Embracer Group'un Yıkıcı Kararı Pieces Interactive Stüdyosunun Kapanışı

Oyun Endüstrisindeki Değişim Pieces Interactive ve Galvanic Games
E mbracer Group, son zamanlarda sürekli yaşanan stüdyo kapanmalarına bir yenisini ekledi. Bu sefer, sıkıntılı şirket, Alone in the Dark yeniden başlatmasının geliştiricisi olan Pieces Interactive'i kapattı.

Stüdyonun resmi X hesabında paylaşılan bir görselde "Pieces Interactive 2007 2024. Bizimle oynadığın için teşekkürler." yazıyor. Pieces'ın web sitesinin ana sayfasında ise stüdyonun son 17 yılda 10'dan fazla oyununun yanı sıra diğer projelerde de destek stüdyosu olarak çalıştığı belirtiliyor.


Embracer, 2017 yılında Pieces'ı satın aldı ve onu THQ Nordic'in yayıncı şemsiyesi altına yerleştirdi. Nisan ayında, Pieces'ın Alone in the Dark'ı piyasaya sürdükten birkaç hafta sonra bazı çalışanlarını işten çıkardığına dair raporlar ortaya çıkmıştı.

Pieces'ın kapanışı, Embracer'ın geçen yıl önerilen 2 milyar dolarlık yatırımın çökmesini takip eden yeniden yapılandırma sürecini tamamladığını açıklamasından birkaç hafta sonra gerçekleşti. Şirket, Free Radical Design (TimeSplitters geliştiricisi), Volition (Saints Row) gibi birçok stüdyoyu kapattı ve 2023'ün ikinci yarısında neredeyse 1.400 çalışanı işten çıkardı. Embracer ayrıca Saber Interactive'in önemli bir kısmını ve Gearbox Entertainment'ı da sattı.Bu arada, başka bir stüdyo daha kapılarını kapatıyor. Galvanic Games'in kurucusu Patrick Morgan, şirketin kapanma kararı aldığını cuma günü açıkladı. Morgan, Galvanic'in son oyunu Wizard with a Gun'ın bekleneni vermediğini ve stüdyoyu sürdüremeyecek kadar güçlü satışlar yapmadığını belirtti.

2024 yılında oyun endüstrisinde gerçekleşen işten çıkarmaların sayısı tahmini olarak 10.800 civarında. Bu, 2023 yılı için toplamda 10.500 olan rakamı şimdiden aşmış durumda ve yılın henüz yarısına bile gelinmiş değil.