Sesinizi Uzamsal Duyurun Nokia'dan Devrim Niteliğinde Bir Teknoloji

Nokia'dan Devrim 3D Sesli Görüntülü Arama Deneyimi
T eknoloji devi Nokia, tarihte bir ilki gerçekleştirerek 3D uzamsal ses kullanarak ses ve görüntülü arama yapmayı duyurdu. Bu, büyük bir adım çünkü şu anda hücresel ağlar üzerinden yapılan tüm telefon aramaları monofoniktir, bu nedenle uzamsal ses için hiçbir olasılık bulunmamaktadır.

Bu arama, ancak 3GPP Immersive Video ve Audio Services (IVAS) codec'i kullanarak hücresel bir ağ üzerinden yapıldı. Bu, insanların "gerçek zamanlı olarak sesi uzamsal olarak duymalarını" sağlayan bir teknolojidir. Uzamsal ses, birden fazla kanala bölünerek farklı yönlere geldiği gibi duyulmasını sağlar. Bu teknoloji, müzik yayını yapılırken oldukça popüler hale gelmişken, video aramaları kesinlikle benzersiz bir kullanım senaryosudur.

Ancak henüz aile üyeleriyle politika hakkında 3D sesle muhteşem bir şekilde tartışmayı başaramayacaksınız. IVAS codec, yakında gelecek bir 5G ağları güncellemesinin bir parçasıdır, bu güncelleme iddia edildiğine göre daha hızlı hızlar, geliştirilmiş enerji verimliliği ve daha doğru hücresel konumlandırma sunacaktır. 5G Advanced, teknik olarak uzamsal aramaları mümkün kılacak, ancak Reuters'a göre birkaç yıl sonra hücresel ağlar bu hizmeti sunmaya başlayacak.

Tek olası engel, IVAS codec'in en az iki mikrofona sahip akıllı telefonlarda uzamsal sesi etkinleştirmesi, ancak günümüzde çoğu telefon bunlara sahiptir. Nokia, "büyük çoğunluğunun" hücresel taşıyıcılar bu hizmeti sunmaya başladığında uzamsal sesli aramaları desteklemesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca, bu teknoloji, ucuz telefonlar satan Nokia tarafından geliştirilmedi. Cep telefonu markası birkaç yıl önce HMD'ye lisanslanmıştı, bu da şirketin araştırma ve teknik alanıdır, bu nedenle dönen telefonlar hakkında şaka yapılmaya gerek yoktur.

Nokia, uzamsal ses için kullanım alanlarını genişletmeye çalışan tek şirket değil. Audible artık seçili özgün başlıklar ve podcast'ler için uzamsal ses sunuyor ve Netflix, teknolojiyi yüzlerce TV programı ve filme getirdi.
 


Bu gelişmeler, teknoloji dünyasında da büyük bir heyecan yarattı. Yakın gelecekte 3D sesli arama deneyiminin günlük hayatımızın bir parçası haline gelmesini bekleyebiliriz.

Bu gelişmeler teknoloji dünyasında heyecan verici bir dönüm noktası olarak kabul edilirken, bu yeniliklerin günlük hayatımıza entegrasyonu için sabırsızlıkla bekliyoruz. Uzamsal sesli aramalar ve bunun gibi teknolojik ilerlemeler, iletişim deneyimimizi baştan aşağı değiştirmeye aday gibi görünüyor. Bu alandaki diğer gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Görüldüğü gibi, teknoloji dünyasında sonsuz olanaklarla karşı karşıyayız ve daha da heyecan verici bir gelecek bizi bekliyor. Umarız bu gelişmeler, iletişimimizi ve deneyimlerimizi baştan aşağı değiştirirken, hayatımıza daha da büyük kolaylık getirecek.