Yeni Nesil Nikon Z6 III 20 Kare/Saniye Hızlı Çekim ve Hızlı Odaklama!

Nikon Z6 III İnceleme Gelişmiş Otofokus ve Video Yetenekleri!
N ikon, dünyanın ilk "kısmen yığılmış" 24.5 megapiksel sensörüne sahip olan 2.500 dolarlık Z6 III'ü tanıttı. Bu özellik, hem fotoğraf hem de video modlarında yüksek hızlı çekim imkanı sunarken, RAW video ve daha hızlı otomatik odaklanma gibi özellikleri de beraberinde getirerek, önceki modeli Z6 II'den çok daha yetenekli hale getiriyor.

Yığılmış sensörler şimdiye kadar Sony A1 ve Nikon'un kendi Z8 ve Z9 gibi pahalı modellerde görülmüştü. Bu sensörler, piksel verilerini normal CMOS sensörlere kıyasla çok daha hızlı okumak üzere tasarlanmış devreleri olan bir sensör teknolojisi içerir.

Nikon'un yeni kısmen yığılmış sensörü ise sadece sensörün üst ve alt kısmını kaplayan devreleri içeriyor. Bu, normal CMOS yongalara kıyasla okuma hızlarını çok daha yüksek seviyelere çıkarıyor, ancak tam yığılmış sensörlerin biraz gerisinde kalıyor daha düşük maliyetle.

Bunun yanı sıra, Z8 ve Z9'da kullanılan Expeed 7 görüntü işlemci ile birlikte hızın hediyesi sunuluyor. Z6 III, elektronik perde ile saniyede 20 kareye kadar RAW çekebilir veya mekanik perde ile saniyede 14 kare çekebilir (evet, Z8 ve Z9'un aksine, Z6 III bir mekanik perdeye sahiptir). Ayrıca, deklanşöre basmadan önce çalışan ve hızlı hareket eden konuları yakalamanıza izin veren kadar hızlı çekim yapabilen bir özellik de sunuyor.


Nikon Z6 III İnceleme Gelişmiş Otofokus ve Video Yetenekleri! - 2Nikon, Z6 III'ün %20 daha hızlı odaklama sunduğunu söylüyor. Aynı zamanda, şirketin iddiasına göre 10 EV2'ye kadar düşük ışıkta bile çalışabilen "bayrak gemisi seviyesinde kameralardan bile üstün" bir otofokus özelliği sunuyor. Nikon, ayrıca Z8 ve Z9'dan gelen gelişmiş konu algılama özelliğini de ödünç aldı insanlar, hayvanlar ve araçlar da dahil olmak üzere dokuz tip konu algılama özelliğine sahiptir.

Video yetenekleri de oldukça etkileyici görünüyor. 12 bit 6K/60fps N RAW ve 10 bit 5.4K/30fps ProRes RAW çekimini desteklerken, ayrıca 4K/60fps (kırpılmamış) ve 4K/120fps (1.5x kırpma) video, 1080p/240fps kaydı da yapabiliyor.

Nikon, 5 eksenli gövde içi stabilizasyon sistemi ile Canon'un EOS R5 modeliyle rekabet ediyor. Kısmen yığılmış sensör ile yuvarlanma perdesinin minimum olması beklenirken, Nikon henüz kesin okuma hızını belirtmemiştir.


Nikon Z6 III İnceleme Gelişmiş Otofokus ve Video Yetenekleri! - 3

Diğer özellikler, bir hibrit kamerada bekleyeceğiniz özelliklerdir. Arkada tamamen hareketli bir 3.2 inçlik bir ekran bulunurken, Nikon'a göre "aynasız kameralar arasında en parlak EVF" de bir göz kamaştırıcı 4.000 nit (ve 5,67M nokta çözünürlüğü) ile sunuluyor. Son olarak, N RAW video ve hızlı fotoğraf çekim hızları için bir CFexpress kart yuvası ile birlikte SD UHS II yuvası da bulunuyor.

Nikon'un 33 megapiksel Sony A7 IV modeliyle rekabet etmeyi hedeflediği görülüyor ve daha hızlı çekim hızları sunarken biraz daha düşük çözünürlüğe sahip. Ayrıca, Canon'un R6 II modeliyle de yarışıyor ve N RAW video kaydı gibi özellikleri içermeyen bu modeli geride bırakmayı hedefliyor. Modelin gerçek dünyada bu modellerle başa çıkıp çıkamayacağı ise henüz bilinmiyor ancak Nikon, teknik özellikler açısından modelini oldukça güçlendirmiş görünüyor. Model, sadece gövde olarak 2.500 dolar veya Nikkor Z 24 70mm F/4 /S lens ile birlikte 3.100 dolar fiyatla Haziran sonunda piyasaya sürülecek.