3,35 Milyar Dolarlık Büyük Yatırım NASA Titan Keşif Misyonu Dragonfly

NASA Titan Keşif Misyonu Dragonfly Projesi Hedeflere Doğru
N ASA, Satürn'ün en büyük uydusu Titan'ı keşfetmek için devrim niteliğinde bir proje olan Dragonfly misyonunu tamamen geliştirme konusunda resmi onay verdi. Bu, uzay ajansının bir uzay misyonunun nihai tasarımı, inşası ve fırlatılmasına resmi olarak taahhüdünü bildirdiği bir aşama olan onaylama incelemesinin sonucu olarak duyuruldu. Misyonun toplam yaşam döngüsü maliyetinin 3,35 milyar dolar ve fırlatma tarihinin Temmuz 2028 olduğu belirtildi.

Dragonfly, Satürn'ün sisli uydusu Titan'ı keşfetmek için sekiz pervaneli bir rotorlu iniş aracıyla yerinden yerine dolaşarak, yaşamın yapı taşları olan organik moleküller açısından zengin ortamları keşfedecek. Bu, bir uzay aracının Ay ve Mars dışında başka bir gök cismine inmesi için ilk defa bir hareketli robot keşif aracı olacak ve başka bir gezegeni keşfetmek için gönderilen ikinci uçan drone olacak. NASA'ın Mars'taki Ingenuity helikopteri ilk olanıydı.

Titan'da yaşanan frigid sıcaklıklar, suyun buz gibi katı bir şekilde davranmasına neden oluyor. NASA'nın Cassini uzay aracı, Titan'ı birçok kez geçişi sırasında, sisli uyduda hava sistemlerini keşfetmişti. Cassini'nin gözlemleri, hidrokarbon yağmurlarına ve Titan'ın metan göllerinde dalgalar oluşturduğuna dair kanıtlar bulmuştu. Titan, dünyanın eski günlerini anımsatan bir yer olarak görünüyor. Turuncu bir sis tabakası Satürn'ün en büyük uydusunu sarıyor ve Titan'ın yüzeyi kum tepeleri ve metan gölleri ile kaplı.


Dragonfly, Titan'ı üç yıl boyunca keşfedecek ve prebiyotik kimyasını ölçmek, sulu atmosferini incelemek ve yaşam belirtileri olan biyolojik izleri aramak için ayda bir kez onlarca kilometre uçacak. Misyonun başkan araştırmacısı Elizabeth Turtle'ın sunumuna göre, Dragonfly Titan'ın ekvator bölgesinde 30'dan fazla yeri ziyaret edecek.

Ancak, bu yüksek düzeydeki hedefler büyük bir maliyete yol açıyor. 2019'da NASA, Dragonfly'ın maliyetini açıkça belirleyerek misyonu başlatmak için $850 milyonluk bir sınır belirlemişti. Ancak bu sınır, lansmandan sonraki Dragonfly uzay aracının işletme maliyetlerini kapsamıyordu. 2019'dan bu yana, NASA, Dragonfly misyonunu yürütmek için harcayabileceği miktarı kısıtlayan mali kısıtlamalar nedeniyle Dragonfly misyonunu birden fazla kez yeniden planlamak zorunda kaldı.

Misyonun maliyeti orijinal önerilen maliyetin neredeyse iki katına çıktı ve lansman tarihi de iki yıldan fazla bir süre gecikti. Bu da Dragonfly'ın $3,35 milyarlık bir yaşam döngüsü maliyetine sahip olacağı anlamına geliyor. NASA, Dragonfly'ı 2028 yılında fırlatmayı planlıyor.Bu maliyet artışına rağmen, Dragonfly'ın iptal edilmesi engellendi. NASA'nın bu kararında, Dragonfly projesi içindeki yönetimden ziyade NASA'nın bütçe kısıtlamalarının etkili olduğu belirtiliyor. Temmuz 2028'de fırlatılması planlanan Dragonfly, 2034 yılında Titan'a varacak. Atmosferi dünyanınkinden dört kat daha yoğun olan Titan'da uçma süreci oldukça uzun olacak, ancak yüksek hava yoğunluğu mükemmel uçuş koşulları sağlayacak.

Dragonfly misyonu, gözlerini Titan'daki karmaşık karbon kimyasını keşfetmeye adamış bir ekip ve bu eşsiz uzay misyonunu hayata geçirecek yenilikçi teknoloji ile Titan'ın yüzeyindeki yaşam öncesi kimyasını ölçmek, sisli atmosferini incelemek ve bir deniz dünyasını keşfetmek için inanılmaz bir fırsat olarak nitelendiriliyor. Bu misyon, NASA'nın bir sonraki New Frontiers misyonu için bilim insanlarının fikirlerini önermeleri için bir çağrıyı ertelemesi gibi, bütçe kesintileriyle karşı karşıya kalan ajansın geniş bir gezegen bilimleri bölümüne yönelik zorluklarla karşı karşıya gelirken de kabul edildi.Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ