Paramount ve Warner Bros. Discovery Birleşme Görüşmeleri Soğuyor mu?

Paramount ve Warner Bros Discovery Birleşmesi Durduruyor mu?
P aramount Global ve Warner Bros. Discovery (WBD), Max ve Paramount+ akış hizmetlerini tek bir şirket çatısı altında birleştirecek birleşme planını artık gözden geçirmiyor. CNBC'nin bugün yaptığı anonim "konuya yakın kişiler"e dayandırdığı bir rapora göre, WBD ve Paramount birleşme konusunu "birkaç aydır düşünüyordu."

Geçtiğimiz Aralık ayında, WBD ve Paramount'un potansiyel bir birleşme konusunu görüştükleri haberler ortaya çıkmıştı. Axios'un hatta WBD CEO'su David Zaslav ve Paramount CEO'su Bob Bakish'in bir araya gelerek "birkaç saat" boyunca görüştüğünü ve Zaslav'ın ayrıca Paramount'un ana şirketi National Amusements Inc. (NAI) sahibi Shari Redstone ile de bir araya geldiğini rapor etmişti. Şimdi CNBC'nin raporuna göre, medya devleri arasındaki görüşmeler "bu ay soğudu." Paramount ve WBD henüz yorum yapmadı.

Potansiyel bir birleşme duyurulduğunda, medya konglomerasının tek bir şirket haline gelmeleri durumunda hangi tür düzenleyici zorluklarla karşılaşabilecekleri belirsizdi. Birleştiklerinde, şirketler Netfix'ten sonraki en büyük abone sayısına sahip ikinci büyük akış hizmetine sahip olacaklardı.

Borç da büyük bir endişeydi. Paramount'un borcu, bugün paylaşılan kazanç raporuna göre 14,6 milyar dolar. WBD ise birleşme görüşmeleri sırasında 40 milyar dolar borçlu olduğunu ancak karlı bir akış hizmeti hedeflediğini belirtmişti. WBD şu an hala borçlu ancak bu ay içinde akış hizmetinin kârlı hale geldiğini ve yıllık 103 milyon dolar kazanç elde ettiğini rapor etti. Max'in en son abone sayısı 97,7 milyon iken Paramount+'ın abone sayısı 67,5 milyondu.

Paramount ile birleşme, WBD'nin portföyüne zorlu miras medya varlıkları olan başka bir şirketi eklemesi anlamına gelecekti. Ayrıca, şu anda kârlı hale gelmemiş bir akış hizmeti satın alma anlamına geliyordu. Paramount' un akış hizmeti 2023 yılında 1,66 milyar dolar zarar ettiğini bugün rapor etti.

Birleşme hala mümkün

WBD ile olan durumlarının ortaya çıkmadığını duyurduğuna göre, Paramount halen ciddi bir şekilde birleşmeyi düşünüyor. CNBC'nin raporuna göre, şirket bir komite kurdu ve şirketin tümünün veya bir kısmının olası tekliflerini analiz etmeye odaklanmış bir finansal danışman tuttu.

Paramount ile son zamanlarda ilişkilendirilen kişiler arasında Byron Allen ve iddiaya göre Skydance Media yer alıyor. David Ellison'a ait olan şirket "potansiyel bir işlemde hala özel bir çalışma yapıyor," diye bugün CNBC'nin anonim iki kaynağına dayanarak dedi. Ocak ayında Bloomberg, Skydance'ın NAI için nakit teklifte bulunduğunu rapor etmişti.

Paramount, ayrıca hizmetlerini başka bir şirketin hizmetleriyle paketlemeyi deneyebilir, bu da Paramount+'a abone çekmeye ve Paramount'un tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Daha önce, The Wall Street Journal'ın rapor ettiğine göre Paramount+, Comcast'in Peacock'ı ile bir işbirliği veya ortak girişim aracılığıyla paketlemeyi düşündü. Ancak Comcast, Paramount'u satın almak istemiyor, bugünkü CNBC raporlarından birinin anonim kaynağına göre.

Paramount+'ın rakipleri zaten birlikte paketlenmiş durumda (örneğin Disney'nin Disney+ ve Hulu) ve işbirlikleri araştırıyor. Akış hizmetleri, Netflix'in sahip olduğu türden kârlılığı elde etmek için büyük stratejik hareketler, birleşmeler, işbirlikleri ve fiyat artışları gibi bekleniyor. Bu arada, aboneler, tüketici seçeneklerini sınırlayan tekelci uygulamaların olası sonuçlarından endişe duyuyorlar.


Fortnite ve Fallout Buluşmasının Heyecan Verici Detayları | Oyun

Melih ÖZKAŞ

Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ