gösterip bip sesi çıkarmak" gibi bir işlem yapacaktır, ancak bu durumda işlem "bir uygulama yüklemek" olacaktır. Google, uzaktan kurulum işlevselliğini önce 2011'de Android Pazarı'nın (şimdi Play Store) web sitesi aracılığıyla yavaşça dünyaya açıklamaya başladı. Benzer bir özelliğin Play Store telefon uygulamasına gelmesi 11 yılını aldı.

Kaldırma işlemleri de bildirim gönderme sistem üzerinden çalışabilir. Bugünkü habere göre, bu özellik kullanıcılara ilk kez sunuluyor, ancak uzaktan kaldırma, uzaktan kurulumlar kadar eskidir. Google, bu özelliği kullanıcı onayı olmaksızın etkileyebilir ve bazen Play Store'daki tüm cihazlardan kötü amaçlı yazılımları uzaktan topluca kaldırmak için bu özelliği kullanır. Kullanıcılar nihayet bunu kendi başlarına yapabilecekleri bir düğme elde ediyor.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ