ChatGPT Ve News Corp Ortaklığı Yapay Zekanın Medya Kültüründeki Yeri

OpenAI Haber Ortaklıkları Yapay Zekanın Medya Sektöründeki Etkisi
O penAI ve News Corp, The Wall Street Journal, MarketWatch, The Sun ve bir düzineyi aşkın yayın markasının sahibi olan News Corp'un yayınlarını ChatGPT'de göstermek için çok yıllık bir anlaşma imzaladı. İki şirket de anlaşmanın detaylarını açıklamadı ancak The Wall Street Journal'de yer alan bir rapora göre, News Corp'un beş yıl içinde nakit ve kredilerle 250 milyon dolar alacağı tahmin ediliyor.

News Corp CEO'su Robert Thomson, "Bu anlaşma premium gazetecilik için bir bedel olduğunu kabul ediyor. Dijital çağ, genellikle yaratıcıların zararına olan dağıtıcıların hâkimiyetiyle karakterize edilirken, pek çok medya şirketi acımasız bir teknolojik gelgit tarafından sürüklendi. Artık bize, bu iyilik dolu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek düşüyor," şeklinde çalışanlara gönderdiği bir notta belirtti.


OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, 2022'nin sonunda piyasaya sürülmesinden bu yana Generative AI popülerliği patlamış durumda. Ancak AI destekli sohbet botları tarafından sağlanan yanıtların kalitesi, onu güçlendiren modelin eğitimi için kullanılan veri kadar iyidir. Şimdiye kadar AI şirketleri, genellikle yaratıcıların izni olmadan genellikle internetten kamuya açık verileri sıyırarak modellerini eğitti. Ancak son zamanlarda, AI modellerinin güncel ve yetkili bir şekilde eğitilebilmesi için haber endüstrisiyle finansal anlaşmalar yapıyorlar. Yalnızca son birkaç ay içinde OpenAI, Reddit, Financial Times, Dotdash Meredith, Associated Press, Politico ve Business Insider gibi yayın markalarıyla ortaklıklarını duyurdu. Bunun yanı sıra News Corp, Google ile 5 6 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Google ve OpenAI, AI modellerini eğitmek için bu tür anlaşmaları yapan tek şirketler de değil. Haber kuruluşlarına erişim sağlamak için kendi anlaşmalarını yapmayı düşünen Meta, Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram'a kendi AI sohbet botunu da dahil etti.AI şirketlerinden gelen paralar, zor durumda olan bir haber endüstrisi için giderek büyüyen bir gelir kaynağı haline geliyor. Ancak bazı yayıncılar bu tür anlaşmalar yapmaktan hala kaçınıyor. New York Times, OpenAI ve Microsoft'a AI sistemlerini eğitmek için içerik kullanımı konusunda dava açtı. NYT, BBC ve The Verge, OpenAI'nın web sitelerini sıyırmaktan da kaçındı.

Bu anlaşmaların haber endüstrisine etkileri göz önüne alındığında, AI destekli teknolojilerin medya sektörü üzerindeki artan etkisi mercek altına alınmaya devam edecek gibi görünüyor.