Open Roads Annelik ve Ebeveynlik Temalı Oyun Deneyimi

Open Roads Anne Kız Hikayesi Oyunu | Oyun İncelemesi
G enerasyonlar arası travmanın, annelerle kızların gerilimleri, yalanları ve sevgisi hakkında dönüp dolaşan, Gilmore Girls ya da Charmed gibi erken 2000'lerin ağlarında rahatlık ve sıcaklık sunan bir oyun olan Open Roads, kaybolmaya çok müsait bir evren sunuyor. Bu oyun, 2003 yılında geçiyor ve sadece ortam ve karakter tasarımıyla, post 9/11 dönemine ve Razr öncesi çağa dair otantik bir dilim yakalıyor. İşte bu noktada, ben de kendi gençlik yıllarımda şehrin kenarında babamın apartmanında ve etrafı marketler ve Blockbuster Videos ile çevrili tozlu bir bölge inşaatı içinde annemin evinde, her ikisi de kaçmak istediğim büyük hayaller kuran bir genç olarak bu oyuna bağlandım. Open Roads'ın ana karakteri Tess ile özdeşleştik. O da liseyi bitiriyor ve web sayfası tasarımının sıcak yeni pazarında bir gelecek planlıyor. Ebeveynleri yeni boşanmış ve annesi Opal ve büyükannesinin yanında Detroit dışında bir yerde yaşıyor. Büyükannesinin evi Opal'ın isteğinin aksine satılıyor ve Tess ile birlikte yeni bir yer arayışına giriyorlar.

Tess'in aile geçmişi detayları yavaşça büyükannesinin evini keşfederken ortaya çıkıyor. Eski gazeteler, fotoğraflar, kitaplar, kartpostallar, aile mirası, telefon görüşmeleri ve seramik yapım malzemeleri ile anlatılıyor. Tess ve Opal, evdeki sahte duvarın arkasında gizli bir bavul keşfeder ve bu onları Opal'ın geçmişte kaybolan yerlere yolculuğa çıkarır. Helen, Dear Abby tarzında popüler bir danışma köşe yazarı ve yazarıydı. Geride kalan mektuplar, her ortamda dağılmış olarak, onun, kızının ve torununun yaşamlarını saran sırların katmanlarını yavaşça soyuyor.

Open Roads'taki her karakterin saklayacak bir şeyi var. Ben aslında oyunun ortasına geldiğimde büyük sürprizi tahmin etmiştim ama yine de hikayeye yatırım yapmamı sağlayacak kadar drama, şüphe ve duygusal ağırlığı vardı. Hikaye sürprizlerini kendiniz keşfetmek isteyebilirsiniz. Open Roads, profesyonelce yazılmış diyaloglara sahip ve karakterleri zengin tarihler ve karmaşık motivasyonlarla donatılmış. Tess ve Opal arasındaki diyaloglar, saatlerce arabada sıkışmış olan bir genç kızla annesi için gerçekçi geliyor Hızla öfkelenip barışırken, birbirlerine karşı aptalca hareket etmekte de bir o kadar hızlılar. Bu etkileşimlerin altında bir nezaket temeli yatıyor. Ana aktrisler Keri Russell ve Kaitlyn Dever tarafından seslendirilen karakterlerin bu oyunun içine çeken bir etkisi var.

Open Roads, 3D ve 2D sanatın bir karışımını kullanıyor. Arka planlar ve etkileşime geçilebilen nesneler 3D iken, Tess ve Opal elle çizilmiş 2D olarak animasyonlanmış, hafifçe bir tükenişin hatırlattığı bir şekilde hareket ediyor ki bu durum beni Disney'in erken dönem klasiklerini anımsattı. Bu tarzlar birlikte iyi işliyor. Tek bir bölümde görselleri rahatsız edici buldum, Tess ve Opal'ın doğrudan güneş ışığında konuştuğu bir sahnede, parlaklık, onların 2D avatarlarının bitmemiş, ayarı bozulmuş görünmesine neden oldu. Genel olarak, Open Roads ilgi çekici ortamlar ve güzel detaylarla dolu, araştırılacak ve küçük bulmacaların çözüleceği nesneler bol miktarda var. Hikaye, her eylem çağrısıyla doğal olarak açılıyor ve diyalog seçenekleri, Tess ve Opal'ın oyun boyunca izleyeceği yolu değiştiriyor.

Open Roads'un ses tasarımı özellikle muhteşem. Tess'in etkileşimde bulunduğu her nesnenin dokusuna ve ağırlığına özgü bir sesi var. Tess bir kurabiye kutusunu mutfak tezgahında bıraktığında, metalin ahşapla sürtünmesi gibi ses çıkar terk edilmiş bir puroyu aldığında, sesleri yumuşak ve kağıt gibidir Tess'in ayak sesleri çıplak tahtalar, halı ve kilimlerde farklılık gösterir ve her yeni malzeme için yoğunluk, bas ve keskinlikte değişiklikler yapar. Tess'in en yakın arkadaşına mesaj göndermek için cep telefonunu kaldırdığında, onun kalın plastik menteşelerinin gıcırdayışını ve sayı tuşlarına hızla bastıkça yastıklı gıcırtıyı duyabiliyorum. Bu sesler, oyunun ayrılmaz bir parçası, müziğin oluşturduğu akustik gitarın üzerindeki nevalesi ya da hafif sentezin üzerindedir ve ben tamamen bunun için buradayım. Open Roads, ASMR keşif oyunlarının bir şeyler olması gerektiğinin bir kanıtıdır.

Open Roads'u bitirdikten sonra aklımda kalacak özellikleri, ses tasarımı ve otantikliğidir. Kadınların günlük yaşamlarını, konuşmalarını odak noktası olan pek çok oyun bulunmamakta, hele anneler ve kızlar hakkında, ve Open Roads, bu hikayelerin gücünün bir kanıtıdır. Oyun, sıcaklık ve arkadaşlık akıtıyor ve yazı, hikayesini sürükleyen karakterlere karşı büyük saygı gösteriyor. Open Roads'ta konuşan her kişi bir kadındır, ve Tess, Opal, Büyükanne Helen ve Teyze August, her biri kendine özgü şekilde dinamik, sempatik ve kusurludur. Bu oyuna dair daha anlamlı hale getiren, bu oyunun geliştiricilerinin, kadınlara karşı düşmanca olduğu iddia edilen bir stüdyodan ayrılması gerçeğidir.

Open Roads'un tam anlamıyla keyfini çıkarmak için tembel bir öğleden sonra ayırın, favori içeceğinizi ve atıştırmalıklarınızı alın ve kulaklıkların sıkıca takılmış olduğundan emin olun. Tess'in dünyasının her plonk ve tıkını duyabilmek için sesi açın ve oyundaki sırları anlamaya çalışmaktan çok, hikayeye güvenin ve yavaşça ilerleyin. Bu oyun tadına varmaya değer.

Open Roads, şu anda konsollarda ve PC'de mevcut, ayrıca Xbox Game Pass kütüphanesinin bir parçası. Oyun, Open Roads Takımı tarafından geliştirilmiş ve Annapurna Interactive tarafından yayınlanmıştır.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT