OpenAI'nin ChatGPT'nin Çin'deki Erişimi Üzerine Son Kararı

OpenAI'nin Çin'deki ChatGPT Erişimine Kısıtlama Kararı
O penAI, ChatGPT'nin Çin'de resmi olarak mevcut olmamasına rağmen, kullanıcılar ve geliştiricilerin şirketin API'si aracılığıyla eriştiği bir ülke olan Çin'de insanların bu hizmeti kullanmasını engellemeyi planlıyor. Çin devletine ait bir gazete olan Securities Times, Salı günü Reuters'a yaptığı açıklamada, OpenAI'nin 9 Temmuz'dan itibaren erişimi engelleme planlarını içeren e postalar göndermeye başladığını bildirdi.

OpenAI sözcüsü, "OpenAI'nin hizmet erişimini desteklemediğimiz bölgelerden API trafiğini engellemek için ek tedbirler alıyoruz" dedi. Bu hareket, OpenAI'nin büyük dil modellerini kullanarak uygulamalar geliştiren birkaç Çinli girişi etkileyebilir.


OpenAI'nin hizmetleri 160'tan fazla ülkede mevcut olsa da, Çin bu ülkelerden biri değil. Şirketin kurallarına göre, desteklenmeyen ülkelerde şirketin ürünlerine erişmeye çalışan kullanıcılar engellenebilir veya askıya alınabilir ancak şirket şimdiye kadar bu konuda açık bir eylemde bulunmamıştı.

OpenAI'nin bu hareketine neyin sebep olduğu net değil. Geçen ay şirket, AI modellerini İnternet üzerinde yanıltıcı bilgi yaymak için kullanan, Çin'den kaynaklanan biri de dahil olmak üzere gizli etki operasyonlarını durdurduğunu açıklamıştı. Bloomberg, OpenAI'nin bu hareketinin, Amerikan teknoloji şirketlerine ABD'de geliştirilen ileri teknolojilere Çin'in erişimini sınırlamaları yönündeki Washington baskısıyla aynı denk geldiğine dikkat çekti.

OpenAI'nin bu kararı, teknoloji ve politika arasındaki karmaşık ilişkileri vurguluyor ve AI teknolojisinin küresel düzeydeki etkileşimlerini gösteriyor. Bu gelişmelerin etkileri ilerleyen süreçte daha açıkça gözlemlenecek gibi görünüyor.