Google Ücretlendirme Politikası Geliştiricileri Nasıl Etkileyecek?

Play Store Dışında Ücretlendirme Google'ın Yaklaşımı
G oogle, Avrupa Birliği'nin Resmi Gazetede yayınlanan Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında yapacağı değişiklikleri duyurarak bugünden itibaren yürürlüğe girecek olan yasanın gerekliliklerini yerine getireceğini açıkladı. Ancak önemli bir ayrıntıyı atladı Play Store dışında kullanıcıları uygulamaları yüklemeye yönlendiren geliştiricilere ücretlendirme yapılıp yapılmayacağı ve eğer yapılıyorsa bu ücretin ne kadar olacağı konusunda bir açıklama yapmadı.
Şimdi, Google'ın Play Console yardım bölümünde bulunan yeni detaylara göre, geliştiricilere Play Store içi satın almalar için başlangıçta yüzde 10, abonelikler için ise yüzde 5 oranında bir edinme ücreti alınacak. Bu ücret, Play'in başlangıçtaki kullanıcı edinimini kolaylaştırmada sağladığı değeri temsil ediyor.
Ayrıca, geliştiricilere Play Store dışında uygulama dağıtımı yapsalar bile, Apple'ın App Store'da yaptığı gibi sürekli hizmet ücretleri adı altında yeni ücretler uygulanacak. Sürekli hizmet ücreti olarak ise içerisinde ebeveyn denetimleri, güvenlik, dolandırıcılık önlme ve uygulama güncellemeleri gibi hizmetlerin bulunduğu, Play'ın sağladığı sürekli hizmetler karşılığı olarak, içerik satın almaları için yüzde 17, abonelikler için yüzde 7 oranında bir hizmet ücreti tahsil edilecek.
Geliştiriciler, kullanıcıların onayıyla, iki yılın sonunda sürekli hizmet ücretlerinden vazgeçebilecekler. Ancak, hizmetlerin devamının kullanıcı onayı ile devam etmesi gerekecek. Google konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi "Kullanıcıların Play aracılığıyla uygulamayı edindiklerinde, ebeveyn denetimleri, güvenlik taraması, dolandırıcılığı engelleme ve sürekli uygulama güncellemeleri gibi hizmetleri bekledikleri için, hizmetlerin devamının kullanıcı onayına bağlı olması gerekmektedir."
Google, bu ücretlendirme ile Apple'ın benzer yaklaşımını benimsiyor. Apple, App Store komisyonlarını düşürmüş ancak yeni ücretler getirmişti. Özellikle, Apple mağazası aracılığıyla yapılan işlemlere %3 "ödeme işleme" ücreti eklenirken, App Store veya üçüncü taraf web sitesinden yapılan tüm uygulama indirmeleri için ilk 1 milyon yükleme sonrası, sabit bir €0,50 ücret uygulamaya başlamıştı.
Google, Android ekosisteminde sağladığı değeri vurgulayarak bu ücretlendirme kararını savunuyor "Play'ın ücretleri, Android ve Google Play'e yaptığımız yatırımları desteklemekte ve geliştiricilerin başarılı işletmeler oluşturmalarına yardımcı olacak sürekli büyüyen araç ve hizmet setini sağlama değerini yansıtmakta, tüm bunları dünya genelinde milyarlarca kullanıcı için güvenli ve güvenli platformlarımızı sürdürürken ve Android'i ücretsiz dağıtmamızı sağlar."
Epic CEO'su Tim Sweeney, Google'ın DMA uyumluluğuna ilişkin dün yaptığı açıklamaları eleştirmişti, geliştirilen yeni ücretlerin ise henüz kamuoyuna henüz duyurulmadan önce. "Google, Avrupa DMA yasasına yönelik kötü niyetli uyumluluk planlarını duyurdu... görünüşe göre yasadışı yönlendirme politikaları, web işlemlerine yeni bir Google Vergisi ile değiştirilecek gibi görünüyor. Yakın bir zamanda bu ücretlere diğer geliştiricilerin nasıl tepki vereceğini öğreneceğiz.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ