Paradox Tectonic ve Life By You Oyununun Kapanma Nedenleri

Paradox Tectonic ve Life By You Oyunu Kapanma Kararı
B erkeley, California merkezli stüdyo Paradox Tectonic, geliştirdiği ancak yayımlanamayan yaşam simülasyonu oyunu Life By You ile beraber ebeveyn şirketi Paradox Interactive tarafından kapatıldı. Şirketin yayımladığı basın açıklamasına göre, 24 çalışanları da işlerini kaybetmiş durumda.

Paradox Tectonic'in kapanma haberi, Paradox Interactive'ın Life By You oyununun yayınlanmasını iptal etme kararı bir gün öncesine denk gelmekte. Oyunun sıkıntılı geliştirme süreci, üç farklı erken erişim yayın penceresinde kaçırılan tarihler ile süreç boyunca yaşanan problemler, sonunda oyunun tamamen iptal edilmesine neden oldu.


Paradox Interactive CEO'su Fredik Wester, yayımladığı bir açıklamada, "Bu, Tectonic'te çalışan meslektaşlarımız için zorlayıcı ve etkileyici bir durum. Life By You’un Erken Erişim sürümü üzerinde gösterdikleri çaba için derin bir minnettarlık hissediyoruz," ifadeleriyle durumu özetledi. Ayrıca, "Ne yazık ki, tek projelerinin iptaliyle beraber stüdyoyu kapatma kararı almamız gerekiyor. Onların Paradox'u yeni bir türün içine sokma çabaları için derin bir minnettarlık duyuyoruz" şeklinde ek açıklamalarda bulundu. Ayrı bir açıklamada Wester, yaşam simülasyonunun "beklentilerimizi karşılamadığını" ve yayınlanmaya hazır bir versiyonu yetiştiremediklerini belirtti.

Paradox Interactive'ın, kötü bir oyunun yayınlanmasından çekinecek kadar sebepiyet var. Stüdyo hâlâ Colossal Order'ın Cities Skylines II oyununun etkisini hissediyor. Oyun, Ekim ayındaki yayınlanmasından sonra PC grafik kartları üzerinde büyük bir yük oluşturan birçok hata içermekteydi. Ayrıca, mod desteği gibi vaatlerini karşılamadı ve Beachfront Property adlı içeriğiyle Steam'de "Aşırı Olumsuz" derecelendirme alarak Colossal Order'ı geri ödemeler yapmak zorunda bıraktı.Bu aynı zamanda sadece geçtiğimiz haftada kapanan üç büyük stüdyodan biri. Embracer Group, Alone in the Dark'in yeniden başlatma versiyonunun ardından Pieces Interactive'i kapatma kararını pazartesi günü duyurdu. Ayrıca, Wizard with a Gun oyununun arkasındaki Seattle merkezli geliştirici Galvanic Games de cuma günü dağıldığını duyurdu.

Bu kapanmalar, zaten işten çıkarmalar ve stüdyo kapanmalarıyla dolu bir yılı daha da kötüleştiren en son kötü haberler. Obsidian Publishing'in Games Industry Layoffs izleyicisi, bu yıl 10.800 işten çıkarmanın yaşanmasını öngörüyor ve bu rakam geçen yılın toplamını zaten aşmış durumda.

Bu son kapanmaların yanı sıra oyun endüstrisindeki bu zorlukları düşündüğümüzde, sektörün nasıl bir dönemden geçtiğini anlamak önemli. Biz de gelecekte yaşanacak gelişmeleri yakından takip edeceğiz.