OpenAI'nın Time ile Ortaklığı Küresel Erişimi Artıracak

OpenAI ve Time Arasındaki Büyük Gazetecilik İttifakı
G elişen teknolojiyle birlikte yayıncılık dünyasında da önemli değişiklikler meydana gelmekte. OpenAI ile lisans anlaşması imzalayan yayınlar arasına Time da katıldı. Axios'un bildirdiğine göre, ChatGPT'nin yaratıcısı olan OpenAI, Time'ın yıllara dayanan gazeteciliğini büyük dil modelleriyle eğitme yetkisine sahip olacak.


OpenAI ayrıca, Time'ın gerçek zamanlı içeriğine de erişim sağlayacak, muhtemelen kullanıcıların anlık gelişmeler hakkında sorularına cevap vermek amacıyla. Karşılığında OpenAI, Time'ı kaynak malzemelerine atıfta bulunarak ve yayının web sitesine geri bağlantı sağlayarak kullanacak.

Muhtemelen Time da diğer yayıncılar gibi, zor durumda olan medya şirketleri için yeni bir gelir kaynağına yönelik olarak OpenAI'ya yanaşan diğer yayıncılar gibi, maddi bir geri dönüş alacak. The Atlantic, Vox Media, Wall Street Journal yayıncısı News Corp, Financial Times, People dergisi yayıncısı Dotdash Meredith ve AP gibi.Time, anlaşmanın, "doğru ve güvenilir bilgiye küresel erişimi genişletme taahhüdüne dayandığını" belirtiyor. Aynı nedenle geçen yıl web sitesinin ücretli erişimini kaldırmıştı.

İnternetin basılı reklamcılık üzerindeki etkisiyle sert bir darbe alan dergi, şimdi OpenAI'nın teknolojisine erişimi olacak ve "kitleleri için yeni ürünler geliştirmek üzere OpenAI'ın teknolojisinden faydalanacak." Time ayrıca "kilit geri bildirimler sağlayacak ve gazeteciliğin ChatGPT ve diğer OpenAI ürünlerinde sunumunu geliştirmek ve şekillendirmek için pratik uygulamaları paylaşacak.