Microsoft, video oyun endüstrisinde sendikalaşma trendini başlatıyor

Mikrosoft Activision'da Çalışanların Sendikalaşma Süreci
M ikrosoft'un video oyun alt şirketlerinde sendikalı çalışanların sayısı hızla artıyor ve son katılan grup, şimdiye kadar en büyük olanı olmuştur. Yaklaşık 600 kalite kontrol çalışanı, Activision'da Communications Workers of America (CWA)'ye katılarak ABD video oyun endüstrisindeki en büyük onaylı sendika olmuştur. Ayrıca, Microsoft ve CWA arasındaki anlaşma kapsamında örgütlenen ilk Activision çalışanlarıdırlar. Hatırlarsanız, Microsoft, 68.7 milyar dolarlık Activision Blizzard devralma sürecinde düzenleyici onayı almak için çabalarının bir parçası olarak, Activision Blizzard çalışanlarının sendikalaşma hakkına saygı göstereceğine söz vermişti.

CWA Başkanı Claude Cummings Jr., Microsoft'un işçilere sendika kurup kurmayacaklarına kendilerinin karar vermesine sözünü tuttuğunu söyledi. Microsoft'un CWA ile anlaşma yapmayı kabul ettiğinde verdiği sözlerden biri de sendika kampanyası sırasında tarafsız bir tutum sergileyeceği ve şirketin insanların oylarını etkilemediğiydi.

Anlaşmanın başka bir yanı ise çalışanlara "yenilikçi teknoloji destekli ve basitleştirilmiş süreçlere erişim sağlama" imkanı verilmesiydi bu da ulusal İş İlişkileri Kurulu'na seçim talep etme zorunluluğunu ortadan kaldırıyordu. Bu olayda, işçiler sadece bir sendika yetkilendirme kartı imzalamak veya çevrimiçi olarak oy kullanmak zorundaydılar. New York Times'a göre, 390 işçi sendika kurma yönünde oy kullandı, 8 kişi ise karşı çıktı. Yaklaşık 200 kişi ise oy kullanmadı.

2023'ün başlarında, Microsoft, Bethesda'nın sahibi olan Zenimax'in (şirketin diğer bir video oyun alt şirketi) 300 çalışanıyla sendikayı tanıdı bu zamandaki video oyun endüstrisi için en büyük tanınan sendikaydı. Bu işçiler de şirketin CWA ile yaptığı anlaşma sayesinde basitleştirilmiş süreç altında sendikalaştılar. Yıl sonuna gelindiğinde, Microsoft Zenimax'in 77 geçici kalite kontrol müteahhitini tam zamanlı sendikalı Zenimax çalışanları olarak işe almaya karar verdi bu, işten çıkarmalarla boğuşan bir endüstrideki işçilere karşı kazanılan bir zaferdi.


Zihinsel Becerilerinizi Geliştiren Puzzle Oyunları

Fatma ÖZTÜRK

iOS 18 Sızıntıları Emoji Harikaları ve Özelleştirme Patlaması!

Melih ÖZKAŞ

ICQ Veda Tarihi İnternet Dünyasında Bir Efsanenin Sonu

Melih ÖZKAŞ

Nintendo Switch'te Resident Evil 6'nın Beklenmedik Başarısı

Melih ÖZKAŞ

Grok 3.0 Yapay Zeka Teknolojilerinde Yeni Bir Çığır

Melih ÖZKAŞ

Görsel Efektin Tenisle Buluştuğu Challengers Filminden Sahneler

Melih ÖZKAŞ

Efsanevi Wrecked Sezonu Fortnite'ın Post Apokaliptik

Adem YALÇIN

Kabosu Mirası Dogecoin ve Memecoin'ler Üzerinde Derin Etki

Ayşe POLAT