Teknoloji Harikası Google'un Pixel Güncellemesiyle Gelen Yenilikler

Pixel'de Yepyeni Yetenekler Google'un Güncelleme Sürprizi
G oogle'un Haziran Pixel özellik güncellemesi ile donanım ürün yelpazesine yeni ve gelişmiş özellikler getiriyor. Güncelleme, bugünden itibaren desteklenen tüm Pixel telefonlar, tabletler ve akıllı saatlere dağıtılmaya başlayacak.

İlk olarak, Google, Gemini Nano oluşturucu yapay zeka modeline erişimi genişletiyor. Model şimdi Pixel 8 ve Pixel 8a'da da mevcut olacak. Şu ana kadar sadece Pixel 8 Pro'da bulunuyordu. Model şu anda Pixel 8 ve 8a'da bir geliştirici seçeneği olarak mevcut olacak ve cihaz ayarları aracılığıyla etkinleştirilebilecek.

Recorder uygulamasına da yapay zeka destekli bir güçlendirme geliyor. Google, önceki sürümlere kıyasla Pixel 8, Pixel 8 Pro ve Pixel 8a'da kayıtların daha detaylı özetlerini alacağınızı belirtiyor. Pixel 6 veya daha yeni bir modele sahipseniz konuşmacı etiketleri uygulanacak ve transkriptleri metin dosyalarına ve Google Dokümanlara aktarma seçeneği bulunacak.

Ayrıca Pixel 8a, Pixel 8 veya Pixel 8 Pro'yu USB C aracılığıyla harici bir ekrana bağlayarak videoları ve fotoğrafları daha büyük bir ekranda görüntüleyebileceksiniz. Pixel Fold ve altıncı nesil ve sonraki Pro Pixel'lerde fotoğraf çekerken hangi lensi kullanacağınızı seçebileceksiniz.


Bu arada, Pixel 6 ve daha yeni modellerin çağrı kaydından doğrudan ters telefon numarası aramasını destekleyeceği belirtiliyor. Bu cihazlar ve Pixel Tablet, "tek bir deklanşör basışıyla HDR+ ile fotoğrafınızın en iyi anıyı otomatik olarak tanılama" yeteneğine sahip olacak, ki bu, odaklanmış olarak gülümseyen yüzünüzün fotoğrafını çekmeyi daha kolay hale getirecektir.

Pixel Watch da güncellemeler alıyor, bunlar arasında ikinci nesil modelde araba kazası tespiti bulunuyor. Giyilebilir cihazınız ağır bir araba kazasında olabileceğinizi tespit ederse, sizinle iyi olduğunuzu soracak. Yanıt vermezseniz veya yardıma ihtiyacınız olursa, acil servislerle iletişime geçebilecek. Özelliğin ayrıca kişileri bilgilendireceği ve gerçek zamanlı konumunuzu sağlayacağı belirtiliyor. Diğer güncellemeler arasında düşme tespiti güncellemeleri ve Pixel Watch'ların her iki neslinde de Google Wallet aracılığıyla PayPal erişimi bulunuyor.Google, Wear OS 3 ve üzerini çalıştıran cihazlarda Google Home Uygulamasına daha kolay erişim olacağını belirtiyor. Örneğin, akıllı saat yüzünüzden bir akıllı ev cihazına erişip kontrol edebileceksiniz ve bir kaydı sürükleyerek favori cihazlara erişim sağlayabileceksiniz. Ayrıca, Android 12 ve sonrasını çalıştıran telefonlar ve tabletler için Google Home Favorileri widget'ı da geliyor.

Son olarak, bir Pixel Tablet hub modunda takılıysa, bir Nest kapı zilinden daha zengin bildirimler alabilecek. Size kimin kapıda olduğunu görebilecek, iki yönlü konuşma yoluyla onlarla sohbet edebilecek veya hızlı bir yanıt gönderebileceksiniz.

Bu güncellemelerle Google, kullanıcı deneyimini geliştirmeyi ve daha geniş bir işlevsellik sunmayı hedefliyor. Özellikle yapay zeka destekli özellikler ve cihazlar arası entegrasyon, Google'un Pixel kullanıcılarına sağladığı avantajları artırıyor.