Model Araçlarda Rekor Düşük Karbon Emisyonu ve Yüksek Yakıt Ekonomisi

Otomotiv Trendleri Raporu 2022'de Rekor Verimlilik | EPA
Y ılın sonunu olumlu bir haberle kapamak fikrini seviyorum ve ABD Çevre Koruma Ajansı'nın da aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Çarşamba günü, EPA, Otomotiv Trendleri Raporu'nu yayınladı ve bu rapor, 2022 model araçlar için verileri de içeriyordu.

Ve veriler harika rekor düşük karbon emisyonları ve rekor yüksek yakıt ekonomisi, neredeyse on yılın en büyük iyileştirmesi.

EPA'ye göre, MY2022 için tüm yeni araçların ortalama gerçek dünya CO2 emisyonları, 337 g/mil'e düşerek, ölçtüğü en düşük ortalama seviye oldu. Benzer şekilde, gerçek dünya yakıt ekonomisi MY2022 için 0.6 mpg artarak 26 mpg oldu bu da rekor seviyedir ve CO2 ve mpg için dokuz yıldır tek yıllık en büyük iyileşmedir.

Ve bu bir tesadüf değil. EPA'nın verileri, ara sıra düşüşlere rağmen, 2004'ten beri ABD yolcu filosu emisyonlarının yüzde 27 azaldığını, yani 123 g/mil azaldığını gösteriyor. Aynı süre zarfında ortalama yakıt ekonomisi yüzde 35 artarak 6.7 mpg'ye yükseldi. Daha da iyisi, EPA, öncül verilerinin MY2023 için CO2 emisyonlarında daha büyük düşüşler ve yakıt verimliliğinde daha büyük artışlar gösterdiğini belirtiyor.

Rapor, hafif yolcu araçlarını beş kategoriye ayırıyor sedan/vagon, araba SUV (nam ı diğer çapraz), kamyon SUV, pikap kamyon ve minibüs/van. (Araba SUV ve kamyon SUV arasındaki fark, ağırlık eşikleri ve "örtücü sürüş sistemi var mı?" gibi regülasyon tanımlarının bulunmasıdır)

Burada daha fazla iyi haber var MY2022'de beş kategorinin dörtü, EPA'nın bu tür şeyleri takip etmeye başladığından beri en verimli oldular. Sedan ve vagonlar için emisyonlar, MY2022 için 11 g/mil azaldı. Araç SUV'ları da aynı model yılı için emisyonlarını 27 g/mil azalttı. Pikap kamyonlar 18 g/mil azalma kaydederken, kamyon SUV'ları 4 g/mil'lik bir iyileşme gösterdi.

Ancak minibüsler için kötü haber. Sadece yüzde 3'ü için üretildiği göz önüne alındığında, satışta neredeyse hiç kalmamalarına rağmen, bu kategori aynı zamanda ortalama emisyonlarında 17 g/mil artış gördü.

Ancak MY2022'de üretilen tüm yeni araçların yüzde 63'ünün kamyon SUV'ları, pikap kamyonları ve minibüsler/vanlar olduğunu ve bunların daha katı kurumsal ortalama yakıt ekonomisi standartlarına tabi olmadığını belirtmeliyim. EPA, bu oranın 1975'ten beri en yüksek olduğunu ve model yılı 2023 için daha da kötüye gideceğini belirtiyor.

Çoğu zaman dile getirdiğim gibi, yeni Kore araçlarının mühendisliği ve kalitesinden çok etkilenirim, ve onların lehine bir başka veri var Onlar filo ortalaması verimliliğinde (29.1 mpg) ve karbon emisyonlarında (302 g/mil) öncülük ediyorlar, özellikle de Tesla ve Rivian gibi hiçbir içten yanmalı motor satmayan markaların emisyonları 0 g/mil.

Kia, 2017 2022 arasında büyük kazanımlar gösterdi ve üçüncü sıraya Honda'nın ardından yerleşti. Aynı süre zarfında daha kirli ve daha az verimli hale gelen Honda'nın ardından üçüncülüğe yerleşti.

Toyota zaman içinde en büyük iyileşmeyi gösterdi, karbon emisyonlarını 32 g/mil azaltarak ve yakıt verimliliğini 25.3 mpg'den 27.8 mpg'ye yükselterek. Diğer yandan Mazda tam tersi bir yol izledi. Artık eskisinden daha büyük SUV'lar satıyor ve 2017 model yılı için 29 mpg'den 2022 model yılı için 27 mpg'ye düştü.


Slack'ten Gelen Sarsıcı Haber Veri İzni Olmadan Eğitim?

Melih ÖZKAŞ

Apple'ın Yeni iPhone 17 İnce Tasarım ve Fiyat Artışı

Ayşe POLAT

Yeni Oyun Deadlock Valve Muhteşem Tanıtımı Ne Zaman

Melih ÖZKAŞ

OpenAI'da Superalignment Ekibi Dağıldı | Güvenlikte Gerilim

Melih ÖZKAŞ

Microsoft Call of Duty Eklemesi Oyun Dünyasında Devrim!

Melih ÖZKAŞ

Yapay Zeka Devrimi Reddit'te Başlıyor! OpenAI ile Yeni Dönem

Melih ÖZKAŞ

Twitter'ın Yeni Kimliği Elon Musk'ın Etkisiyle X.com

Melih ÖZKAŞ

Kızıl Goncalar Sezon Finali 2. Fragmanı Yayınlandı | Dizi

Hava ÖZKAŞ