Yapay Zeka Teknolojisinin OpenAI'nin Ses Kullanımı Tartışma Yarattı

OpenAI Ses Kullanımı Tartışma Yarattı Yapay Zeka Teknolojisi
O penAI'nin geçtiğimiz hafta GPT 4o'nun insan sesiyle daha benzer bir ses modunu tanıtmasının ardından, gözlemciler hızla ChatGPT'nin seslerinden birinin Scarlett Johansson'un özellikle "Her" filmindeki karakterine benzeyen bir ses olduğunu fark ettiler. Şirket, Eylül ayında piyasaya sürdüğü flörtöz yapay zeka sesi Sky'ın ve Johansson'un benzerliğinin kasıtlı olmadığını belirtiyor. Ancak sesle ilgili bazı soruları ele alırken, "Sky"ın kullanımını durdurma konusunda çalıştığını belirtiyor.

OpenAI, ChatGPT'nin beş sesini nasıl seçtiğini detaylandırdığı bir blog yazısında, "Yapay zeka seslerinin bilinçli bir şekilde bir ünlünün belirgin sesini taklit etmemesi gerektiğine inanıyoruz Sky'ın sesi, Scarlett Johansson'un taklidi değil, kendi doğal konuşma sesini kullanan farklı bir profesyonel aktrise aittir," diye yazdı. "Gizliliklerini korumak için ses yeteneklerimizin isimlerini paylaşamıyoruz." Ayrıca her bir performansçının "pazarın üstündeki fiyatların üzerinde ücretlendirildiğini ve seslerinin ürünlerimizde kullanıldığı sürece bu durumun devam edeceğini" ekledi.


OpenAI Ses Kullanımı Tartışma Yarattı Yapay Zeka Teknolojisi - 2

Bu arada, OpenAI Sky'ın yükseltilmiş sürümünü tanıttıktan kısa bir süre sonra CEO Sam Altman, X platformuna "her" kelimesini yazdı. Ancak bu "bir taklit değil" kesinlikle.

Johansson'un "Her" filmindeki performansı, sinemada bir sanal ses asistanının daha ünlü tasvirlerinden biridir. Film, konuşma temelli yapay zeka çılgınlığından yaklaşık on yıl önce geldiği için, Johansson'un serin ve sıcak bir sohbet botunu etkili bir şekilde temsil etmesinin mevcut ses asistanları için bir şablon olmasına şaşmamak gerekir. Oyuncu daha önce, sesinin ve benzerliğinin bir reklamda kullanılan yapay zeka üretilmiş bir versiyonuyla ilgili yasal işlem başlatmıştı.

OpenAI'nin şu anda Sky'ı neden kaldırdığı ya da ChatGPT'de sesi yeniden ne zaman kullanmaya başlayacağı konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, şirketten bir açıklama istendi.
Yapay zeka teknolojilerinin gelişmekte olduğu bir dönemde, OpenAI'nin bu adımı, yapay zeka etik ve kullanımı konusundaki tartışmaları gündeme getiriyor. Sanatçıların seslerinin de gizlilik ve kullanımı konusunda dikkatli olunması gerektiğine dair önemli bir hatırlatma niteliği taşıyor.

Dijitalleşen dünyamızda yapay zeka ve ses teknolojileriyle ilgili yaşanan gelişmeler, etik ve hukuki açıdan da kritik soruları beraberinde getiriyor. Bu tartışmaların şeffaf ve dengeli bir şekilde yürütülmesi, teknolojinin insan hayatına etkilerini anlamak ve uygun kullanımını sağlamak açısından son derece önemlidir. Bu konuda dikkatlice takip edilmesi gereken bir süreç olduğunu belirtmek gerekir.