Yeni Bilgilerle! Neuralink İnsan Denemesi Hakkında Güncel Gelişmeler

Neuralink İnsan Denemesi Elektrikli Beyin İmplantı Hakkında
E lon Musk'ın sahibi olduğu Neuralink şirketi, beyin implantı konusunda oldukça ses getiren bir çalışmayı yürütüyor. Şirketin ilk insan denemesinde, beyne yerleştirilen elektrotlu tellerin sadece %15'inin doğru şekilde çalıştığı ortaya çıktı. Bu bilgi, The Wall Street Journal'ın raporunda yer aldı. Kalan %85'lik kısım yerinden çıkmış durumda ve sinyal ileten tellerin birçoğu kapatılmış durumda ya da çok az sinyal iletiyor.

Ancak, Neuralink'in, kaybedilen elektrot verilerini telafi etmek için kullandığı algoritmayı ayarlayarak beyinsel sinyalleri çözme konusunda iyileştirmeler yaptığı belirtildi. Bu ayarlamalar, en azından bir metrik olan bit/saniye (BPS) hızında performansı geri kazanmaya ve hatta aşmaya yetti.


29 yaşındaki ilk denek Noland Arbaugh, deneyimin bir roller coaster gibi olduğunu ve başlangıçta büyük heyecan yaşadığını ancak hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. Arbaugh, başlangıçta implantı düzeltme veya değiştirme konusunda Neuralink'e başvurdu ancak şirket daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını ve beklemek istediklerini belirtti. Ardından Arbaugh, deneyimin başlangıcından bu yana toparlandığını ve teknolojiye umutla baktığını söyledi.

Neuralink'in ikinci denek üzerinde yapmayı planladığı ameliyat için FDA'dan onay aldığı bildirildi. Şirket, telleri beyin dokusuna daha derin yerleştirerek hareketi önleyebileceğine inanıyor ve bu yöntemi ikinci denek üzerinde denemeyi planlıyor.Beyin bilgisayar arayüzü çipleri uzun yıllardır var. 2006 yılında, bir araştırma ekibi, tetraplejik bir hastanın "beyinsel imleç" kullanarak e posta açabildiği, cihazları kullanabildiği ve protez bir el ile robotik bir kolu kontrol edebildiği ilk vaka raporunu yayınlamıştı.

Neuralink'in bu gelişmeleriyle ilgili daha fazla ayrıntı için takip etmeye devam edin. Yeni gelişmeleri paylaştıkça, Neuralink'in beyin implantı çalışmalarının geleceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.