Florida'ya Uzaydan Düşen NASA Parçası Mucizevi Olayın Detayları

NASA'nın Düşen Uzay Parçası Florida'da Olağanüstü Olay
N ASA'nın peşinde olduğu gizemli uzay parçası, Florida'nın Naples şehrinde Alejandro Otero'nun evine düştü! NASA'nın uzay istasyonundan düşen nesnenin yaklaşık iki kilogram ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. Otero'nun evine gökten düşen bu nesne, çatıyı delerek iki katını da geçti. Bu olayın arkasındaki detayları sizler için derledik.

[Uzaydan Düşen Nesne Nasıl Oluştu?]
*Mart 8'de gerçekleşen reentry sırasında, NASA Johnson Uzay Merkezi'nden bir sözcü, uzay ajansının "pallet üzerinde kapsamlı bir enkaz analizi değerlendirmesi yaptığını ve zararsız bir şekilde Dünya atmosferine gireceğine karar verdiğini" belirtti. Ancak diğer uzay uzmanlarının araştırmaları, NASA'nın bu açıklamalarına uymadığını gösterdi. Ayrıca Avrupa Uzay Ajansı, batarya paletinden bazı parçaların yere düşebileceğini kabul etti.*

Peki, bu ilginç olayın tam olarak arkasında ne var? Kesinlikle NASA'nın uzaydan atılan nesnenin bu şekilde dünyaya geri dönmesi beklenmiyordu. Bu nesnenin kontrolsüz bir şekilde yere düşmesine neden olan sebep, Rusya'da yaşanan bir roket başarısızlığına kadar uzanıyor. NASA astronotlarından Nick Hague ve Rus kumandanı Alexey Ovchinin, roketlerinin fırlatılmasından kısa bir süre sonra başarısız olduğunda Soyuz uzay aracının fırlatmasını iptal etmek zorunda kaldılar.

Hague'un görevlerinden biri, Japon HTV kargo gemisi tarafından yeni teslim edilen bir dizi lityum iyon bataryasını kurulumu için uzay yürüyüşleri yapmaktı. Ancak Hague, 2018'de istasyona ulaşamadığı için NASA, uzay yürüyüşlerini kompleksin yeni bir ekip astronotu geldiğinde erteledi. Bu durum, istasyonun elektrik sistemine yeni bataryaların yükseltilmesi için yapılan çok yıllık planı alt üst etti. HTV'nin eski bataryalarını bir kontrollü, imha reentry için geri göndermek yerine NASA, HTV'nin ikmal gemisi ihtiyacı olduğunda paleti istasyonda tuttu.

Sonraki HTV görevlerinin her biri, uzay istasyonuna daha fazla yeni pil teslim etti ve ardından kargo paleti ve önceki HTV görevinden kalan hizmet dışı pillerle birlikte kompleksten ayrıldı. Uçacak HTV kalmayana kadar durum böyleydi. Japonya'nın son HTV uzay aracı, önceki uçuştan kalan kargo paleti ve pillerle birlikte 2020'de ISS'den ayrıldı ve son pil paleti istasyonda mahsur kaldı.

Uzay istasyonunun diğer kargo araçları (SpaceX'in Dragon'u, Northrop Grumman'ın Cygnus'u ve Russian Progress) HTV kargo paletini taşıyamaz.

Bu nedenle NASA, laboratuvarda yer açmak için Mart 2021'de uzay istasyonunun robot kolunu kullanarak pil paletini fırlatmaya karar verdi. Kendilerine ait herhangi bir itici güç olmadan, aküler üç yıl boyunca yörüngede sürüklendi, ta ki aerodinamik sürükleme, neredeyse tam üç yıl sonra, 8 Mart'ta nihayet paleti atmosfere geri çekene kadar.

Bir uzay çöpü parçasının atmosfere nereden tekrar gireceğini tahmin etmek oldukça zordur. ABD Uzay Komutanlığı, Dünya yörüngesindeki on binlerce nesneyi hassas bir şekilde takip ediyor, ancak üst atmosferin kesin yoğunluğu hâlâ büyük ölçüde bilinmeyen bir değişken. Yeniden girişten yarım gün önce bile, ABD Uzay Komutanlığı'nın batarya paletinin Dünya'ya ne zaman düşeceğine ilişkin tahmini, altı saatlik bir belirsizlik aralığına sahipti; bu, nesnenin gezegenin etrafında dört kez dönmesi için yeterli bir süreydi.

Ve eğer bir şeyin atmosfere ne zaman tekrar gireceğini bilmiyorsanız, onun nereye ineceğini de tahmin edemezsiniz.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ