Su Çiçeği Teşhisi Laboratuvar Testlerinin Rolü

Minnesota Çalışması Su Çiçeği Teşhisinde Yeni Gözlemler
C hickenpox Teşhisinde Laboratuvar Testleri Önemli Bir Rol Oynuyor

1995 yılında başlayan aşılama programı sayesinde su çiçeği artık nispeten nadir bir durum haline geldi. Bu rahatsız edici, kaşıntılı durumun vakaları %97'den fazla azaldı. Ancak, çocuklar genellikle yulaf banyoları ve fırın eldivenleri dönemini geride bırakmış olsalar da, doktorların teşhis becerileri biraz körelmiş gibi görünüyor.

Perşembe günü yayımlanan bir çalışmaya göre, Minnesota'daki halk sağlığı araştırmacıları, semptomlarına dayanarak su çiçeği teşhisi konan kişilerin %55'inin aslında su çiçeğiye neden olan varicella zoster virüsü açısından negatif olduğunu buldu. Çalışmada, kişilerin tümünün tıbbi tesislerdeki sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından kişisel olarak teşhis konulduğu belirtildi. Ancak, su çiçeği yerine bazı hastaların laboratuvar testleri enterovirüs ile enfekte olduğunu, bu virüsün döküntüye neden olabileceğini, veya herpes simplex virüsü 1 ile enfekte olduklarını, bu virüsün uçuklara neden olduğunu gösterdi.

Centers for Disease Control and Prevention'ın (CDC) Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu'nda yayımlanan bu çalışma, eyalet programındaki şüpheli su çiçeği vakaları için laboratuvar testlerinin genişletilmesini destekliyor ve semptomlara dayalı teşhislerin "güvenilmez" olduğuna dikkat çekiyor.

Öncelikle, aşıların koruması nedeniyle günümüzde doktorlar sadece çok az su çiçeği vakası görüyorlar. ABD'de su çiçeği vakaları önceden yılda 4 milyona ulaşırken, 10.500 ila 13.500 hastaneye yatış ve 100 ila 150 ölüm görülürken, şu anda yılda 150.000'den az vaka, 1.400 hastaneye yatış ve 30 ölüm olduğu bildiriliyor. Aşılama hastalığı %90'dan fazla önleyici özelliktedir. Aşılanmış bir kişinin nadir durumlarda su çiçeği kaptığı vakalarda, hafif döküntülerin gözle tespiti zordur. Ancak aşılanmamış çocuklarda bile su çiçeğini ayırt etmek zor olabilir kızamık, böcek ısırıkları, enterovirüs, uyuz ve impetigo gibi cilt enfeksiyonları, herpes virüsleri ve el, ayak ve ağız hastalığıyla kolayca karışabilir.

2016 yılından bu yana, Minnesota Sağlık Bakanlığı, tıbbi hizmet sağlayıcılarına ve halka şüpheli su çiçeği vakalarının teyit edilmesinin önemini vurgulayarak laboratuvar testlerinin genişletilmesi üzerinde çalışıyor.

2016 ve 2023 yılları arasında, tıbbi tesislerde kişisel olarak su çiçeği teşhisi konulan 208 kişi, örneklerini devlete gönderdi. 208 kişiden sadece 93'ü (%45) virüse pozitif çıktı. Kişilerin aşılama durumu 203 kişi için biliniyordu 100'ü aşılanmış, 103'ü değil. Testi yapılan aşılanmış kişilerin sadece 22'si (%22) su çiçeği olduğu ortaya çıkarken, aşılanmamış kişilerin 68'i (%66) su çiçeği olduğu görüldü, bu da aşılamanın etkililiğini yansıtıyor.

Kişilerin kendilerinin teşhis koyduğu 420 kişilik daha büyük bir grupta, doğal olarak doğruluk oranı daha düşüktü. Şüpheli su çiçeği vakalarının 420 tanesinden sadece 157'si (%37) virüse pozitif çıktı. Geriye kalan 263 kişiden 47'si enterovirüse, 20'si herpes simplex virüsü 1'e, 2 kişinin net olmayan test sonuçlarına, ve 194'ünün ise dört virüs arasından hiçbirine pozitif olmadığına dair sonuçlar çıktı.

Yazarlar, bulguların, su çiçeği olduğu şüphelenen kişilerin diğer viral enfeksiyonlardan daha uzun süre okul ve işten uzak durmaları önerildiğinden dolayı önemli olduğunu vurgulamaktadır. Daha fazla test, uygun klinik yönetimi sağlayabilir.

Bu çalışma, su çiçeği teşhisinde laboratuvar testlerinin önemini ve semptomlara dayalı teşhislerin güvenilirliğini destekliyor. Sağlık uzmanlarının, su çiçeği teşhisinde laboratuvar testlerinin yaygınlaştırılması konusunda daha fazla farkındalık yaratması ve bu konuda daha fazla çalışma yapması gerektiği belirtiliyor.


Nintendo Florida Merkezli Stüdyo Shiver Entertainment'ı Aldı

Melih ÖZKAŞ

Yalı Çapkını 71. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı! | Dizi

Hava ÖZKAŞ

Super Mario 64 Modları Oyun Severlerin Yaratıcılığını Tetikliyor

Melih ÖZKAŞ

Meta Coinbase Match Group ve Diğerleri iş Birliğinde!

Melih ÖZKAŞ

Sonos Roam 2 Mükemmel Ses Deneyimi | Yenilikçi Kontroller

Melih ÖZKAŞ

Apple Avrupa Birliği'nden Aldığı Antitröst Cezasına İtiraz

Melih ÖZKAŞ

Sonos Ace Yeni Kablosuz Kulaküstü Kulaklık Tanıtıldı | Teknoloji

Hava ÖZKAŞ

Dijital Animasyon Lideri Pixar İşten Çıkarmalar | Teknoloji

Melih ÖZKAŞ