Musluk Suyu ile Sinüs Temizliği CDC Bilgilendirmesi ve Önerileri

Musluk Suyu Tehlikesi Sinüs Temizliğinde Neye Dikkat Etmeli?
M usluk suyunun burun temizliği ve diğer tıbbi amaçlar için güvenli olduğu düşünüldüğü kadar masum olmadığını, CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme) araştırmacıları hatırlatmak istiyor. Yayınlanan bir araştırmada, CDC araştırmacıları, neti pots ve sıkma şişeleri aracılığıyla genellikle musluk suyu ile sinüslerini temizledikten sonra hayatı tehdit eden amip enfeksiyonlarına yakalanan 10 vaka inceledi. Bu tür enfeksiyonlar nispeten nadir olsa da, bunlara risk altında olan insan sayısının beklenenden çok daha fazla olabileceği düşünülüyor.

Geçen yıl yayınlanan bir anket çalışmasında, ABD'deki insanların musluk suyunun evde tıbbi amaçlar için güvenliği konusunda endişe verici derecede yanlış bilgilendirildiği bulundu. Örneğin, katılımcıların %33'ü ABD musluk suyunun steril olduğunu ve içinde hiçbir canlı bakteri veya diğer mikropların bulunmadığını yanlışlıkla inanıyordu. Dahası, insanların %62'si musluk suyunun sinüsleri yıkamak için, %50'si kontak lensleri yıkamak için ve %42'si solunum cihazlarını temizlemek için kullanımının güvenli olduğunu düşünüyordu.

ABD'deki musluk suyu, suların dağıtım sistemleri, kuyular ve mikroorganizmaları azaltmak için işlenir ve genellikle içme suyu standartlarını karşılar. Ancak kesinlikle steril değildir. Mikroorganizmalar suyun dağıtım sistemleri, kuyular ve biyofilm adı verilen mikropların yapışkan tabakalar oluşturduğu tesisat boyunca yaşamaya devam eder. Bu mikroorganizmalar arasında bazı bakteriler ve serbest yaşayan amip bulunabilir ki bunlar düşük seviyede olduklarında genellikle içme, yemek pişirme ve yıkama için zararsızdır. Ancak bu durum burun boşluklarına, derinlere solunum yollarına veya doğrudan gözlere sıkıldıklarında geçerli değildir, çünkü bağışıklık tepkileri sınırlıdır.

Bugün yayımlanan araştırma için, araştırmacılar ulusal amip enfeksiyonları raporları veritabanına derinlemesine inceleme yaptılar. Sinüslerini yıkadıktan sonra Acanthamoeba ile enfeksiyon gelişen 10 vaka buldular. Bu vakaların beşinde musluk suyu kullanıldığı belirtilirken, diğer vakalarda kullanılan suyun türü belirsizdi. Su örneklemelerinde, Acanthamoeba ve diğer biyofilm ilişkili amipler ABD musluk suyu örneklerinin %50'sinden fazlasında tespit edilmiştir.

Acanthamoeba, fırsatçı bir patojen olup enfeksiyonlar nadirdir ve genellikle yılda üç ila 12 vaka bildirilir. Ancak meydana geldiklerinde, genellikle ölümcül olurlar (yaklaşık %82).

On vaka içinde, dokuzu 2015 ile 2022 arasında, biri ise 1994'te meydana geldi. Tüm vakalarda, insanların çoğunlukla kanser olmak üzere bağışıklık sistemi zayıflamış bir durumları vardı. Bu durum, onları enfeksiyon ve ciddi sonuçlara karşı daha yüksek risk altına soktu.

Vakaların sekizi yaygın enfeksiyon belirtileri gösterdi, yani amip vücutta yayılmıştı. Vakaların altısı Granulomatöz Amipli Ensefalit (GAE) geliştirdi, bu durumda amip beyin ve omuriliği enfekte eder. GAE'nin düşük veya %7'den düşük bir iyileşme oranı vardır. CDC'ye bildirilen amip enfeksiyonları ​​hakkındaki pasif gözetim verilerinin sadece on vakadan üçünde ölümler olduğunu ancak yazarların bu veritabanının takip bilgilerini içermediğini, bu nedenle, insanların amip enfeksiyonu raporunun tarihinden sonra hayatta kalıp kalmadığı belirsiz olduğunu vurgulamaktadır.

Genel olarak, araştırmacılar musluk suyunun evde tıbbi amaçlar için daha fazla eğitim konusunda, özellikle bağışıklığı zayıflamış hastalar arasında bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, CDC nasal yıkama için kaynatılmış, steril veya damıtılmış su kullanımını önermektedir. "Eğer musluk suyu kullanılırsa, minimum 1 dakika boyunca kaynatılmalı veya 1,980 metreden yüksek rakımlarda 3 dakika kaynatılmalı ve kullanılmadan önce soğutulmalıdır," araştırmacılar yazdı.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT