Panasonic S9 Profesyonel Görünüşlü Video Şık Hafif Bir Kamera

Panasonic S9 Yeni Nesil Aynasız Kamera İncelemesi | Teknoloji
P anasonic’un aynasız kameraları her zaman profesyonel video çekimleri yapanlar arasında popüler olmuştu, fakat şimdiye kadar şirket önemli bir alana doğrudan müdahale etmemişti etkileyiciler. Bugün, şirket sonunda küçük ve şık bir tam kare kamera olan S9 ile bu alana giriş yapıyor. Bu kamera, Sony'nin ZV E1'i gibi benzer yeteneklere sahip. S9'un ana özelliği hızlıca özel ve hazır video görünümlerini seçmenizi sağlayan bir LUT düğmesi ve uygulamasıdır. Bu özellik, Fujifilm'in simülasyonlarıyla benzer şekilde çalışmaktadır.

Panasonic S5 II ile aynı 24 megapiksel sensöre sahip olan S9, 6.2K 30p videoyu destekliyor ve Panasonic'in en son faz algılama ve yapay zeka izleme otomatik odaklama sistemini içeriyor. Ayrıca, gimbal benzeri pürüzsüzlük vaat eden gelişmiş gövde stabilizasyonu da bulunuyor.

Ancak görüntüleyici ve mekanik obtüratör gibi birkaç eksik özellik bulunuyor. Son olarak, 1.500 dolarlık fiyat var ki bu, daha yetenekli S5 II'den çok daha az değil. Peki, Panasonic'in etkileyiciler için ilk kamerası işlevsellik sunuyor mu? Bu sorunun cevabını bulmak için Japonya'da önsatış versiyonunu test ettim.

Şık ve Zarif Tasarım

486 gram (17.1 ons) ağırlığı ile S9, bir tam kare kamerası için hafif ve ZV E1'den sadece üç gram daha ağır. Yakında Panasonic'in yeni 26mm f/8 lensi hakkında konuşacağım bununla birlikte, tüm sistem bir çanta içine atılacak kadar küçük ve aslında Fujifilm'in X100 VI modelinden biraz daha hafif.

S9'un tasarımı sevimli, fakat polikarbonat gövde, örneğin Fuji'nin X100 VI gibi, pek lüks hissettirmiyor. Suni deri kaplamalı kırmızı, mavi, yeşil ve siyah renk seçenekleri mevcut. Fujifilm'in sunduğu kadar güzel değil, ancak çoğu Lumix kamerasından daha şık.

Düzgün tasarımı ve bir tutamağı olmaması nedeniyle tutması biraz zor. Hafif lenslerle kullanırken bu bir sorun değil, ancak 24 70mm f/2.8 gibi daha büyük lenslerle kullanırken S9 elinizden kayabilir. Panasonic, buna büyük ölçüde yardımcı olan özel bir SmallRig tutma aparatı verdi, ancak bu fiyata dahil değil.

S9, çoğu Panasonic kamerasına göre daha sade kontrollere sahip. Üst arka kadran veya joystick yok, bu nedenle S5 II gibi daha büyük modellerde olduğu gibi ayarları değiştirmek biraz daha zor.

"Yukarı bakma tablosu"nun (LUT) bir butonu olduğunu gördüğümüzde oldukça şaşırdık. Bu harfler, görüntüler bakma tablosu anlamına gelir ve düğmeye basıldığında cihazda yerleşik veya özel simülasyonlar arasından seçim yapmanızı sağlar.

Dönebilen ekran, vlog çekimleri için harika olsa da S9'da elektronik bir görüntüleyici bulunmuyor, bu da Sony'nin ZV E1'i gibi. Sadece üst kısmında bir soğuk ayakkabı bulunuyor, bu nedenle flaşları, mikrofonları, bir görüntüleyiciyi veya diğer aksesuarları çalıştıramaz.

Ayrıca video için kulaklık girişi de bulunmuyor, bu da videoya odaklanmış bir kamera için şanssız bir durum. Fujifilm X T30, USB C portu aracılığıyla kulaklık desteklerken, S9'un bu seçeneği veya kablosuz ses desteğini desteklemediği görülüyor. Depolama olarak, tek bir SD kart yuvası UHS II hızlarını destekliyor, ancak pil bölmesinin hemen yanında konumlandırılmış bulunuyor.


Panasonic S9 Yeni Nesil Aynasız Kamera İncelemesi | Teknoloji - 2

Fotoğrafçılık Özellikleri

Videograflar için tasarlanmış bir kamera olmasına rağmen, S9 fotoğraflar için kötü değil. Saniyede 9 kare hızında çekim yapabilir ve tampon, 55 kareye kadar tutar. Ancak S9'un mekanik bir obtüratörü bulunmuyor ve hızlı hareket eden konularda distorsiyon sorunu olabiliyor.

Fotoğraflar için sürekli otomatik odaklama iyi çalışıyor, ancak hala Canon ve Sony'nin gerisinde. Yapay zeka insan yüzleri, vücutları ve gözleri kilitlemede başarılı olurken, hayvanlar, arabalar ve motosikletlerle de çalışabiliyor. Bu kesinlikle bir spor veya vahşi yaşam kamerası değil, ancak çektiğim fotoğrafların çoğu netti.

S5 II gibi, S9 da tekli çekim modunda 14 bit RAW görüntüleri çeker, ancak seri çekimlerde 12 bit RAW'a düşer. Bu, son firmware'e sahip olmayan bir önsatış kamera olduğu için RAW kalitesini test edemedim, ancak bunun Panasonic S5 II ile aynı olacağını beklerim.

Görüntü kalitesi olarak şimdilik gördüğüm kadarıyla iyi, gerçekçi renkler ve ten tonlarına sahip. Düşük ışıkta, benzer sensörlü Nikon’un Z6 II gibi diğer kameralara kıyasla ISO 6400'e kadar gitmemenizi tavsiye ederim çünkü gürültü sorunu ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

S9'u sokak fotoğrafçılığı için beğendim çünkü göze batmayan, sessiz ve hafif bir kameradır. Bununla birlikte, bu hafifliği sağlayan yeni 200 dolarlık pandisal lens sadece manuel odaklamaya sahip ve tek f/8 diyafram açıklığı ayarı bulunuyor. Ayrıca, lensin içinde elektronik bulunmadığı için odak yardımı için yakınlaştırma penceresi yoktur. Bu nedenle, odak yardımına güvenmeniz gerekiyor.


Panasonic S9 Yeni Nesil Aynasız Kamera İncelemesi | Teknoloji - 3

Video Özellikleri

Bir video kamerası olarak, S9 genellikle mükemmel olsa da ZV E1'e kıyasla bazı artıları ve eksileri bulunuyor. Pozitif tarafta, daha yüksek çözünürlüklü sensör, tam sensör genişliği kullanılarak 6.2K 30p veya süper örnekleme 4K 30p videoya izin verir. Ayrıca dikey video çekmeyi kolaylaştıran tam okuma 32 çekimini destekler.

4K 60p için APS C kırpma gerektirir ve 120 fps video çekmek için 1080p'ye düşmeniz gerekmektedir. S5 II gibi, desteklenen lenslerle çeşitli anamorfik formatları destekler.

ZV E1'in çözünürlüğünün yarısı olduğu için video çok net olmasa da, Sony'nin kamerası 4K'da 120 fps'ye kadar çekebilir ve yapıcı ritm sorunu pek olmaz.

Bu kameranın olası bir sorunu, sınırlı sürekli kayıt süresidir, yalnızca 6.2K'da 10 dakikaya ve 4K'da 15 dakikaya kadar sınırlıdır. Küçük boyutu ve fan eksikliği nedeniyle, ancak kayıt durduktan hemen sonra tekrar kayıt yapabilirsiniz bu nedenle bu durum genellikle uzun süreli kayıt yapması gereken etkinlik çekimleri için geçerli olacaktır. Bu kayıt sürelerinin son firmware'de kalıp kalmayacağını göreceğiz.

S9'da mükemmel bir gövde stabilizasyonu bulunmaktadır, desteklenen lenslerle 6.5 durak kullanarak. S5 II gibi, elde çekim için en iyi olan bir artırılmış mod ve "yüksek" ayarlarda 1.4x kırpma ile bir elektronik mod bulunur.

Sonuncusu, ayak sesleri ve diğer sarsıntıları iyileştirmek için yeterli düzeyde hareketli çekimlerde bir gimbalı telafi edebilecek kadar iyi bir iş çıkarır. ZV E1'den ani hareketlerde biraz daha iyi iş çıkarırken, bu kamera da biraz daha az, 1.3x oranında kırpma yapmaktadır.

Otomatik odaklama genellikle konuları net tutar, ancak bazen gecikme yaşayabilir. Yapay zeka destekli yüz takibi konunun gözlerine ve yüzüne kilitlenir, ancak bazen otofokus kendisi yetişemez. Ancak, bunlar önsatış sorunları olabilir.

S5 II ile aynı sensöre sahip olduğu için kalite çok benzer. Video keskin ve renkler gerçekçi, hoş bir ten tonu sunar. Diğer 24MP kameralar gibi Canon R6 II gibi düşük ışıkta S9, ISO 6400'de gürültünün fark edilir hale gelmesi dışında diğerlerine kıyasla o kadar iyi değildir. ZV E1, karşılaştırma yaparsak, ISO 12800 ve hatta ötesinde temiz video çekebilir.

Panasonic V log video çekmeyi seviyorum çünkü sonrasında kolayca ayarlanabilir ve mükemmel dinamik aralık sunar. Bu, nedeniyle Panasonic kameralarının profesyonel video çekimcileri arasında çok popüler olmasının büyük nedenlerinden biridir, bu yüzden bunun daha düşük fiyatlı bir modelde de bulunması güzel.

Peki ya yeni LUT özelliği? Onun en iyi kullanımı için yeni Lumix Lab uygulamasına girmeniz gerekiyor. Panasonic'in size başlamak için bir kaç önceden yapılandırılmış simülasyon sunarken, çeşitli yaratıcılardan özel LUT'ları yükleyebilirsiniz. Ayrıca, DaVinci Resolve gibi bir düzenleme programında kendi LUT'larınızı yapabilirsiniz.

LUT'u uygulamak, görünümü videoya sabitler ve onu daha sonra ayarlamayı zorlaştırır. Ancak, standart veya V Log görüntüsü çekebilir ve LUT'u önizleme olarak kullanabilir, ardından aynı görünümü sonradan değiştirmeden yanıda uygulayabilirsiniz.

LUT düğmesi, içerik oluşturucuların postprodüksiyonla uğraşmadan havalı çekimler yapmalarına izin veren akıllı bir fikir. Ancak, birçok kişi "LUT" terimini bile bilmiyor olabilir, bu yüzden Panasonic'in bu avantajları satarken zor bir işi olabilir. Buna karşılık, pek çok etkileyici Fujifilm'in simülasyonlarının avantajlarını anlar.


S9 ile Panasonic, hafif ve şık bir kamera ile etkileyici görünen video görünümlerini hızlıca oluşturmayı kolaylaştırarak etkileyicileri cezbedmeye çalışıyor. Aynı zamanda, S5 II gibi daha üst düzey modellerin neredeyse tüm yeteneklerine sahip.

Ancak fotoğrafa odaklanmış kişiler için zor bir satış yapılmasını sağlayan bazı eksiklikleri bulunuyor. Ayrıca, 1.500 dolarlık fiyat etiketiyle ilgili endişelerim var, çünkü bu, EVF, mekanik obtüratör, ek kart yuvası, daha iyi ergonomi ve diğerleri gibi birçok özelliği bulunan S5 II'den biraz az.

Şimdiye kadar ZV E1'e karşı iyi bir konumda görünüyor. Fazladan çözünürlük ve netlikten hoşlandım ve üstün stabilizasyona sahip. Ayrıca, daha ucuz, ancak şu anda sadece yaklaşık 300 dolar daha ucuz. İlk denemeye benziyor ve birkaç küçük sorunum var, ancak üretim versiyonunu test edebildiğimde daha fazla şey bileceğim.


Panasonic S9 Yeni Nesil Aynasız Kamera İncelemesi | Teknoloji - 4