Mars'ta Ticari Uzay Keşfi: NASA'nın Dünyanın Ötesine Geçişi

NASA'nın Mars'a Yönelik Ticari Uzay Yolculukları | Bilim
N ASA, ticari bir rota açma yolunda Mars'a doğru ilk adımlarını atmaya başlıyor. Bu hafta, uzay ajansının Jet İtiş Laboratuvarı, "Mars'ı Birlikte Keşfetme Ticari Hizmetler Çalışmaları" başlıklı endüstriye yeni bir çağrıda bulundu. Bu, ABD uzay endüstrisinden bir teklif istemi, kırmızı gezegen etrafında küçük uyduları yörüngeye yerleştirmek veya görüntüleme hizmetleri sağlamak da dahil olmak üzere dört özel görevden birini nasıl tamamlayacaklarını NASA'ya anlatmalarını istiyor.

Belgede şöyle deniliyor "Önümüzdeki yirmi yıl boyunca Mars Keşif Programı Taslak Planı, daha sık ve düşük maliyetli görevleri kullanarak çekici bilimsel keşif ve daha geniş bir topluluk için keşifleri gerçekleştirmek için hükümet ve ABD endüstrisinin şu anda kullanılan ve gelecekte kullanılabilecek Dünya ve Ay ürünlerini ve ticari hizmetleri birleştirmesini gerektirir."

NASA, teklif sahiplerine bir referans misyonundan birini incelemesi için 200.000 dolar veya en fazla iki çalışma için 300.000 dolar ödeyecek. Uzay ajansı, "çoklu" kontrat ödülleri vermeyi amaçladığını belirtti.

NASA, 496 sayfalık bildiride, şirketlerin teklif verebileceği dört "referans" misyonunu ayrıntılı olarak açıklıyor. Temel olarak, uzay ajansı şirketlere bu görevleri nasıl yerine getireceklerini soruyor. İşte şirketlerin teklif verebileceği dört "referans" misyonu

Küçük yük teslimatı ve barındırma Mars Keşif Programı tarafından sağlanan yükleri taşımak ve teslim etmek, olası olarak yerleşik küp uyduları da içerir ve Mars yörüngesinde çalışır. Yük kütlesi 20 kg'ye kadar.
Büyük yük teslimatı ve barındırma Mars yörüngesine bir veya daha fazla ayrılabilir uzay aracı taşımak ve teslim etmek ve toplam müşteri kütlesi için isteğe bağlı olarak hizmetler sağlamak. Toplam kütlesi 1.250 kg'ye kadar.
Elektro optik görüntüleme hizmetleri Mars'ta iki yıl boyunca görüntüleme hizmetleri için sensör ve yörünge uzay aracı platformu sağlamak. Görüntüleme, gözlemci bilimsel araştırmalar, iniş yeri seçimi ve tehlike değerlendirmesi, değişim tespiti ve yüzey varlıkları için izleme ve planlama destekleri için kullanılacaktır.
Nesil röle hizmetleri Yüzey ve yörünge varlıkları arasında Mars ve Dünya arasında iletişim röle hizmetleri sağlamak, dört yıl boyunca.

Bu ticari yaklaşımı, uzun yıllardır yürüttüğü Ay'daki Ticari Ay Yük Taşımacılığı Hizmetleri programına (CLPS) benzetmek mümkün. Uzay ajansı, Astrobotic, Intuitive Machines ve Firefly gibi şirketlerden ay araştırmaları için hizmet olarak uygun fiyatla mezuniyet alıyor. Yüksek bir başarısızlık riskini kabul etmelerine karşılık (örneğin, son Astrobotic görevinde olduğu gibi), NASA'nın elde ettiği iki büyük avantaj var çok daha düşük bir fiyat ve giderek canlı bir ticari uzay endüstrisi. Sonuç olarak, amacı, daha fazla bilimsel araştırma ve keşif yapabilmek için ticari uzayın düşük maliyetlerinden yararlanmak. Bu yeni çağrıyla birlikte, NASA'nın bu ticari yaklaşımını ilk kez Mars'a genişlettiğini gözlemliyoruz. Bu nedenle, dolar miktarları küçük olsa da, bu teklif çağrısı önemli bir adım niteliği taşımaktadır.

Tanya Harrison, Kanada Yeryüzü ve Gezegen Enstitüsü'nü kuran Mars bilim insanı, "Bu çağrının, yeni birçok oyuncuyu masaya getirip getirmeyeceğini merak ediyorum, ya da Mars'ın benzersiz zorlukları ve düşük ticari değeri sadece kırmızı gezegende tanınan oyuncuları mı çekecek?" diye belirtti. Bu yaklaşım, NASA'ya Mars'ta ticari uzayın sularını test etme ve aynı zamanda eski filosu için potansiyel değişim olanakları sağlama potansiyeline sahip. Örneğin, ajansın Mars İnceleme Uydusu, 2006'dan beri kırmızı gezegende bulunmakta olup yüksek çözünürlüklü görüntüleme sağlamak ve yüzeyden Dünya'ya iletişim rölesi yapmaktadır. NASA, ticari sağlayıcıların bu işlevin bazılarını değiştirmesine ilgi duymaktadır.

Görünüşe göre, NASA şu anda Mars için ticari bir iniş aracı aramıyor. Bu şu anda biraz fazla iddialı olabilir ve muhtemelen sadece SpaceX ve Lockheed Martin gibi birkaç katılımcıyı sınırlayacaktır.

Bu haber, NASA'nın uzay keşif ve bilimsel araştırmalarına daha fazla katkı sağlamak amacıyla Mars'ta ticari uzayın sınırlarını test etme fırsatını sunarken, aynı zamanda bazı potansiyel alternatifler sunmaktadır. Bu çağrının, ticari uzayı Mars için test etme ve aynı zamanda potansiyel filo değişim olanakları sunma potansiyeline sahip olması dikkat çekicidir. Bu, NASA'nın keşif ve bilimsel araştırmalar için maliyetleri azaltmasına ve liderliğini derin uzay keşif alanında hızlandırmasına olanak tanıyabilir.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ